Муравей: КТБ се превърна във финансов Франкенщайн (Цялата статия)

Цветан Василев не е глупак, няма сам да спаси банката

КТБ е като животрептяща рана. Сага, оставена да се развива с месеци, от която последиците могат да бъдат катастрофални. При това не само за вложителите. От досега предложените варианти - утре да отворят банката, или утре да я фалират, и двата водят до едно и също нещо. Ако я отворят утре, вдругиден ще фалира. 

В този казус има три групи проблеми - капиталов, ликвиден и олигархичен. Първите два са изкуствено създадени. Първо ударът с бухалката по банката и собственика дойде от медиите, а после държавата нанесе своя шут в гърба. 

Аз обаче смятам, че дяволът не е толкова черен. Отчетите за първите няколко месеца на годината в КТБ са много по-добри от същите на други банки, които сега необезпокоявано си работят. Да се влоши състоянието <210> за толкова кратко време е невъзможно. 

Няма как да приема сериозно приказките, че финансовата институция се е сгромолясала в последните няколко месеца. 

Вторият проблем - ликвидният, обаче е много сериозен за всяка банка на този свят. Липсата на ликвидност означава, че банката не може да посрещне ежедневните си плащания. Все още КТБ може да бъде спасена. Но с всеки изминал ден шансовете за това намаляват главоломно. В момента квесторите проверяват какъв е ликвидният проблем там и колко е голяма дупката. Те обаче изпадат в детайли, а това е груба грешка. Трябваше отдавна да са извадили някаква цифра, закрълена дори до милион, пак щеше да свърши работа. Те обаче броят левове и стотинки, а не милиони и милиарди. Сякаш не осъзнават, че всеки ден неработене на банката дълбае още повече дупката. 

Какво може да направи Цветан Василев? Ето, вече се предаде. Да се опита да спаси банката? Според мен, дори и да има възможност, няма да го направи. Защото не е глупак. Напротив, той е доста умен и опитен банкер. Дори да намери начин да увеличи капитала на банката и да я отвори, още на следващия ден ще се сблъска с товарен влак в лицето на ликвиден проблем. Неговата личност вече носи недоверие у обществото. Така че първото нещо, което вложителите ще направят, е да си изтеглят парите от КТБ. Ликвидният проблем е свързан с доверието. Стана ясно, че банкерът е ползвал банката за домашни нужди, за да финансира собствения си бизнес. По закон той има право на това, но в определени граници на база собствения си капитал. А той ги е надвишил двадесет пъти.  Така че Цветан Василев съвсем не е решението за собствената си банка. Пък и той не е вчерашен, знае, че времето му като банкер вече е отминало. 

В този смисъл аз смятам, че Цветан Василев трябва да бъде отстранен, а държавата да спре да си чопли носа и да си свърши работата. Като начало да отнеме акциите на Василев. После да назове дупката, която се е отворила в КТБ. Моите очаквания са, че тя няма да е повече от 1 милиард лева. По-скоро ще е около 500-600 милиона. Държавата може да участва с 51 процента от акциите, другата част да се поеме от сегашните акционери. И ако една част от акциите бъдат заменени с акции на държавата, само си помислете. Държавата задължително трябва да застане зад банката, независимо как - чрез Министерство на финансите или Българската банка за развитие. Не ми се вярва хората да хукнат да си теглят парите от държавна банка. Това е най-евтиният вариант. А съществуват още десетки. Преди поставянето на банката под специален надзор там имаше активи за 7 милиарда и раздадени кредити за 5.4 милиарда. Депозитите бяха 5.6 милиарда, от които 4 милиарда лева на граждани. 

Хората, които казват "не на спасяването" на КТБ, изтъкват като аргумент, че ще се харчат пари на данъкоплатците. Добре, но ако оставим банката да фалира, бъдете сигурни, че след 20 дни Фондът за гарантиране на депозитите ще бъде изпразнен. Там ще има нула стотинки, което удря върху стабилността на цялата банкова система. Ситуацията наподобява водовъртеж - потъне ли една банка, тя ще дръпне след себе си и бизнеса. 

Третият проблем, който виждам аз, е олигархическият. Той е в резултат на порочно кръвосмешение между банка, бизнес и политическа корупция. Така се получи финансов Франкенщайн. 

Държа да подчертая, че нито аз, нито член от семейството ми имаме личен интерес покрай КТБ. Нямам  депозити, нямам дори и сметки там.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
ЧИТАТЕЛ

ЧИТАТЕЛ

19.09.2014 | 22:13

КАТО МАЛЪК НА СЕЛО СИ ИГРАЕХМЕ С ПРИСПИВАНЕ НА КОКОШКИ.СЛАГАШ ГЛАВАТА НА КОКОШКАТА ПОД КРИЛОТО И ТЯ МИСЛИ ЧЕ СЕ Е СТЪМНИЛО И ЗАСПИВА .ОСТАВЯШ Я ВНИМАТЕЛНО И ТЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА СПИ.В НАШИЯ СЛУЧАЙ ГОСПОДИН М.РАДЕВ ИСКА ДА НИ ОБЯСНИ КАК БАНКИТЕ ПРИСПИВАТ ВЛОЖИТЕЛИТЕ ЗА ДА ИМ ПРИБЕРАТ ПАРИТЕ И ДА ПРАВЯТ С ТЯХ КОКВОТО СИ ИСКАТ.Т.Е. ПРИСПИВАТ ГИ КАТО КОКОШКИ.И ТОВА ГО ПРАВИ ЕДИН ФИНАНСИСТ КАТО ТОТАЛНО СВАЛЯ ДОВЕРИЕТО В БАНКИТЕ ВЪОБЩЕ.КОЕТО СИ Е ТАКА.ЗАЩОТО ПАРИТЕ СА СЪЗДАДЕНИ КАТО РАЗМЕННА ЕДИНИЦА.ФИНИКИЙЦИТЕ ВЪОБЩЕ НЕ СА МИСЛЕЛИ ЗА БАНКИРАНЕ.

Отговори
0 0
Шаци

Шаци

19.09.2014 | 19:42

Драги екипе на Марица,...любимата жълта Марица,...ква е далаверката та го промотирате бай Муравей днес? Жени?...Пари...? ...И двете?\nНавремето, Фердинадът излязал ядосан от Народното събрание, щото не му угодили депутатите. Качил се на каляската (файтона) и казал....Давай !..Той не говорил добър български, ама кочияшът го разбрал. Бил с македонска носия и големи мустаци. Обърнал се, погледнал величеството и казал....Ваше величество, шо не им ебете майката...

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?