Нещо по-така: Сладко от люти чушки - романс за сетивата

Внасяме куртовска капия от Македония и Турция, родните ентусиасти сдават фронта

Древните инки са първите познавачи на чушките. Останки от семена, датиращи от  ХV век, са открити в Южна и Централна Америка. По-късно чушките се отглеждали от местното индианско население в Перу, Чили и Мексико. Дълги години били непознати за народите в Средиземноморието и Азия.

Растението е пренесено в Европа от Колумб. Първоначално е отглеждано като декоративен вид в Испания и Португалия, откъдето постепенно преминава в другите европейски страни.

Предполага се, че пиперът е пренесен в България през ХVI век, където много скоро става една от основните зеленчукови култури.

Едновременно с това пиперът е бил подложен на непрекъснато подобряване от безименни народни селекционери.

По такъв начин България се е превърнала в нов, вторичен формообразувателен център на пипера в Европа. До края на миналия век българската селекция беше безспорен лидер в повечето от типовете.

През последните 10-15 години родната селекция буквално е изтикана в ъгъла заради инвазия на сортове от Холандия и Франция. 

Преди месец Изпълнителната агенция по селекция, апробация и семеконтрол /ИАСАС/ обяви дълъг списък със сортове зеленчуци, застрашени от изчезване. Между тях са 24 сорта чушки.

От агенцията официално обявиха публичната тайна, че голяма част от научните работници в институтите са разработили пазарни ниши на чужди търговски фирми, които заливат пазара на семена у нас. Това поставя под дългосрочна зависимост основите на земеделското производство, което се програмира в западните лаборатории.

Затова ще внасяме куртовска капия от Македония и Турция, а малкото останали родни ентусиасти, които се борят да запазят автентичните сортове, скоро ще предадат фронта. 

Потребителите обаче въобще не се вълнуват дали ще ядат наши или вносни чушки. Въпросът е да са вкусни и евтини, а някой ги предпочитат от люти по-люти. Почитателите на огнения вкус даже са сформирали клуб „Люта чушка".  

Колкото и да е невероятно, но на купоните им задължително се сервира сладко от люти чушлета.  Ето какво споделя една от почитателките на Hot pepper jam.

Днес изживях най-лютото си преживяване за този живот. Правих сладко от люти чушки. Изключително интересно лакомство. Докато го приготвях, нещо в мен крещеше: Това няма да може да се вкуси от лютивина.

И за момента този глас беше много прав. След като е готово, сладкото наистина е много приятно, не е прекалено люто, а точно обратното. Може да си го хапваш и чисто, но меката лютива топлина, която носи е достойнството на това сладко. То е като страстен романс за сетивата. /Марица.бг

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?