Норвегия реве на песните на пловдивски доктор-трубадур

Д-р Султанов е единственият специалист, регистриран в Министерството на труда в Осло като музикант и лекар

The Doctors, Докторите, са уникална група. Великолепната шесторка включва утвърдени професионалисти, свързани с медицината.  Всички са свирили в различни групи, имат и индивидуални проекти. Наричат себе си бутикова хардрок група. Въпреки че концертират само от година, вече са истински звезди.  На 2 и 9 април докторите гостуват в едно от най-изисканите пловдивски заведения „Рубаят“.

Пеещия зъболекар Емилиан  Станков,  барабаниста на групата съдовия  хирург Иван  Бъчваров и физика Иван Русев представихме в минали брой на "Марица Уикенд". Останалите трима от великолепната шесторка са: солокитаристът и вокал  Иван Султанов, известен лекар, от години практикува в  Осло,  Норвегия, китаристът  Стоян  Русев, спец по лазерна техника, и  Веселин Иванов,  преподавател  по музика. 



Д-р Иван Султанов е най-цветният в докторската шесторка.  Втори солокитарист и вокалист на Докторите. Разпънат между музика и медицина, между Осло и Пловдив.

Някои от пациентите му в Осло го наричат Д-р Соул, от Soultanov, душа на английски. Той е невероятен ентусиаст - собственик на 14 китари, барабани, озвучителни уредби, всевъзможни ефекти. Нарекъл е практиката си, чийто офис е на националния стадион в Осло, Авеста медицински лекарски център. (В широк смисъл названието означава  “откровено знание” - б. р.)

Зодия Водолей, неспокоен дух, енергията му е неукротима. Има хъс да разбива стари схеми, заради което някои колеги го наричат Торнадото. Непрекъснато се стреми към нови предизвикателства, не понася несправедливостта, лъжата, лицемерието. Откакто се помни, е свързан с музиката. Пее и свири на  много инструменти - акордеон, китара, тромпет, ударни, пиано.   Пробвал е рисуване, танци.  Изкушен е и от писане.

Като ученик Султанов свирел в две групи. Той е един от създателите и фронтмен на известната в Ямбол група „Веселите момчета”. Участва и в  „Златни листа”. 

Като студент пял с прочутата група „Знахари”. С колегите си Емилиян Станков и Кузман Николов създали група „Детелини”,  свирели парчета на  Deep Purple, Bee Gees, Nazareth, Queen, Uriah Heep, Grand Funk, Bad company , The Eagles.  Напуска заради пловдивската професионална група „Лотос бенд”, където  търсели барабанист, който да пее.

Така Султанов минал от китара на барабани. Харесали ги скандинавски импресарии и получили договор за година в Норвегия и Швеция.  

Д-р Султанов заминал за Скандинавия, а по ирония на съдбата  не успял да вземе диплома - скъсали го на политически държавен изпит и трябвало да работи една година. Върнал се, взел си изпита. Последвали 9 години работа като участъков лекар в Голям чардак.

Имал чудесни барабани, мечтана придобивка за всеки музикант. Не ги продал, въпреки че му предлагали 6000 лева - пари за едно жигули. 

След промяната през 1989 г.  като китарист на  трио Диана докторът за втори път заминал за Норвегия. И остава в Скандинавия. Местните власти били удивени, че фигурира в техния регистър като професионален музикант, а е дипломиран лекар с 9-годишен стаж.

За да получи права да практикува, се наложило 5 години да учи медицина и там. Така станал  първият лекар от източноевропейската вълна през 1997 година. Спечелената битка е направо за книга, стига  да намеря време да я напиша, казва той.

Султанов е единственият специалист в Норвегия, а вероятно и в Скандинавия, който е регистриран в Министерството на труда в Осло и като лекар, и като музикант. В момента  работи като личен лекар, офисът му е на националния  стадион в Осло.  

Има пациенти от 63 националности, почти всички българи гурбетчии идват при него. Паралелно с това се занимава с музика. Навсякъде, където е работил в Норвегия, са го канили да свири на китара, като трубадур.

Радва се, че е намерил духовни събратя сред Докторите в България. Всеки път носи тук инструменти, ефекти.  Участието в групата го зарежда с енергия и го кара да се връща често в Пловдив. Има кауза - качествена музика като рецепта срещу настъпващата бездуховност.  

Музикантите по душа не се пенсионират. Те спират, когато в тях няма музика, ритми, акорди и духовна възвишеност, категоричен е д-р Иван Султанов.

Веселин Иванов е преподавател в Националната гимназия за сценични кадри. Завършил е музикалното училище в Пловдив и АМТИИ.  Като студент създал известния състав „Бревис”. Бил кларнетист в градския пловдивски оркестър.

Свири на няколко инструмента - китара, баскитара, клавишни, саксофон. В един от оркестрите бил с легендарните пловдивски музиканти Личо Стоунса и Кольо Бусара. Бил е на турнета с Лили Иванова и група Тоника. Личен  приятел му е композиторът Стефан Диомов, с когото са събратя и по кларнет.

Лили е уникален музикант, изключително работлива. Когато работи, се раздава напълно, не се държи като звезда, казва маестро Иванов.  Бил е и в Скандинавия с различни оркестри няколко години.

 Попаднал при Докторите случайно  - бил на преглед при д-р Бъчваров и получил покана за участие. Озовах се в моя среда, хора, близки по дух, разказва Иванов.

Любимите му групи са „Chicago”, „Grand Funk Railroad”, „Cream”, „Free” -  легенди, които вече се забравят, ала са от световна класа. 

Китаристът Стоян Русев има две любови - към китарата и към жена си. Тя обаче не ревнува, тъй като са заедно от детската градина. Таланта е наследил от семейството на майка си, в чийто род има доста известни музиканти. Свирил е по заведения. Работил към Бюро Естрада на Балкантурист, към Концертна дирекция.

Любовта към рока му вдъхнали големите пловдивски музиканти Личо Стоунса,  Георги Алаинов-Алаина, Господин Господинов-Чоко, на когото скоро отпразнували 70-годишен юбилей.  Близък приятел е с Ванчо Филибето. Огнян Видев  бил негов учител.

Като ученик редовнои посещавал прочутото пловдивско Вариете в Панаира, слушали големите музиканти и свирели същите парчета.  Всяка неделя признатите рокаджии отстъпвали голямата сцена на Вариетето на младоците. Кефехме се на големите професионални китари фендери, които по соцвреме струваха хиляди левове.

При 150 лева заплата беше невъзможно човек да си ги купи, спомня си  музикантът. Завършил е техникума по текстил, паралелка по автоматизация на производството. Университета карах в Гугъл, шегува се Русев. В момента има цех за производство на лазери и лазерно рязане.

Точно там е оборудвана репетиционната на  Докторите.

Преди две години на купон се засекли с тайфа музиканти, сред които д-р Емилиян Станков, д-р Иван Бъчваров,  Кольо Потника, баща на известната певица Сани Алекса. И малко след това се появила групата Докторите. 

Русев има четири китари, плюс две кухи.  Всички  са му любими, защото всяка от тях е подходяща за определено изпълнение. Любимо парче му е The Gypsy на легендарния китарист Хосе Фелисиано, от когото се е учил. 

Ако някога имахме школите, възможностите за записи, композиране, аранжименти  по интернет, които сега младежите могат да ползват, щяхме да  се отдадем само на музиката, споделя Русев.

Не е вярно, че музикант къща не храни, категоричен е той. Две години по соцвреме се препитавал  със свирене и озвучаване по сватби. Парите били съвсем прилични. По 100-150 лева на сватба, вадели се по 700-800 на месец, когато заплатите били по 150.

Незабравим миг за Русев е срещата с голямата певица Мария Нейкова. В казармата се засекли с Панайот Панайотов, още новоизгряваща звезда. Славни времена бяха. Ако човек има два живота, единият задължително трябва да посвети на рока, казва Русев. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?