Люис Хамилтън е №1 за 2014-а година във F1

Пилотът на Мерцедес - Люис Хамилтънq е новият световен шампион във Формула 1 за 2014 година. Пилотът на Мерцедес спечели надпреварата под прожекторите в Гран при на Абу Даби и стана първият различен състезател от Себастиан Фетел, спечелил титлата от 2010 година насам.

Съотборникът му Нико Розберг беше в по-тежка ситуация още преди финала на пистата "Яс Марина", след като изоставаше със 17 точки. Германецът загуби още от старта срещу съотборника си Хамилтън, който потегли фантастично от вътрешната страна на пистата, където сцеплението е по-добро.

За няколко обиколки британецът отвори комфортна преднина, непозволявайки Нико дари и да помисли за атака. Малко след средата на надпреварата в Абу Даби Розберг пита по-радиото бокса на Мерцедес защо губи мощност. От тима му отговориха, че знаят за проблем в хибридния модул, който не работи. Това означаваше загуба от около 200 конски сили от общата мощност на болида му.

Повредата доведе до масивна загуба на време и Нико пропадна назад в класирането, губейки и последна надежда за първа световна титла в кариерата си. До финала Розберг изпадна дори от зоната на точките и финишира със силно занижена мощност едва 14-и.