Най-краткият път към здравето: Избирайте храни от кухнята на бабите ни

Ако режимът ви прави нервни, по-добре яжте каквото искате, съветва Десислава Ангелова

От 1 до 15 август са Богородичните пости. На 31 юли заговяваме, а през целия период само на 6 август - Преображение Господне, се разрешава риба. Свещениците казват, че постът е велика духовна сила. Той освещава душите ни и ни помага да побеждаваме тъмните сили, лошите мисли. Същевременно пречиства тялото, което е храм на Светия Дух. Само в чисто тяло може да пребивава Бог и да ни дава изобилните си блага: мъдрост, вяра, любов, смирение, радост, проповядват още отчетата. 

Пазарджиклийката Десислава Ангелова от собствен опит се е убедила, че това е самата истина. И то до такава степен, че вече от 15 години не е вкусвала никаква животинска храна. През 1999-а по време на Великите пости усеща как тялото  олучава невероятен прилив на сили и енергия, като преродено. То  одсказва правилния за нея път, добър за здравето и щадящ природата. Деси е не само убедена веганка. Тя е сред най-будните и обществено ангажирани личности, впускащи се с невероятна енергия във важните за обществото ни каузи. Работи и съвместява неуморно служебните с обществените дела. 




- Деси, след толкова години без месо - храната, смятана от българина като най-питателна, как се чувстваш? Здрава ли си, усетила ли си рискове?

- Абсолютно здрава! Ако през зимата се случи да настина - това ми е. И тези банални настинки ги преодолявам много по-лесно от други хора. Наблюденията ми са, че такива инфекции се понасят много по-леко от всички, които водят здравословен живот - с растителна храна, колкото може повече сурова и много движение.

Повод да те потърся са предстоящите пости. Това е времето, когато пречистваме тялото си - нашия храм. Как трябва да бъдат направени постите, за да не си навреди човек?

- Постите бяха начинът, по който аз се отказах от месото. Спирайки го за 40 и повече дни, видях какво е без него. Трудно можеш да направиш разликата, ако за малко повече време не си се опитал да живееш по този начин. След този период за мен месото стана безинтересно, чувствах се много по-добре без него. Така че постите са добър вариант за пречистване, стига човек да не запълни празнината в менюто си с всички иначе постни неща, които не ни дават нищо, а и вредят на здравето: солетките, бисквитките, всъщност - много от опакованите промишлени храни. С тях само се пълнее, а не доставяш нищо ценно на организма си. 

Това е най-често срещаната грешка. Друга е, че някои се хвърлят от изобилно хранене направо "в дълбокото", а после - обратно.

- Тези резки промени не са полезни и дори може да са опасни. Особено рязкото преминаване към обичайното изобилно хранене. Освен това промяната води до това човек да няма спокойствието и убеждението, че върви по правилния път, че прави добро за себе си. А спокойствието е наистина важно. Ако си нервен и се храниш с гняв, по-добре яж, каквото ти се яде, отколкото да се насилваш с някакъв режим, който повече ти носи напрежение, отколкото пречистване. Казано е, че постът трябва да бъде преди всичко духовен. Както и всяка диета. Предварително човек трябва да има психическа нагласа. Иначе не се получава. Не трябва да се върви отвън навътре, а отвътре навън. 

Във Фейсбук групата си споделяш много интересни рецепти. Но все пак, какви продукти накратко трябва да съдържа менюто ни по време на пости?

- Разнообразие от семенца например. Ние често забравяме просото, нахута, елдата. Тя е хубава. Аз обаче избягвам тази от Украйна. И заради Чернобил, и заради военните действия и замърсявания в последно време. Човек, като се ориентира към растителната храна, си отваря очите за разнообразието. Конвенционалният начин на хранене, наложен в България, е много еднообразен, скучен, консервативен. Всички бобови може да се включват всекидневно в менюто - те са най-добрият заместител на месото. А също и някои ядки. Те невинаги са скъпи (понеже хората винаги с това се съобразяват). Имаме чудесни нашенски видове с невероятни съставки. Орехът например. Лесно се намира. Най-добре е да се ядат сурови ядки. А най-голям дял в менюто ни трябва да заемат големите и разнообразни салати. Живата храна е незаменима.

Ти, като си веганка, отбелязваш ли по някакъв начин постите?

- Не (смее се). То няма и как! Пък и ми се струва излишно това - по график, едва ли не по задължение. При мен нещата опират на убеждение, както казах. С риск да разочаровам някои хора, ще призная, че рамката на религията вече ми е малко тесничка и не се вписвам в тези ограничения на каноните. 

Какво се случва с вашия биомагазин?

- Той съществува. Идеята бе това да бъде кооператив на хора, търсещи здравословна храна, и на производители, връзка между едните и другите. Но се оказа, че в Пазарджик да отвориш биомагазин, значи да се обречеш на фалит. Това показа маркетингът ми - въпреки че все повече се търсят тези продукти, потребителите не са достатъчно. Идеята стартира от страничката "Чихра" ("Чиста храна"), която започнах преди години. И си остана такава - да координира производители, които макар да не са сертифицирани за биопроизводство, са проверени, не използват химия и са отговорни за здравето на потребителя. Искахме да ги стимулираме. Да ги свържем локално, за да не са твърде отдалечени от хората. Но това някак си не се разви. Може би заради неразбирането на обществото. А и самите производители забравят да се показват, не схващат колко са ценни, не умеят да се рекламират.

Сега по същия начин ли продължавате - не толкова бизнес, колкото взаимопомощ с точната информация и връзка?

- Общо взето, да. Целта ни е да намираме полезните продукти на приемливи цени, и то не през големите вериги, а директно от производителите. Но и те да са загрижени за качеството, да знаем, че правят наистина чиста храна. Физически магазин няма в момента. Връзката ни е чрез интернет. Доставяме безплатно поръчки навсякъде в Пазарджик. За доставки в други градове използваме куриер или пътуващи в посоката хора, за да пестим средства и въглерод. Така се разви една много силна мрежа от съмишленици. 

Не пречи ли веганството на работата ти? 

- Не. В момента работя в сферата на икономиката, занимавам се с тиймбилдинг - така се случи. Иначе съм завършила "Социални дейности" и дейността в полза на хората ми е по сърце. Работила съм, макар и за кратко, като учителка. 

Да, спомням си онзи урок за двете ябълки: мъничката, отгледана без торове и препарати, и голямата, на която не бива да се доверяваме. Разкажи за него!

- Това беше страхотно преживяване и за самата мен. То бе част от "Кауза Природа" - инициатива на Младежкия дом. Децата приеха идеите страхотно. Като работиш с тях, усещаш смисъла и бързите ефекти, защото влияят и на родителите си. Този урок беше не само по здравословно хранене, но и за отговорно отношение към природата. Като си отиде едно дете вкъщи и като заяви мотивирано: няма да хвърляме боклука общо, а разделно, приобщава и възрастните. Малките много бързо осъзнаха, че колкото и апетитно да изглежда неестествено голямата ябълка, не бива да  се доверяват. Останах учудена - те я презираха, те вече знаеха част от истината или я чувстваха по интуиция - не знам. Аз се включих по-късно. Оказа се, че всички знаят за сметището и са го виждали, поне минавайки по път. Емоционално се отнасят. Не искат да има пушеци и замърсявания. Даже даваха много интересни идеи за електромобили, както сами си ги представят. Имат изградено мнение по темата за екологията и слушат с интерес. 

Ти беше сред учредителите на местния клуб "Вегетарианец". Виждам, че намираш все повече привърженици.

- Да, така е. Истината е, че у нас вегетарианците се увеличават лавинообразно. Пътувам и прекарвам достатъчно дълго време в други страни, така че имам база за сравнение. Извън родината ни вегетарианството се развива като константа от много години. Но тук то в последното десетилетие претърпя ренесанс. И особено в последните 3-4 г. Вече ми е трудно да преброя само от моето обкръжение колко хора се приобщиха към идеята. В Гърция например неядящите месо са много по-малко.

Така нареченият "джънк фууд" ли е водещата причина за това? Той е навсякъде. Няма откъде да купиш нещо, за което да си сигурен, че ще е здравословно, безопасно, без коктейл от Е-та...

- Донякъде. Наистина българите се разочароваха от "джънк фууд" и хубавото е, че това стана навреме. Не допуснахме да приповтаряме грешките на така наречените цивилизовани държави, които обаче на тема "Хранене" са крайно нецивилизовани. Вчера прочетох нещо колкото смешно, толкова и вярно. Съвет: за трапезата си избирай храни и продукти, които би разпознала и прабаба ти. 
Българите сме първите на Балканите, които събраха квотата си от подписи срещу търговското споразумение TTIP, за което се очаква да бъде като троянски кон за американско ГМО в Европа. То предполага свободна и неконтролируема търговия и навлизане на много некачествени неща в страната ни. Не само ГМО, но и други продукти на гигантските корпорации, които малките производители не могат да конкурират и има опасност да бъдат задушени.


Деси препоръчва:

Сандвич за работата с бобен пастет

Продукти: 300 г боб, 1 глава лук, 1 морков, 1 целина стрък, 1 щипка черен пипер, 1 щипка сминдух, 2 скилидки чесън, 1/2 връзка магданоз, 2 супени лъжици зехтин, 1 щипка сол, 1 щипка джоджен

Приготвяне: Оставете боба да кисне в продължение на около 12 часа. В тенджера сложете да заври вода, добавете целия лук, моркова, целината и боба. Варете за около 1 час и половина на слаб огън в покрит съд. Проверявайте често боба да не изсъхне прекалено много, ако се налага, добавете черпак бульон или вода. Когато е сварен, отцедете излишната течност, прехвърлете само боба в блендера, добавете зехтина, сминдуха, подправките, чесъна и пасирайте на гъст крем. Оставете в хладилника за около 30 минути, за да се слеят вкусовете. Препечете хляба  за няколко минути, като го обърнете и от двете страни. Сложете готовия пастет в шприц или с лъжица намажете по малко на всяка филийка. Накрая гарнирайте с маслини и зехтин.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
1111

1111

31.07.2015 | 08:31

Всичко крайно е вредно\nот науката до религията го казват\nзатова не ни давайте лоши примери.

Отговори
0 0
чичо доктор

чичо доктор

30.07.2015 | 21:32

Храните и кухнята на бабите си помним! Но, от къде да вземем продуктите за бабините яденета? В магазините всичко е натъпкано с консерванти, оцветители, овкусители и .... боклуци за пълнеж! Така че, очаквайте проблеми с цялата храносмилателна система, която не може да се справи с тези \"неестествени\" продукти и отрови!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?