На свлачището над Асеновград: Дайте ни пътя! Оправяме го сами, щом няма държава (ОБЗОР)

Гневни старци и хотелиери от селата над Асенова крепост блокираха шосето Пловдив - Смолян

Нито един автомобил не бе пропуснат да премине блокадата на пътя  Асеновград -Смолян в продължение на половин час вчера. 500 протестиращи, много от които възрастни хора от селата Яврово, Добралък и Лясково, затвориха шосето и предизвикаха огромно задръстване от чакащи коли и камиони. Беловласи баби и дядовци с торбички и бастунчета в ръка недоволстваха, защото втори месец е затворена отсечката над Асенова крепост през селата Лясково, Яврово и Добралък. Опасният участък пропадна за пореден път след активирало се свлачище.

С развети национални знамена и плакати с гневни надписи протестиращите блокираха движението към 11 часа. "Г-жо министър Павлова, за вас това може да е селски път, за нас е единствената ни магистрала към града", написа на плакат дядо Благо от Яврово. Други разпънаха транспарант с ироничното послание: "Благодарим на държавата, че се грижи за нас".

Втори месец се бави разглеждането на искането на община Асеновград до Междуведомствената комисия за отпускането на 2,3 млн. лв. Средствата са за укрепването на свлечения участък.

Истинско изпитание за протестиращите се оказа преходът от трите села до мястото на шествието. Хората бяха свалени сутринта до Асенова крепост с частни автобуси. Оттам те продължиха пеша до разклона, за да участват в митинга.

Втори месец те живеят като отшелници. Хлябът и лекарствата идват с джипове, а нощем жандармерия пази разрушения път, за да не преминават автомобили, тъй като има риск да полетят в пропастта.  

Всеки момент в бездната може да се свлече и оцелялата част от асфалта, обясняват местните. Най-ядосани обаче бяха собствениците на селски къщи за отдих и малки хотелчета. От 50 дни те нямат клиенти, защото не могат да заредят обектите си. 

Бизнесмените поискаха държавата да им даде под наем отсечката Асеновград - Крепостта - Яврово и Добралък, като те възнамеряват със собствени средства да я възстановят.

Да не мислите, че се шегуваме, с едно бригадирско движение ще оправим пътя, щом държавата не може, заявиха пред „Марица” собствениците на вили в пострадалия район Валентин Кичуков и Асен Бойков. За теб не знам, ама аз още си пазя бригадирската значка, допълни Кичуков. Бойков е собственик на семеен хотел, до който втори месец няма достъп с автомобил, защото се намира на изхода на село Лясково.

При протестиращите вчера дойде и кметът на Асеновград д-р Емил Караиванов. Той подкрепи хората и обясни, че общината отдавна е изпратила необходимата документация пред Междуведомствената комисия за възстановяване. До момента обаче чиновниците не са се събрали и няма решение на проблема. Свлачищните процеси са с дълбочина навътре в ската на планината от поне 100 метра. Това установил експертен оглед на държавната фирма „Геозащита”.  

Вдигнаха Хайтов от гроба с махленска свада

Интрига с името на писателя Николай Хайтов отклони за известно време вниманието на протестиращите вчера. Абсурдно е да няма нормален път през Руен до Яврово, този участък трябва да се направи. Ние затова протестираме, не може хората да са откъснати, а и със затварянето на пътя към Асеновград да не могат да отидат на лекар. Не е нормално административно Яврово да е към Куклен, а да се обслужва за здраве, сигурност и транспорт през Асеновград. Това заяви арх. Здравец Хайтов, който бе сред протестиращите.

Човек от множеството обаче влезе в спор с архитекта и му припомни, че точно неговият баща Николай Хайтов е направил белята с отделянето на Яврово от община Асеновград. Знаем, че сме на този протест, а протестираме и за пътя през Руен към Яврово, какво лошо има, отговори арх. Хайтов на въпрос на „Марица” знае ли, че протестът е за отсечката през Асенова крепост, а не през Руен.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
faro

faro

04.07.2015 | 02:07

Тази скала на снимката от рубриката преди много години нямаха 300 000 лева за да я взривят,а сега ако трябва да я рушат пак нямат.\n Предлагам парите,които всяка година отделя държавата за всеки град да се отделят първо не за заплати на администрацията,а за важни обекти с цел да се избегнат беди.При едно земетресение тази скала може да се срути върху пътя и пътуващите по него.Не чакайте да стне белята,защото в Библията пише:...\"че не е грях само вършенето на зло,но и неправенето на добро\"(това е перифраза по памет).\n Ако от мен зависи бутам скалата,а за пътя до Смолян правя понтон върху реката за да не се спира движението.

Отговори
0 0
faro

faro

04.07.2015 | 01:56

Добре е да се направи пътя за селата ,но и отсечката Руен-Яврово.Тежките кмиони които карат дърва са главната причина за свлачището и липсата на дренажни тръби над пътя и когато има валежи пътя става мек под асфалта.Това не се случва за ден,а за десетки години.Трябва да се забрани изсичането на дървета по принцип.\n Там където под пътищата няма дебела коренова система от здрави дървета,там свлачището е сигурно да се появи изведнъж.Просто трябва да има глоби за всеки тежък камион,който минава през свлачищни и поправени пътища.При първо нарушение да се отнема превозното средство в полза на държавата,при второ да се отнема до 10 % от имуществото на шофъора нарушител.При трето запор на заплатата за една година и така докато се откаже да греши и върши зло.Защото един е виновен,а сега хората страдат.

Отговори
0 0
old

old

03.07.2015 | 10:52

Грета дженева е стара раздрънкана кака. Така звучи и статията Гневни старци ....... Грета та ти си на крачка от тях. Но те може поне да са по културни и умни от теб ходещата стара кака. хихихи

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?