Красимира Лука: Археолозите сме като детективите (СНИМКИ)

Пловдив има невероятно богатство от история, което още не е експонирано добре

Красимира Лука е археолог, магистър по археология, председател на Българското археологическо сдружение. От 2008 г. прави разкопки с чуждестранни студенти по археология в различни паметници. За първи път тази година доведе доброволци - млади археолози от Америка, в Пловдив на обекта „Форум Запад” на площад "Централен".

-Какво е удоволствието да се ровите в земята?

-Когато на едно място са живели хора в продължение на двадесет века, едва ли това място може да се нарече просто „земя“. Това е място, пълно със свидетелства за хората преди нас. Всеки изкопан сантиметър разкрива по нещо ново, а удоволствието се състои в това, че не знаеш какво те очаква. Археологията е наука и част от тази наука е знанието как затрупаните под земята останки да се разкрият, без да бъдат разрушени. Учи се с години, а отговорността е много голяма, защото става въпрос за нашата история. Ако трябва да го кажа по-образно - един археологически обект е всъщност „замръзнало“ време. Всеки сантиметър е от значение и са нужни много знания, за да бъде разчетено правилно.

Зная, че като учен търсите нови отговори на въпроса какво е станало с местното население по нашите земи, когато римляните са влезли в Тракия. Възможно ли е да има нов отговор? Какво друго освен разрушение може да се е случило?

-Всъщност това е глобален въпрос, който засяга не само Тракия, но и цяла съвременна България, пък и всички места, върху които се разпростира древната Римска империя - Европа, Африка, Азия. Става въпрос за уникална и успешна политическа и военна система, която успява да покори целия известен по това време свят. Можем само да се учим от нея. Когато е било необходимо, е използвана римската военна машина. В Северозападна България например няма никакви свидетелства, че след идването на римляните е останало каквото и да било местно население. Може би е било избито или преместено. Тази територия е била необходима за военни действия. В Тракия обаче на преден план е била политиката - огромна част от традициите, които са съществували преди това, се запазват. Запазва се дори гръцкият език, което се вижда от многобройните надписи от това време. В продължение на векове местното население продължава и древната традиция да погребва своите мъртви в надгробни могили.

Всъщност проблемът не е толкова какво е станало с местното население, а по-скоро в отриването на материалните свидетелства от тези първи контакти. Те се намират на такава дълбочина в археологическите обекти и са толкова разрушени, че откриването и на най-дребните фрагменти си е жива сензация.

-Казвате, че археологическите съкровища не са златните съкровища, а фрагментите от керамика, метал, които намирате. Защо? 

-Не знам защо, но в обществото се е наложило мнението, че археолозите са нещо като търсачи. Непрекъснато ми задават въпроса „Какво намерихте“. Само че ние не „търсим“, за да „намерим“. Ние изследваме. Нашата професия прилича по-скоро на детективската работа. Само че ние се оказваме на „местопрестъплението“ векове по-късно и именно затова нашата работа е още по-трудна. Разбира се, че всяка частичка е от значение. Как иначе ще разберем какво се е случило. 

-Вашето сдружение се казва Рицария - винаги ли процъфтява делото ви?

-Думите „Рациария винаги да процъфтява“ всъщност са изписани на латински върху масивна плоча, която е украсявала главната порта на древния град Рациария (сега до село Арчар, Видинско). Рациария е била столицата на римската провинция Крайбрежна Дакия, един от най-големите и най-богатите римски градове на територията на съвременна България. Този град обаче е по-известен с това, че беше зверски разрушен (с трактори, багери и каква ли не друга техника) по наше време. Кръстихме нашата организация така, защото вярваме, че можем да се противопоставим на това варварство. Защото културното ни наследство всъщност принадлежи на всички и трябва да бъде защитавано от всички.

Не зная дали делото ни в частност процъфтява, но понякога и малките стъпки в правилната посока са от огромно значение. Обединяваме млади хора, които са с неизчерпаема енергия и ентусиазъм. Опитваме се да подпомагаме младите специалисти и да им дадем причина да останат в България. Защото много хора от нашата област напускат не само заради малките заплати, но основно заради това, че нямат шанс за реализация.

-Само римската история ли популяризирате и защитавате? Кой е най-богатият исторически слой, според вас?

-Да, сдружението ни обединява специалисти по римска археология. Аз лично имам и специализация в ранносредновековния период. Занимаваме се и популяризираме това, от което разбираме най-добре. Пък и едва ли може да се каже кой е най-богатият и най-интересният период. България е необятна откъм културно наследство.

-Обектът "Форум Запад", на който работите с доброволците от чужбина, си спечели прозвището дупката на площада, защото почти нищо изключително интересно не е останало от предишните разкопки там. А вие идвате с песен на обекта всяка сутрин.

-Всъщност обектът „Форум Запад“ е част от една архитектурна концепция и до голяма степен повтаря известното от другите вече разкопани части на римския площад. Впечатли ме, че археолозите на обекта знаеха със сигурност какви структури и на каква дълбочина ще разкрият. Новото за мене беше богатството на находки, които виждах да излизат от земята всеки ден. Не очаквах това, защото преди да започнем работа, ръководителят на разкопките Елена Кесякова ме предупреди, че от този обект керамиката е незначително количество. Пък и никога в нито една книга, посветена на древния Philippopol, не е показано нищо от това, което всъщност съществува като археологическо богатство на града. Всъщност, ако този обект беше в Сърбия например, само от него археолозите щяха да публикуват поне три тома и щяха да организират най-малко една международна конференция.

Изненада за мене също беше и богатият средновековен пласт. За средновековното минало на Пловдив също няма никаква информация. За съжаление, бързината, с която се копае, и малкото археолози на обекта най-вероятно ще са причина и тези средновековни останки да потънат в забвение.

Бих казала, че „Форум Запад“ е един интересен и богат археологически обект. Би било прекрасно, ако се отдаде заслуженото на всичко, открито на него, а не само на най-древните останки. Бих искала да го видя с голям екип, съставен от млади специалисти, които със сигурност ще имат и нови идеи и със сигурност ще искат да споделят своята работа по най-различни начини. Бих искала да видя „Форум Запад“ на подобаващо място сред световните археологически открития.

-Как мотивирате чуждестранните студенти да идват доброволно да копаят на обектите?

-Смело мога да кажа, че благодарение на нашата дейност археологическите обекти не само в Пловдив, но и навсякъде, където сме работили, получават международна популярност. Нашата организация обучава чуждите студенти, а освен това в програмата ни са включени и редица екскурзии, посещения на музеи и културни събития. Разбира се, от значение е и средата, в която попадат, защото преди да дойдат в България, чужденците избират между десетки, ако не и стотици, предложения за лятна практика. Пловдив се оказа особено успешна дестинация, която за тях съчетава атрактивен археологически обект, град, наситен с културни паметници и събития, и най-важното - гостоприемна среда, която надявам се, те никога няма да забравят.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
конспирации

конспирации

03.09.2014 | 11:24

Другарката Кесякова е изгонила от обекта - Форум запад - доброволците - археолози чужденци. Така няма да се разбере какво има на този обект. Явно тези близнаци не са специалисти - какви са всъщност ? Тотев повтаря каквото тя му каже и се прави на археолог. Журналистите също нямат педстава какво се копае и се намира. Показват се разни парчета керамики. Ивелинчето и рускинята само пълнят този вестник с измислици. Тотев купува проекта на португалците за площада. Фаршифицира някакво обсъждане и ще им плаща с общинските пари.

Отговори
0 0
кадрите на Кесякова

кадрите на Кесякова

01.09.2014 | 14:51

Това са хората на другарката Кесякова. Тя е стар комунист, който е заобиколен от подобен род сътрудници, които я слушат и изпълняват безусловно нейните заповеди. Тя цял живот е проповядвала че на площада няма предримски период и сега ще потурчи всичко, което би оборило тези нейни писания.

Отговори
0 0
Пешо

Пешо

31.08.2014 | 12:48

На този обект, в екипа има двама турски цигани близнаци от едно село, които непрекъснато хвалят Турция. Срам и позор за Община Пловдив, че наема такива неоосманисти и турски националистити. Какво правят тези там, при положение ,че са тъпи като щайги и некадърници, но за сметка на това постоянно плюят България и българите.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?