Масово продават хотели в Родопите (СНИМКИ)

Най-скъпо в региона се оферират два подобни комплекса в Хисаря - за 2.7 млн. и 2 млн. евро, и един, изцяло изпълнен по Фън Шуй, със собствен минерален извор

Макар и с няколко години закъснение, вълната от продажби на морски хотели застигна и планинските луксозни сгради за настаняване. Справка само в сайтовете на агенциите за имоти сочи, че "на тезгяха" в момента са сложени както действащи, така и недовършени хотели. Най-голяма част от предложенията са концентрирани в Родопите - около хижа Здравец, и в съседство с Асеновград и Бачковския манастир, следвани от Хисаря и близките до Пловдив села. Срещат се атрактивни оферти за продажба дори по изходите на града, по магистрала Тракия.


Повечето от действащите хотели имат интернет връзка, локално парно отопление, луксозни апартаменти и стаи със самостоятелни санитарни възли, басейни, конферетни зали и ресторанти.


Обосновано най-голям интерес, според посещенията в обявите, предизвиква продажбата на хотел до хижа Здравец, разположен в смесена гора, в съседство с няколко ски писти и влекове. Той е с РЗП над 5 000 кв. м и се продава за 255 000 евро. Следва го действащ хотел-ресторант в с. Бачково, с не голяма хотелска част, но затова пък с огромен ресторант и разкошна лятна градина за още 180 места. Предлага се за 600 000 евро. На същата цена, но на 8 км. от хижа Здравец се продава и друг действащ хотел с РЗП 5 500 кв. м и над 4 000 кв. м горски площи. Има
богата хотелска част,


ресторант с 200 места, кафе-сладкарница, детска площадка и локално парно отопление. Най-слаб интерес, вероятно поради необявената офертна цена предизвиква действащ туристически комплекс в с. Добрастан, в близост до две ски съоръжения, с масивна сграда, с изградена нова всмукателно-нагнетателна вентилационна и отоплителна система с алуминиеви радиатори и медни тръби. Разполага със сауна и римска баня, две конферетни зали, апартаменти, студиа и самостоятелни стаи със санитални възли. В съседство със сградата има одобрен проект ПУП с разрешение за строеж на 4-етажна постройка със ЗП 5 500 кв. м.


За да завършим предложенията за продажба на действащи хотели в близост с хижа Здравец няма как да не споменем още два хотела - единият с РЗП 1080 кв. м, който се предлага за 200 000 евро и другият, с работеща хотелската част, земя към нея 9 700 кв. м и иглолистна гора - 4 000 кв. м, които се търгуват за 799 000 евро.
Най-поетично и объркващо обаче е предложението за продажбата на монолитна жилищна постройка в "най-високото село на Балканите, което е най-близо до небето и най-навътре в сърцето - с. Манастир, накацало по склоновете на могъщите Родопи, в прегръдките на вековни дървета, с милувките на кристална жива вода", която се оферира като подходяща за туризъм, хотелиерство и незнайно защо на тази "свещенна земя" и за производство. А една от посочените екстри към нея е "целогодишен достъп по учудващо здрав асфалтов път". И макар, че РЗП на имота, който на всичкото отгоре е и за ремонт е само 516 кв. м, той се продава за 109 511 лева.


Най-атрактивна от всички оферти е за комплекс, разположен в 3 600 кв. м парк, разполагащ със собствен минерален извор, непосредствено до магистрала Тракия, който се предлага за 1 700 000 евро. Сградата е с РЗП 2 300 кв. м и има един тристаен- и 20-двустайни апартамента, 1 ателие, ресторант, спа център със сауна, парна баня, ледена стая, джакузи, стая за масаж и фитнес. В двора на комплекса са изградени басейн с детска секция и джакузи, бистро и детска площадка. Част от комплекса е напълно оборудван и обзаведен така, че може да функционира, но другите помещения са без довършителни работи. Според обявата, той "изцяло е изграден по Фън Шуй, а инвестицията е полезна, защото е запазила баланса между краткосрочна и дългосрочна перспектива".


За 199 000 евро пък се продава имот до язовир Пясъчник, подходящ за почивна или ловна станция, старчески дом и пр. Представлява облагороден парк с площ 7 500 кв. м, ограден с висока каменна ограда, 3-етажна масивна сграда и помощни постройки.


Четири са офертите за продажба на хотели в, и около Асеновград. Единият от тях се намира в центъра на града, има 5-етажна хотелска част и ресторант (на акт 15) и напълно завършена дискотека на две нива. Цената му е малко над половин милион евро. Втората продажба е за чисто нов, напълно и луксозно обзаведен хотел, който според обявата "си заслужава да видиш". Цената му е 819 000 евро. Следват го хотел, с РЗП 800 кв. м в с. Горни Воден, за 390 000 евро и резиденция в местността Белингташ, която се продава след основен ремонт и разполага дори с площадка за кацане на хеликоптер. Намира се на 8 км от Асеновград и на 1500 м надморска височина, в резерват с много редки птици. Продажната й цена е 870 000 евро.


Хисаря се включва в надпреварата за продажба също с четири хотела, но затова пък два от тях водят убедително ценовата класация. Единият е за действащ хотел с РЗП 2200 кв. м, с ресторант, магазин, спа център, лоби бар, външен басейн с минерална вода, външен ресторант с градина и 4 000 кв. м дворно място към имота, с разрешение за строеж на голяма жилищна сграда. Обявената цена е 2 млн. евро. Също в града на минералните извори, но доста над тази стойност - за 2.7 млн. евро се предлага триетажен спа хотел с РЗП 3 500 кв. м, който съчетава елегантност, стил и комфорт, има модерно оборудван спа център, фитнес, джакузи, вътрешен басейн с минерална вода, паркинг и красива градина. В същия град се оферират още две места за отдих - нов хотел за 750 000 евро и голям туристически комплекс за 590 000 евро.


Само тези, налични в сайтовете на агенциите имоти не могат да бъдат представителна извадка за този характерен пазарен сегмент в момента, защото обхващат малка част от него, но дори и те, потвърждават тезата, че масово хотели в региона търсят своите нови собственици.


Независимо, че кризата в последните няколко години тотално стопира проектите за изграждането на хотели както по Черноморието, така и в планинските курорти, българските архитекти и днес виждат в Родопите мераците на едно разпиляно и неконтролируемо застрояване. Затова сред техните среди сериозно се заговори за разработването на комплексна устройствена схема за тази територия, в която човешката дейност и природата да се изграждат в единна устойчива среда, както и за формирането на архитектурен родопски кодекс, който да бъде допълнен с индивидуален сценарии за развитието на отделните селища. Това се налага, защото до момента се обръща твърде малко внимание на миграционната вълна към Родопите, която обаче сериозно набира сила. Такава схема, според архитектите, трябва да бъде възложена и одобрена в най-скоро време, а нейното прилагане - осигурено със закон.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
sofi  dimitrova

sofi dimitrova

23.10.2014 | 00:23

tova sa pari na naroda tezi xoteli sa na politisite prani pari

Отговори
0 0
Ахмед Юсуф

Ахмед Юсуф

22.10.2014 | 16:13

Много пари са инвестирани (изпрани) в тези хотели и тежко му на този, който им е казал на \"инвеститорите\", че като бучнат с пръчката ще потече вино (или петрол).

Отговори
0 0
арх

арх

22.10.2014 | 13:32

А тази гнусотия на долната снимка от \"по-сдържаните\" фасади ли е или от по-невъздържаните. Вече не сме в състояние да се видим отстрани, в каква бай Ганьовска държава сме се превърнали.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?