Малките групи - балансьори или резервни гуми на Иван Тотев

Спас Гърневски посвещава стихове на кмета, хората на Георги Титюков крепят мнозинството

В три поредни публикации  „Марица“ разказа кои политически сили представляват 51 общински съветници в Пловдив, как най-голямата група на ГЕРБ  крепи кмета и градския партиен лидер Иван Тотев и по какъв начин се изявява опозицията - „Обединение за Пловдив“, БСП и Патриотичен фронт, чиято роля е да бъде коректив на управляващите.  

В местния парламент има още 15 съветници, които могат да се нарекат  политически малцинства, тъй като са по един, двама, максимум трима от  партиите, с чиито листи влязоха във властта през 2011 г. Повечето от тях, с изключение на „Синя коалиция“ и  „Атака“, са балансьори - в предишния мандат бяха в коалиция със Славчо Атанасов и БСП, сега подпират Иван Тотев и ГЕРБ.  

Най-личното малцинство са

съветникът № 1 арх. Илко Николов и бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски

от „Синя коалиция“. Доколкото се разбира от декларацията, прочетена наскоро на сесията от Спас Гърневски, двамата вече нямат нищо общо с тази формация,  тъй като, по думите му, тя е „разстреляна от упор през 2012 г. от недалновидни сини политици“.  Арх. Николов е безпартиен, участва и до днес в управлението на Бизнес експертен съвет (БЕС), от чиято квота преди четири години беше издигнат за кандидат за кмет и синята съветническа листа, а на председателския пост в градския парламент беше предложен от ГЕРБ. И Спас Гърневски, световно известен с омразата си към комунизма и червената олигархия,  няма партиен билет, след като през 2012-а с гръм и трясък напусна ДСБ.  Представляваме единствено Гражданско сдружение „Разум“ и БЕС, твърди Гърневски.

Двамата, подкрепили Тотев на балотажа за кмет през 2011 г.,  оттам насетне не са му изневерили нито за миг. От председателския пост арх. Николов  осигурява на градоначалника силен гръб дори и в най-деликатните моменти - било за увеличение на местните данъци, такси и наеми, което едва ли допада на бизнеса, било за доплащане на вече възложените обществени поръчки. Тезата ми е експертност, казва Илко Николов, който от години е шеф на САБ - Пловдив и има няколко създадени преди години фирми за строителство и проектиране.  Архитектът декларира, че не участва в никакви поръчки на община Пловдив, разсейвайки отровните коментари на своите опоненти, че се е присламчил към ГЕРБ, за да се нагуши. Ръководи сесиите делово, спокойно и прагматично, въпреки нападките на бившия съветник № 1 Илко Илиев (ПФ), че манипулира.

Не е изненада, че Иван Тотев публично оповести желанието си следващият председател на местния парламент да се казва арх. Илко Николов.

Спас Гърневски е замесен от друго тесто - експанзивен и свръхемоционален, той  

не дава дава и косъм да падне от  главата на градоначалника,

отбивайки гневно и яростно атаките на опозицията. Ораторската дарба на бившия градоначалник, често гарнирана с поетическите му изблици, изпъква особено ярко на фона на мълчаливите съветници от ГЕРБ, които  не блестят с красноречие. Най-прочувствената си ода Гърневски посвети на Тотев на именния му ден:

                  Смили се, Господи, и дай световни, европейски,

                  Канали гребни, спортни зали, стадиони,

                  Силно Локо, силен Ботев, град градина, град - позлата.

                   Смили се и над кмета Тотев с още няколко мандата!

Нищо чудно  Николов и Гърневски да цъфнат като гражданска квота в кандидатсъветническата листа на ГЕРБ на предстоящите избори.

Други двама съветници - Константин Георгиев и Едуард Сарафян (Кауза Пловдив), играят ролята на балансьори. В предишния мандат те бяха в управляващата коалиция на ВМРО - НИЕ и БСП, а техният съпартиец Георги Титюков беше назначен за зам.-кмет по спорт, младежки дейности и социална политика в голямата община. Това стана, след като Славчо Атанасов, а съответно и неговата партия се раздели с ГЕРБ. В края на 2011-а, когато Иван Тотев стана кмет, а на съветниците от ГЕРБ не им стигаха бройки за мнозинството в местния парламент, Титюков беше отново поканен за партньор и охотно мина в отсрещния лагер барабар с цялата си малка, но гъвкава партия.

Безспорно признат като най-дългогодишен администратор,

Георги Титюков получи зам.-кметския пост в общината,

а след това - и кметския стол в най-големия район „Централен“. На следващите избори обаче Кауза Пловдив ще се бори сама за кормилото на властта, защото ГЕРБ ще издигне собствени кандидати за районни кметове и няма да подкрепя чужди, както недвусмислено каза Тотев.

Балансираща позиция в местната политика заемат и съветниците от Земеделския съюз „Ал. Стамболийски“. Те са трима - адвокат Георги Колев, архитект Златко Конов и Петър Петров. По същия начин като Кауза Пловдив, в миналия мандат земеделците плаваха в една лодка със Славчо Атанасов и БСП. След изборите през 2011-а тутакси се качиха на кораба на ГЕРБ. Малката формация, чийто лидер е Георги Колев, се възприема като желязно лоби на комуналната фирма „КМД“, която повече от десет години чисти Пловдив, и на екозавода в Шишманци, където се преработват 60 процента от градския боклук. Блестящите пледоарии на не по-малко блестящия адвокат на фирмата и завода Георги Колев са посветени предимно на дейностите, свързани с  отпадъци, и парите, които се дават за тях от градския бюджет.

Арх. Конов взима думата по градоустройствените въпроси. Допреди няколко години беше главен архитект в „Северен“, но напусна. По време на националните празници

слага униформата на четник, грабва пушката

и отива на поклонение или спектакъл с комитет „Родолюбие“. Петър Петров не пророни и дума за три години и половина от мандата.

Още една групичка - тримата съветници от  ДПС Антон Карагьозов, Джамисет Джафер и Али Байрям, дава сигурно рамо на ГЕРБ, и то със същата всеотдайност, както и в миналия мандат на ВМРО - НИЕ и БСП.  „Бащиците“ също се придържат към максимата, че мълчанието е злато, и си отварят уста в изключителни случаи - било да прочетат протестна декларация, било да призоват за повече толерантност към малцинствата. Не се е чуло да внасят предложения за подобряване на бита в етническите квартали. Но пък още на първата сесия след изборите Антон Карагьозов поиска подкрепата на ГЕРБ за проекта на неговата фондация „Рома“, след това - за още един, и  я получи.

Фондацията на Джамисет Джафер пък получи бившата детска градина в „Столипиново“, която

предвидливо превърна в салон за сватби. 

Като контра на упреците, че се е облажил с тлъст общински имот срещу най-нисък наем - 50 стотинки на кв. метър, Джафер напомня, че преди да вземе мястото, тук е било свърталище на наркомани и зловонно квартално сметище. Али Байрям ще  остане в историята на местния парламент като единствения съветник, който си смени името. Доскоро той се казваше Бранимир Иванов.  

Трима са „свободните електрони“, които гравитират към ГЕРБ. Това са Гиньо Матев от ВМРО - БНД, земеделката Гичка Кърнева и Димитър Цветков. Допреди няколко години бившият военен инж. Гиньо Матев беше сред хората на Славчо Атанасов. През втория мандат на д-р Иван Чомаков, когато СДС управляваше с ВМРО и ДПС, а Славчо беше кмет на „Тракия“, инж. Матев ръководеше стратегическата дирекция „Общинска собственост“ в голямата община. Когато Атанасов стана кмет на Пловдив, Гиньо Матев беше начело на „Тракия“. Малко преди местните избори през 2011-а войводите се разцепиха за пореден път и Матев пристана на отсрещния бряг, тоест при по-силните на деня - ГЕРБ. На сесиите е стегнат, делови, точен и премерен в изказванията си.

И Гичка Кърнева влезе в Общинския съвет с листата на Славчо Атанасов, но го напусна в началото на мандата. Земеделката също пристана на ГЕРБ и дори се премести от лявата част на залата вдясно. По логиката, че всичко тече и се изменя,

достолепният генерал Димитър Цветков кривна

към  „България без цензура“, въпреки че беше в ГЕРБ от самото създаване и с нейната листа стана съветник. След залеза на Бареков  няма против да се върне в лоното на партията-майка.

От политическите малцинства единствено „Атака“ е в опозиция на властта, макар и да е представена от двама съветници - Руси Панчев и Даниела Кинова.  Бившият зам.-кмет Руси Панчев  на всяка сесия критикува управляващите за заеми, ремонти, бюджет, европейски проекти. Панчев се опита да прокара идеята си за скоростни булеварди в Пловдив, но не срещна подкрепата на мнозинството, както често се случва с предложенията на опозицията. Юристката  Даниела Кинова  не е многословна, но открай време твърди, че такса смет за граждани и особено за бизнеса в Пловдив е завишена неоснователно.

Пилците се броят наесен. Тогава, след изборите, ще стане ясно дали Спас Гърневски отново ще чете стихове в Общинския съвет, дали Георги Титюков ще варди гърба на кмета и  дали Антон Карагьозов отново ще иска подкрепа за проектите на "Рома".

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
nene

nene

27.04.2015 | 11:04

Откога парите са теснопартиини интереси. Те са тези които карат дърти мастии да пишат стихове на възхвала към Маминия. Та той е Доган той раздава порциите. А защо ги свързвате с културата тая пасмина от подлоги и майсилски задници. Та и споменавате Родолюбие. Срамота парите не им миришат. Но ако искате хората да Ви разбират говорете на техния език. Поклоничеството е характерно упражнение след съответно заплащане и оголване на задни части за причастие. Теснопортиините интереси са кражба и продажни болни мозъци които за два сребърника биха продали и децата си. Това не са сини те винаги са били червени пребоядисани боклуци разни гърневчета и николовчета и т.н. И затова това безумие се е случило благодарение на тази измет и преди и сега в местния парламент.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?