Обществените нужници в Пазарджик далече от Европа

Обществените нужници в Пазарджик са на светлинни години от Европа, показа наша проверка. Нито един от тях не е изграден така, че да бъде достъпен за инвалидни колички. Този на гарата има съответната маркировка, но... само толкова. Стикерът със стилизиран знак на инвалидна количка е сложен чисто формално. Защото тоалетната вече няма как да се пригоди за тази цел.

Какви са изискванията? Според чл. 33 от Наредбата за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания, обществените тоалетни кабини, предназначени за хора с увреждания, се разполагат на подходящи и достъпни места. Подземията в Градската градина и под Театъра още на входа изглеждат страховито за инвалидите в колички. WC-то на гарата е на равен терен, но трудноподвижен човек само би могъл да влезе в преддверието. В кабинките - няма начин.

По европейските изисквания кабините за хора с увреждания се изпълняват с размери най-малко 150 на 150 см. Тукашните надали имат и метър ширина. Друго изискване е да има свободно място за достъп пред кабината с размери 150 на 150 см. Няма такова. Вратата трябва да е със светъл отвор най-малко 80 см и да се отваря навън. Тези на гарата се отварят навътре. Осовата линия на тоалетната чиния трябва да е на разстояние 45 см от страничната стена, а горният ръб - на височина 50 см от пода.

Задължително е до тоалетната чиния да се монтира странична хоризонтална хватка с дължина най-малко 110 см на височина 90 см от пода. Всъщност на европейската ни гара няма тоалетни чинии, а само клекала.

На нито едно отходно място не заварваме и задължителното работно време. Нито пък информация за фирмите наематели, каквато магазините например са задължени да поставят на видно място на входните си врати. 

Наша проверка показа, че тези предприемачи закон не ги лови. Дали е редно да се плаща за обществена тоалетна, или не? На този въпрос от Комисията за защита на потребителите не успяха да ни отговорят, защото нужниците не са обекти по Закона за туризма. Институцията контролира само WC-тата в кръчмите или туристическите обекти, където трябва да е без пари за клиентите. В масовия случай заведение с до 30 места трябва да има поне една тоалетна, за над 30 се изискват мъжка и дамска. 

Самите кафенета в центъра обаче добре се възползват от ситуацията с разбитите тоалетни на обществени места. Понеже запитванията от външни хора са масови, навсякъде може да се видят табелки колко струва влизането на едното място. Тарифата на повечето кафеджии е 20 стотинки.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Aideeeee

Aideeeee

30.09.2014 | 15:03

Kat ne vi se davat pari-serete v hrastite ba.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?