Носталгия по техникума и старите школски имена

20 години след прекръстването учениците още се числят към "Лиляна"-та, вместо да се родеят с "Патриарх Евтимий"

Училищни директори се обявиха "за" връщането на старите названия техникуми, които бяха изместени от модерното наименование професионални гимназии. На дискусия за националните цели и приоритети на българското образование в началото на седмицата зам.-министърът на МОН Ваня Кастрева обяви, че преименуването е направило някогашните техникуми по-неразпознаваеми и е довело до отлив на интереса както на деца, така и на родители. Т

ъжната статистика показва, че за изминалите пет години учениците в професионалните училища са намалели с 41 000. Немалко директори са на мнение, че трябва да се върнат някогашните наименования отпреди 2003 година, когато с решения на педагогическите съвети бяха измислени новите абревиатури и патрони на училищата. Промяната би следвало да залегне в новия закон за професионалното образование, който бе приет в последните дни на правителството на Орешарски, но тъй като липсват наредби, той на практика не се прилага по същество.  Така че според школските шефове има вратичка, която дава възможност да се направи трансформацията.


Техникум в Германия звучи гордо, казва директорът на Професионалната гимназия по дървообработване Константин Костадинов. Училището му работи по съвместни проекти с немската страна и през лятото той завел свои ученици на практика там. Според Костадинов обаче не толкова преименуването ще върне старата слава на някогашните техникуми, а начинът на финансиране, за да могат младежите да избират не толкова привлекателни на пръв поглед професии. 

"Ана Май", ТОХ-ът, Механото, "Антон"-ът ( бившият техникум "Антон Иванов", а сега Професионална гимназия по машиностроене) продължават да битуват в речника на днешните тийнейджъри, възпитаници на тези училища. Никой не казва Гимназията по електроника и електротехника, а ползва налаганата в годините абревиатура ТЕТ. За родителите на днешните ученици на гимназията по битова техника децата им учат в "Малчика". 
На става дума за носталгия по миналото, защото доста от имената на учебните заведения са били политически обвързани, а за връщане на старата слава, което няма да стане само с преименуването, уточняват директорите.

Преди повече от 20 години става преименуването и на средните общообразователни училища. Целта на тогавашния екип на МОН в лицето на зам.-министър Розалина Новачкова е деполитизация на училищата. Така изчезват "Георги Димитров", "Васил Коларов", "Лиляна Димитрова" и "Димитър Благоев" и на тяхно място педагогическите съвети избират за патрони просветители и народни будители - Климент Охридски, Константин-Кирил Философ, Патриарх Евтимий, св. св. Кирил и Методий. Училищното мото на  емблематичната Английска гимназия е "Кирковец на сянка не седи, кирковец сянка прави". С основаването си прочутото училище приема името на социалиста и профсъюзен деец, наричан Мастора, Георги Кирков. Това е основанието възпитаниците да наричат себе си дълги години кирковци. 

Въпреки че някогашните имена красноречиво говорят и връщат лентата от времето на соца на поколението над 40-те, дори днешните възпитаници на бившата "Лиляна", продължават да ползват старото име. Гимназията се е славила като една от най-елитните в града и е било гордост да завършиш школото, дало и един президент - Петър Стоянов. Продължава да битува и старото име на Хуманитарната гимназия. На въпрос: "Къде учиш?" много от тийнейджърите изричат краткото: "Благоев". 

"Спомням си, че ни дадоха списък с 60 имена на будители, от които трябваше да си изберем патрон. Не биваше да се дублират, затова предварително давахме предложения за одобрение. Тъй като ние се спряхме на Паисий, трябваше да искаме и мнението на църквата, преди да сложим отпред "свети". За днешните деца старите имена не говорят почти нищо, докато мога да кажа, че с униформите и знамето свикнаха с новите патрони, спомня си директорът на СОУ "П. Хилендарски" Соли Христов. Той е най-дългогодишният школски директор в Пловдив, който управлява от 1978 година.

Реформата заобикаля училищата, избрали за патрони от основаването си имена на исторически личности като Душо Хаджидеков, Любен Каравелов, Кочо Честеменски, Петър Берон. Преименуване се налага и на доста детски градини, носещи имена като "1 май" или Вела Пеева.

Ана - дай, Антон - подай

Пловдивчани от средната възраст още си спомнят крилатите фрази от стария ученическо-хулигански фолклор. Много семейства под тепетата са се пръкнали след запознанства на младите по време на купоните от старите шества между школата. В онези години шивачките от "Ана Май" най-често се сдружаваха с шлосерите и фрезистите от "Антон Иванов". Заради многото любови през 70-те и 80-те години на миналия век в града бе много популярна еротичната фраза - "Ана - дай, Антон - подай".

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?