Лоши деца няма, има проблемни семейства

Нова система, разработена от Фонд Ига, подобрява качеството на социалните услуги

Социалните услуги са много добре развити в последните десет години. Това превърна България в лидер на балканските страни в тази сфера, заяви Андрей Момчилов. Експертът на Фонд ИГА обаче отбеляза, че голяма част от хората в обществото не познават работата в тази сфера.

Това показват и анализите по проекта "Изграждане на капацитет за бъдещето", представени на заключителна конференция в петък. Акцентът в него е нова система, която да заработи реално в пряката работа с правонарушители от всички възрасти и рискови социални групи. Целта е дейностите да отговорят в максимална степен на потребностите на всеки един случай.


Лоши деца няма, има такива, които растат в проблемни семейства, смята Вероника Баяндурян, управител на Пловдивския център за интеграция на деца от рискови групи. Eдно от тях е седемгодишно момче, нарочено за "гений на злото". Малчуганът получил лошата си слава, защото бил палав и не стоял на едно място в училище. Новата система била тествана, след като детето започнало да ползва услугите на центъра.

Оказало се, че момчето е изоставено, а детството му е преминало по медико-социални домове за лишени от родителска грижа, в които повечето деца са по леглата и гледат в тавана, разказа Баяндурян. Без майчина ласка и игри с връстници до шестгодишна възраст. 

Лошото поведение е отчаян вик за внимание при децата, категорични са експертите. Акцентът е да ги убедят, че са значими и обичани. Защото ниското самочувствие и усещането, че на никого не му пука, много често отключват агресията в клас и на улицата.

Децата в стандартните семейства знаят как да се държат, те следват примера на родителите си в общуването с хората и сами изграждат поведенческите си модели като лудуват  на люлките, и в своята среда  в детските градини. Малчуганите от институции нямат този шанс и това ги прави уязвими и ги кара лесно да влизат в криминални кръгове, коментира Баяндурян. 

В Центъра работата с осиновеното момче продължава, шест месеца са необходими само се изгради доверителна връзка с малчугана, следващият етап е промяна в самочувствието и поведението му. Вероника Баяндурян коментира, че проблемните деца стават все повече, а това е пряко свързано с проблемите в цялото ни общество.

При капацитет от 50 места Пловдивският център, който е и единствен по рода си в страната,  в момента работи по 76 случая. Зад всеки от тях стои човешка съдба, пълна с болка, разочарование и отчаяние.А те избиват чрез кражби, побои в училище и по улицата дори и сред най-малките в Центъра - седемгодишните.

Новата система е доказала ефективността си в Германия и е заимствaна от партньорска неправителствена организация със сходна дейност в Бранденбург. Тя е разработена съвместно с немски университетски преподаватели, но е адаптирана към спецификата в български условия, заяви експертът от Фонд Ига Андрей Момчилов.

Системата има четири основни компонента. Това са проучване на потребителя на услугите, като основното в него е личната му самооценка. Чувства ли се социално и обществено ангажиран или гледа на себе си като на "черна овца".

Социалната интеграция е ключова за успешната работа в центровете, защото ако човек се чувства отхвърлен от социума, това е първата стъпка в работата на  психолозите, категорични са от екипа на Фонд ИГА. 

Оценяването на потребностите включва още отношението на потребителя към обществените норми и ценности. Голяма част от хората, които ползват услугите в социалната сфера, са правонарушители и мирогледът им не включва спазването на закона.

Другият акцент в новата методология е проучване на финансовото състояние на потребителите. Свидетели сме на много случаи, в които освободени затворници няма къде да спят след като излязат на свобода, разказа Момчилов. Затова и още при първите контакти с екипа на центровете ще се обсъжда финансовото състояние на новопостъпилия. Ще се проучват и нагласите за бъдещата му реализация. 

Голяма част от младежите, с които работят социалните специалисти, имат илюзорни очаквания за себе си. Само след година се виждат на водеща позиция с много пари и лъскави коли, а това е нереалистично, показва практиката на Фонда. Немалка част от хората от рисковите групи  са без образование и дори не могат да попълнят документите си за трудовата борса. Съдържанието и оценката на всеки конкретен случай са ключът към трансформацията на потребителя, а крайната цел - превръщането му в пълноценен и отговорен човек, спазващ обществените закони. 


Швейцарски фонд даде рамо с 35 хиляди лева

Проектът "Изграждане на капацитет за бъдещето" е финансиран от швейцарския Фонд за реформи на гражданското общество. Той е на стойност 35 574 лева, а реализацията му започва през септември 2013 година. Целта му е подобряване на капацитета на организацията за предоставяне на социални услуги на уязвими групи и допълнителното им развитие, както и подобряване на взаимодействието между партньорите в системата.

В продължение на две години по проекта са проучени годишните доклади на социалните услуги, които са делегирана държавна дейност. Обсъждани са рисковите фактори, които провокират девиантното поведение.

Участниците са преминали и обучения по ръководство на човешки ресурси, по финансови стратегии и практики на социалните работници за аутрийч в отдалечени райони и затворени общности. На заключителната конференция по проекта присъстваха специалисти от социалните центрове от Пазарджик, Пещера и Пловдив, неправителствени организации, директорът на Социално подпомагане Радка Кежева и началникът на Пробационната служба в Пазарджик Цветелин Димитров. 


За 6 месеца наркоман влиза в правия път 

Работата с наркозависим от Пазарджик доказва, че  новата система е успешна, заяви Валентина Гешева, управител на Центъра за социална интеграция и рехабилитация за правонарушители в Пазарджик.

С него първите оценки по четирите показателя на немската методология първоначално показали единица и три нули. Какво означава това - прекъснати семейни връзки, слаби социални умения и образование под средното ниво. При първите контакти в Центъра мъжът определя себе си като аутсайдер, отхвърлен от най-близките си, както и от цялото общество.

Семейството му дори не искало да го вижда. След шестмесечна работа с наркозависимият връзката с близките му е възстановена. Екипът от социални работници, психолози и трудотерапевти успяват да убедят семейството му да го приеме отново. Най-близките  внасят и здравните му осигуровки, за да може зависимият да се лекува. /Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Pepi

Pepi

31.08.2015 | 14:18

Нова система, разработена от ИГА - те не могат да се срешат сами, система разработили. Копират и преписват от Германия брошурите.\nВижте я тази Валя - пълна кукувица - стой там и ако я питаш за какво говорят, повече от едно изречение няма да каже.\nТе били въвели - ох..... само перат пари

Отговори
0 0
Таня

Таня

31.08.2015 | 14:13

Това са пълни измишльотини.\nИ тази Вероника и Иванов са пълни смешници - те стигнали до изводите.... Хората това са го казали преди те да се родят. Нищо не работят

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?