Нощта на музеите: 48 часа купон и хиляди живи лица

Кръчмите и хотелите навъртяха луди обороти, градът фрашкан с туристи

Незабравимо приключение за хиляди хора ще остане десетото издание на Нощта на галериите и музеите в Пловдив. Две денонощия улиците в центъра на града бяха задръстени от тълпи любопитни минувачи, жадни да се разходят между акции, пърформанси, изложби, ръкоделници, и да участват в купона.

Маршрутите бяха стотици, събитията - 120 по афиш, а спонтанно родилите си - още толкова. Фестивалът започна с  класически форми на изкуството и културата - в музеите, и завърши в клубовете и на улицата - със съвременни пърформанси, кино, концерти, фиеста и срещи на приятели.

Сутринта вчера от Нощта бяха останали купища препълнени кошчета за боклук, тук там - здрави плакати, висящи винили по дърветата и между фасадите. А хотелиери и ресторантьори брояха щури обороти, защото всички кафенета, места за хранене, сладоледаджийски маси и будки работеха през уикенда денонощно и без почивка.

Щуро парти, каквото в София не може да се случи, казваха един през друг столичани, дошли за фестивала. Специално за Нощта под тепетата бяха пристигнали много туристи от чужбина, по улиците се говореха всевъзможни езици. Сред специалните гости на празника бяха посланиците на Съединените щати - Марси Рийс, и на Франция - Ксавие Лапер.

Те обиколиха някои набелязани предварително места в града и завършиха гастрола в кино Космос, където гледаха документален филм за възстановяването на емблематичната сграда и превръщането  в културен център от млади архитекти. 

Вземи си жилетка, зареди си фотоапарата, грабни бутилка вода и си обуй удобни обувки - това бяха съветите на организаторите на Нощ10. Всички хора бяха изпълнили инструкциите, за да се възползват от интересните възможности, които форумът предлагаше, видяха репортерите ни. За жалост, от 30 000 книжки с програмата още в петък следобед не беше останала и следа и от информационния център на ул. Станислав Доспевски вдигаха безпомощно рамене - Няма! Свършиха!, пред всеки, който ги питаше.

Добре че повечето от посетителите в Нощта бяха с мобилни телефони и през интернет намираха локациите и събитията, които търсят и искат да посетят.

И най-малките - децата, откриха своите забавления в празничната програма. В Стария град - пред запустялата от години фурна, няколко малчугана запретнаха ръкави и месиха хляб. По същото време в читалище "Алеко Константинов" други палавници съчиняваха странни приказки в стил Джани Родари, а в клуб "Библиотеката" играха театър с танци. Младият виртуоз на клавишите Николай Маринов свири на роял, инсталиран специално за неговия концерт на ул. Загреб. На същия подиум във фотьойл от ноти тв журналистът Даниел Ненчев представи своята идея за съчетанието от думи и музика в проекта Графонетика.

Пловдивчани искат да видят много неща, коментираха мнозина, които обикаляха музеите. Минути преди началото на празника пред Археологическия музей се изви опашка. Повечето бяха семейства с деца, компании от по няколко фамилии, които нямат търпение да покажат на наследниците си Панагюрското златно съкровище.

Уникален като постижение у нас бе проектът на Историческия музей. В зала "Съединение", в експозиция "Възраждане", в Музеен център "Ангел Букорещлиев" доброволци помагаха на посетителите да проследяват как слепи хора гледат картини и експонати. С помощта на звуков запис и релефно изображение се разглеждаше прочутото платно на Павлович "Трите сестри" във фоайето на Музея на Съединението.

Прочутият квартал Капана приличаше на работилница за уникати през уикенда. Понеже мястото на калдъръмените улички не стигна за десетките майстори на гривни, обици, плъсти, украшения и сувенири, те се разположиха по Малката Главна улица. И я превърнаха в сцена на истинска фиеста за всеки до късно снощи в неделя.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
11 коментара
музеен работник

музеен работник

15.09.2014 | 22:56

объоргонизацинрнете се към организатора весито сариева, на която общината дава баснословни суми за да прави програмата и организацията. музеите отварят по програмата само в петък през ноща безплатно. весито си мълчи на вашите запитвания, защото си е прибрала паричките от америка за българия и общината. вие ако искате да видите музеите в събота и неделя през деня всички работят, но срещу заплащане, защото никой не им дава такива суми като на весито.

Отговори
0 0
до ха-ха

до ха-ха

15.09.2014 | 13:15

Нямаш елементарни знания по бълг.език.

Отговори
0 0
хаха

хаха

15.09.2014 | 12:41

Неграмотен/а сте Вие. Вижте заглавието Ноща на музеите - 48 часа и т.н. Май Вие сте от персонала на музеите. Или е петък нощта на музеите или е 48 часа. Явно ви куца българския. Жалко. Фактите са такива точка. Гостите не са дошли само заради кръчмите и чалгата в Пловдив.

Отговори
0 0
Инициативата  е Американска

Инициативата е Американска

15.09.2014 | 12:24

Някой прочете ли това?\nАмерика вече иска ние да сме европейска столица на културата...\nМа ние какво да сме по-напред - американска губерния или..европейска столица... Трябва ли да се замислим над това?

Отговори
0 0
до хаxa

до хаxa

15.09.2014 | 11:49

Много си неграмотен/а , срамота е!

Отговори
0 0
agh

agh

15.09.2014 | 11:39

Ок, страхотна инициатива! Браво! Но да бяха обявили, че двете обявени вечери за две различни неща - едната е за само за музеите и че на в събота няма да работи нито един музей. А не както аз, и поне още десетина родители видях, които водеха децата по музеите и нито един от тях не работи в събота вечер-Нощ на музейте. УВАЖАЕМИ ОРГАНИЗАТОРИ ДООРГАНИЗИРАЙТЕ СИ НЕЩАТА ДОКРАЙ, ИЛИ ПАК ПО БЪЛГАРСКИ - ХУБАВА РАБОТА АМА БЪЛГАРСКА!!!

Отговори
0 0
пак хаха

пак хаха

15.09.2014 | 11:33

Кой говори за петък през деня. Нещата се случват през нощта срещу събота. Не съм голям фен на този фестивал, особено в частта с музеите, но се учудвам, че след толкова години, още има пловдивчани, които не знаят за какво става въпрос.

Отговори
0 0
хаха

хаха

15.09.2014 | 11:22

Абе господа кой почива в петък. Хората могат да пътуват в събота и вечерта да разгледат. Ами след като ще сме столица на културата и през следващите ли години ще правим всичко като кучето на нивата. Ми то петък си работят музейте , но тук целта е да се видят и от гостите. Не е въпрос на интересуване или друго. Щото много хора трезво мислещи си останаха с пръств устата и се врътнаха пред музейте. Не е 48 часа , а петък нощ на музей и др.Да бъдем точни.

Отговори
0 0
Не беше точно така

Не беше точно така

15.09.2014 | 11:13

Клубни събития с такси от по 10 до 16лв. на човек,\nтолкова искаха във Военния клуб за да гледаш някакъв концерт\nи ти удряха печати на ръката

Отговори
0 0
до хаха

до хаха

15.09.2014 | 10:53

Ами да бяхте се поинтересували преди това. \nПетъчната вечер беше на музеите и галериите, на съботната на клубните събития. вече втора година има такова разделение в двете вечери.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?