Матрицата: Будители и надежди

Днешната матрица започва с Деня на будителите, ден, празнуван за първи път в Пловдив през 2009 г. Бих препоръчал на родителите да подарят на децата си на този ден „Моята първа книга за: Народните будители“ от Цанко Лалев (2011). Тази година на същата дата (1.11) е и Архангелова задушница. За празниците на християнството може да се прочете в книгата на архимандрит Авксентий „Еортология - история на православните празници и пости“(2012).

Започнала така, матрицата оправдава своята естествената характеристика. Какво друго, ако не будители на българския народ, са: във възрожденски времена - Любен Каравелов (7.11.1834); в модерните - Владимир Василев (4.11.1883), а в днешните Георги Мишев (3.11.1935) и проф. Богдан Богданов (2.11.1940). Каравеловите „Българи от старо време“ имат съвсем ново издание - 2013 г.; статиите на основателя на „Златорог“ също са достъпни -„Пантеисти и маниаци“ (2008), все още могат да се намерят избрани разкази и новели на Георги Мишев в тома „Преброяване на дивите зайци“ ( 2008), а изследването „Разказ, време и реалност в старогръцката литература“ на проф. Богданов издаде пловдивското издателство „Жанет 45“ през 2012 г. За жалост имената от световната литература в днешната матрица не са „будни“, а по-скоро скрити в дълбокия сън на издателите ни: най-голям грях е, че гръцкият нобелов лауреат Одисиас Елитис (2.11.1911, Нобел - 1979) е недостъпен за младите българи.

Същата участ има и френският писател и политик Андре Марло, който е не само носител на наградата „Гонкур“, но като министър на културата спомага за оформянето на модерната следвоенна френска литература - не само романите, но и мемоарите му биха били нещо хубаво за четене.

Все пак и в тази тенденция на известна успалост има пробив. Свързан е с името на австрийския автор Роберт Музил (6.11. 1880) и неговите български събудители-преводачите Любомир Илиев, чрез когото на български проговори един от стожерите на модерния европейски роман „Човекът без качества“ (2009) и Владко Мурдаров, дал български глас на неговите „Пиеси“(2009). Както се вижда, тъкмо днешната матрица е повече обнадеждаваща - макар и с някои липси книжовният ни живот не е в "сън дълбок“.

Съвместна рубрика на „Литературна събота“ и предаването за книги и литература на БНР-Радио Пловдив, „Преге“, излъчвано всяка събота от 11.00, с повторение в понеделник от 23.00, с автор и водещ Младен Влашки.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?