Купиха за 8 млн. лв. паметник на глупостта край Колодрума

Имотът на "Асеновградско шосе" е собственост на бизнесмена Румен Бинев

„Българската банка за развитие” АД стана собственик на недовършения 16-етажен мастодонт на „Асеновградско шосе“ 4, в близост до Колодрума. Имотът, разположен върху 17 572 квадратни метра, е продаден след два неуспешни опита за близо 8 милиона лева. В него влизат още 9-етажна сграда на тухла, подземен паркинг със 171 места и празно дворно място. Както „Марица” писа, той бе обявен през август миналата година на първи публичен търг от частния съдебен изпълнител Петко Илиев. Причината е неизплатена ипотека на софийската “Глобъл лизинг консулт енд практис” ЕООД. Едноличното дружество е собственост на бизнесмена Румен Бинев.

В първото обявление за публична продан през 2013 г. бе посочено, че собственикът на “Глобъл лизинг консулт енд практис” ЕООД е длъжник по изпълнително дело, а имотът е ипотекиран през 2008 г. за сумата от 5 500 000 евро. Същата информация е посочена и във второто съобщение. Незнайно защо, но според поредното съобщение през май имотът се обявява за първа продан, която де факто е втора. Ако миналата година се бе явил купувач, той трябваше да стане ясен на 23 септември 2013 г. Тогава първоначалната цена, от която тръгваше наддаването, бе 12 600 000 лв., но не се яви купува. На търга през май тази година също нямаше нито един желаещ да придобие имота, чиято цена бе паднала до 9 960 000 лв. Третият опит за продажба се състоя на 5 септември с 20% по-ниска от първоначалната цена на предния търг. Сега банката бе единственият кандидат-купувач на имота. Новият собственик на терена има седмица да внесе първата вноска от парите. Ако това не се случи и няма друг наддавач, процедурата ще се задвижи отново, заяви частният съдебен изпълнител Петко Илиев. 

Справка в ДАКСИ показва, че “Глобъл лизинг консулт енд практис” ЕООД, е с широк спектър на дейност. Фокусът е върху строителството и като цяло фирмата е изрядна. Запорът е направен на свързаната с Бинев фирма “Понс холдинг” АД, регистрирана в Бургас. В нея той участва в борда на директорите заедно с братята Константин и Панайот Кирякови. Тримата са имали амбиция да построят в Бургас колодрум - спортен комплекс със зали, хотелска част и подземен паркинг, но кризата им изиграва лоша шега. През 2009 и 2010 г. заложен кредитор на “Понс холдинг” АД, е била “Българска банка за развитие” АД, а през 2010 и 2011 г. - “Инвестбанк” АД. Също от ДАКСИ става ясно, че дружеството има и неизплатени данъци към НАП, които вече са в размер на 1 926 890 лв. Друга фирма - “Спортни съоръжения и системи”ООД, в която Румен Бинев е съсобственик заедно с Георги Попов чрез  “Глобъл лизинг консулт енд практис” ЕООД, също има запорирани дялове в полза на “Банка Пиреос” АД и на “Българска банка за развитие”.

Продаденият имот на ул. “Асеновградско шосе” 4 се охраняваше от наетата от длъжника строителна фирма “Понсстройинженеринг” ЕАД, с регистрация в Бургас и собственик Милко Милков. За повече от година нейни представители така и не се появиха на обекта. ДАКСИ подсказва още, че същото дружество от 2008 до 2013 г. е направило 17 залога към следните финансови институции: Българска банка за развитие, Инвестбанк, Токуда банк и Насърчителна банка. Като допълнителна тежест върху бившият имот на "Глобал лизинг консулт практис" са и съседните имоти. Там са недостроеният колодрум, както и жилищният комплекс на фалиралата фирма "Рея 96", заради която няколко десетки семейства изгоряха със стотици хиляди левове.

Името на "Глобъл лизинг" се появи преди няколко години около гребната база в Панчарево, когато обектът беше отдаден под наем на единствения кандидат "Колоспорт". Едноличен собственик на компанията е "Спортни съоръжения и системи", в която равни дялове имат "Глобъл лизинг" и физическото лице Георги Попов. Справка в Търговския регистър показва, че именно върху дяловете на "Глобъл лизинг" в дружеството има наложен запор заради дълг от общо 11.4 млн. лв. към Българската банка за развитие.

Амбициозният проект

Проектът за "Асеновградско шосе" 4, е бил замислен преди кризата и е бил доста амбициозен. Предвиждал е изграждането на цял комплекс жилищни, търговски и офис сгради на площ от 17,6 декара. От Камарата на строителите са на мнение, че високи сгради върху пясъчна основа, както е в случая, означават твърде много производствени разходи още при груб строеж. Освен това цената на земята точно в този участък през 2004-2007 г. се е движила между 100 и 120 евро за квадратен метър, докато в момента продажбите са доста по-ниски. Специалисти са на мнение, че сумата на първата публична продан от 12.6 млн. лева е била твърде висока за сегашното състояние на пазара на недвижимите имоти в Пловдив. Приблизителните оценки на парцела са за около 4 млн. лв., следователно за недовършените сгради и правата за строеж продавачът иска близо 9 млн. лева., до каквато сума почти е паднал имотът.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
dgfshrt

dgfshrt

18.09.2014 | 19:12

Абе Евгени защо да е паметник на глупоста ?

Отговори
0 0
Пловдивчански

Пловдивчански

18.09.2014 | 12:06

Че това не беше ли проект на Ветко Арабаджиев? Ето какво съм чел преди години:\nhttp://stroitelstvo.info/show.php?storyid=575606\n

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?