Огнен пригор дреме в ябълковите градини

Активира се първото поколение молци и акари

Агрометеорологичните  условия  бяха благоприятни за ускорено развитие при всички земеделски култури. Високите температури в отделни дни - 22-25 градуса, бяха предпоставка за бързо активизиране на фенологичното развитие в трайните насаждения.

Падналите валежи през първата десетдневка на месец април са в количества, които създадоха условия за гърмеж на аскоспори  в  природна  среда  и  протичане  на инкубационен период със слаба степен на зараза в полска среда.

Чувствителната фенофаза на гостоприемника и очакваното захлаждане с краткотрайни превалявания налага да се извърши второ предцъфтежно пръскане със системно действащи препарати. В масиви с ранноразвиващи се сортове и регистрирана фенофаза “цъфтеж” да се третира с фунгициди с щадящо действие. След валеж се препоръчва покритие със системен фунгицид, притежаващ лечебно и изкореняващо действие.  Да се осигурява оптимално опръскване на бързо нарастващата листна маса и младите леторасти през интервал от 8-10 дни. Употребата на един и същи системен препарат може да се включва до три пъти в рамките на една вегетация.

Брашнеста мана по ябълката (Podosphaera leucotricha) 

Развитие на патогена: начало на поява на системна форма. Системната форма на патогена се развива от заразени листни пъпки от предшестващата година. В градини с чувствителен сортов състав към развитие на брашнеста мана да се извърши второ вегетационно пръскане, в период 10-12 дни след първото. Да се подбират системни фунгициди за едновременна борба със струпясването.

Огнен пригор по семената. Причинител - Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.

Огненият пригор е бактерийно заболяване по семковите овощни видове с голямо икономическо значение по круша, дюля и ябълка. Условия, благоприятстващи  болестта, са температурата, валежите, росите, мъглите и високата относителна влажност - 85-95%. Критична фенофаза за масови зарази е цъфтежът на семковите овощни видове. В областта е натрупан стар фон от зараза, който варира по сила според метеорологичната обстановка по време на цъфтежа.

Специално внимание да се обърне на чувствителни сортове (Муцу, Пилот, Виста бела, Глостер, Айдерет и др.), както и на градини с регистрирани поражения от миналата вегетация. Хладното  и  дъждовно  време благоприятства развитие на първите цъфтежни инфекции. Борбата с  бактерията  е  тясно обвързана с  оздравителните и санитарните резитби на всички засегнати части. Важен момент от общата схема на профилактика  са  предцъфтежните  и следцъфтежните инсектицидни пръскания срещу различните вектори преносители - листни въшки, цикади и т.н. Избор от ефикасни разрешени средства за борба на този етап няма.

Могат да се използват медни препарати, които не притежават проникващо действие и имат странични, нежелани ефекти в плододаващи градини при цъфтеж и чувствителни сортове. Резитбите през пролетта и лятото, при наличие  на сокодвижение, представляват опасност за пренасяне на заразата с инструментите. Затова е важно резитбите на 10-15 до 25 см под видимо засегнатите части да се извършат при крайна необходимост, като работният инвентар се обеззаразява с чист спирт.

Червен овощен акар (Panonychus ulmi) 

Вредителят вече излюпи зимните си яйца. Праг на икономическа вредност (ПИВ): ябълки 1-2 броя подвижни форми ларви средно на лист. Круши 1-3 броя подвижни форми ларви по зелените части на едно съцветие, сливи 1-2 броя подвижни форми ларви по зелените части на 1 розетка съцветие. През изминалата вегетация е отчетена тенденция на увеличаване на плътността от неприятеля при разширяващ  се  ареал  на  разпространение  в масивите на областта. Да продължат редовните обследванията и при доказан ПИВ да се извърши пръскане.  

Кръгломиниращ молец (Cemiostoma scitella) 

Развитие на първо поколение: начало на летеж - 15.04., начало на яйцеснасяне - 17.04. Праг на икономическа вредност  2-3 броя яйца средно на лист. Кръгломиниращият молец запазва проява на плътност до и над ПИВ в масивите на областта.  Ранното третиране с инхибиторите на синтеза срещу презимувалата популация е ключов момент в борбата срещу неприятеля. Навременното третиране с тази група ПРЗ може до голяма степен да контролира плътността на лятните генерации в граници до прага на вредност. При доказана плътност да се извърши пръскане срещу първо поколение на кръгломиниращия молец с инсектицид от групата на инхибиторите на хитиновия синтез  след стабилизиране на времето и трайно повишаване на дневните температури. 

От бюлетина на отдел Растителна защита към ОДБХ-Пловдив

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?