Кой ще реставрира Античния? Избират на 9 май

Предмет на поръчката са подземните археологически структури, пространства под орхестрата и сцената

До 9 май строителни фирми, специализирани в реставрацията, подават оферти за предстоящия ремонт на Античния театър в Пловдив. Общината обяви поръчка по ЗОП за реставрация, консервация и експониране на подземните археологически структури и пространства под орхестрата и крепостната стена от юг. Благоустрояване е планирано и на южната площадка.

Тук е подходът към подземните пространства, така задачата касае открития тунел и подземния засводен коридор с прилежащите помещения и уширения - т.е. ремонтите ще засегнат подземната археологическа експозиция. Напълно се подменя и настилката на сцената на Античния театър, уточни проектантът арх. Румяна Пройкова.

Проектът запазва напълно автентичността на градежите чрез предвидените процеси на хидрофобизация и укрепване. Намесата се състои в създаване на надеждно покритие за двата отвора над централния коридор, чрез метална конструкция, носеща четириплексно стъкло - 4*10 със закален горен слой на едно ниво с настилката от дърволекс.

С това решение се предоставя възможност за поглед отгоре на античните градежи и естествена осветеност на подземното ниво. По дължината на всички каменни зидове на ниво под в подземното пространство с настилка от каменни плочи/ тикли е предвиден шлиц - канал/ дренаж за отвеждане на процеждащи се води. Предвиден е демонтаж на металната врата - решетка под арката на крепостната стена, където се монтира нова.

Последните намеси в Античния театър бяха през 2015 г., когато по Програма „Красива България" се обособиха кафе бар и информационен център. Чрез вътрешно преустройство се оформи малък бар за 15 души, санитарен възел, включително за инвалиди, складови площи, помещение за охраната и второ - за елтабла.

Появи се информационен център - във вид на стъклен обем - с директен достъп от ул."Хемус". В него могат да се разгледат и купят информационни материали, литература, сувенири, а в близост е малка зала за прожекции за 20 души.

„Всички извършени до момента консервационно-реставрационни дейности обуславят сравнително доброто физическо състояние на съоръжението като цяло”, казва арх. Пройкова.

Но въпреки това някои части от античния паметник, по различни причини, до този момент не са подлагани на консервационна обработка, а именно: всички градежи в подземните пространства под орхестрата и градежни структури и крепостни стени от различни периоди от южната част на археологическият комплекс - някои от тях са предмет на настоящата поръчка. 


Стъпка по стъпка 

Актуалните ремонти са част от мащабен инвестиционен проект, разработен от арх. Румяна Пройкова и екип, който планира превръщането на Античния театър в полифункционален културно-туристически комплекс. Общата му стойност е около 1.5 млн. лева, а реализацията се случва поетапно, като се разчита на съвместно финансиране от общинския бюджет и приоритетна ос 6 на ОП "Региони в растеж".

В общи линии проектът предлага максимално отваряне на входното пространство пред сградата на Музикалната академия, оширение на стълбището към ул. "Т. Самодумов", благоустрояване на западната панорамна тераса с поставяне на макет М1:50 на хипотетична възстановка на Амфитеатъра, създаване на озеленени пространства и лапидариуми, разкриване на градежите под сцената и превръщането им в подземна археологическа експозиция. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?