Паметна драма на Колежа: Три гола за 3 минути през 1964 г., два гола на Чико

На 12 април 1964 г. на стадиона, известен сред феновете като Колежа, Ботев записва най-драматичната си победа в дербито. Мачът се играе от 17 часа в неделя пред 18 000 зрители и е ръководена от пловдивския рефер Христо Иванов. Първото полувреме минава при пълно превъзходство на канарчетата, в чиито редици дебют в дербито записва новопривлеченият централен нападател Добрин Ненов. В 23-тата минута, именно след грешка на капитана на черно-белите, Чико бележи първия гол за Ботев. 10 минути след началото на второто полувреме Ненов печели индивидуален двубой с Мицин, топката попада у Дерменджиев и резултатът е удвоен. Локомотив постепенно установява териториално превъзходство, но без сериозни опасности пред вратата на Ботев. 5 минути преди последния съдийски сигнал треньорът на Ботев Георги Генов - Джогата извършва изненадваща вратарска смяна. Титулярят Георги Найденов е заменен от резервата Михаил Карушков, който влиза малко неподготвен в мача. Само след две минути той е препариран с изненадващ удар от въздуха на голмайстора на железничарите Иван Кънчев - Къната. Още от центъра играчите на Ботев губят топката и за техен ужас след невероятно меле в тяхното наказателно поле Петър Колев от Локо е най-съобразителен и резултатът вече е 2:2. Отборът на Локомотив тръгва масирано в атака, оголва се в защита и е наказан. Бърза контраатака извежда Динко Дерменджиев сам на десния фланг, следва разбъркване, при което капитанът на черно-белите прави втора груба грешка в мача, този път фатална. Той избива топката с ръка в наказателното поле. Отсъдената дузпа хладнокръвно е реализирана от 20-годишния Георги Попов - Тумби, който преодолява дузпаджията Лучко Луков.

Ботев - Локо 3:2

Ботев: Георги Найденов (85 Михаил Карушков), Райко Панайотов, Георги Чакъров, Видин Апостолов, Иван Задума, Райко Стойнов, Динко Дерменджиев, Иван Бачков, Добрин Ненов, Георги Попов, Добрин Белчев
Треньор: Георги Генов

Локомотив: Станчо Бончев (60 Лучко Луков), Иван Делев, Георги Мицин, Иван Манолов, Иван Бояджиев, Стратко Младенов (60 Иван Вълев), Петър Колев, Христо Андонов, Иван Кънчев, Димитър Грънчаров, Спас Илиев
Треньор: Димитър Григоров

Голмайстори: 2:0 Динко Дерменджиев 23, 55, 2:1 Иван Кънчев 87, 2:2 Петър Колев 88, 3:2 Георги Попов 90 - дузпа