Каталуня позна първо Пловдив после Стоичков (СНИМКИ)

С гол на Бенкса Ботев би могъщата Барса пред рекордните 50 000 през септември 1981-ва

Когато днес застанете до таблата с видео и снимки на входа на "Камп Ноу", ще видите опашка пред монитора на Стоичков. Каталуня обаче позна силата на пловдивския футбол далеч преди да се възползва от чудатата лудост на Камата. През септември 1981-ва славната Барселона се среща в турнира за Купата на купите с тогавашната Тракия. Медиите и феновете в Барселона не знаят нищо за съперника. Чак след години разбират, че ако футболна Испания се дели на Кастилия срещу Каталуня, в малка България единствено Пловдив може да противостои на столицата София. За съжаление днес положението у нас не е същото, докато иберийският мегаспектакъл завинаги остава Барса срещу Реал. В онези години обаче "Тракия" е истинско страшилище за столичните грандове Левски и ЦСКА. През 1981 година след 19-годишна пауза канарчетата за втори път печелят националната купа. С този успех тимът, воден от клубната легенда Динко Дерменджиев-Чико, поставя началото на златния период на низ от успехи през 80-те години на миналия век.

Съперник на Тракия в 1/16 финала е носителят на Кралската купа на Испания - световният гранд Барселона. Така девет години преди българската и световна футболна мегазвезда Христо Стоичков да стане играч на Барселона в Каталуня чуват за Пловдив. Начело на Барселона е знаменитият немски треньор Удо Латек. Съставът е пълен с национални състезатели на Испания, Германия и Аржентина. В отбора са датската суперзвезда Алън Симонсен (носител на Златната топка за 1977 година), плеймейкърът на националния отбор на Германия Бернд Шустер, действащият световен шампион с Аржентина Зувирия и испанските национали Алесанко, Херардо, Естебан, Санчес, Виктор и Кини.

Първият мач се играе на 16 септември 1981 година пред 30 000 зрители на митичния Камп Ноу. Крайният резултат е 4:1 за домакините, но не отговаря в пълна степен на събитията на терена. С изключение на втората част на първото полувреме, когато домакините вкарват три гола за 12 минути, канарчетата са напълно равностойни на именития си съперник. След мача барселонският вестник "Спорт” признава: Барселона победи с 4:1, но доста се поизмъчи. Българите играха добре. Вратарят им спаси три чисти положения, което прави общо седем добри възможности за Барса. Вратарят на каталунците - Артола, обаче също имаше много работа. Той спаси пет чисти положения и като се прибави голът на българите, опасностите пред двете врати стават 7:6. Отборът на Тракия започва мача със самочувствие и първото голово положение в мача е за него. В 12-ата минута Красимир Манолов извежда Георги Славков срещу испанския вратар, но Бенкса не успява да го преодолее. Няколко минути по-късно Костадинов намира Манолов в наказателното поле, но ударът на централния нападател намира гредата. Каталунците реагират като ужилени и за 12 минути вкарват три безответни гола. След почивката играта е равностойна, като двата тима си разменят по един гол. Седем минути преди последния реферски сигнал след самостоятелен пробив Георги Славков вкарва почетния гол за "канарчетата”.

Реваншът две седмици по-късно предизвиква истинска футболна истерия в Пловдив. Стадион "9 септември” (сега "Пловдив”) поема 50 000 зрители (рекорд за мач в Пловдив), а още няколко хиляди остават извън него. Отборът на Тракия излиза на терена вдъхновен и е пълновластен господар на терена през всички 90 минути. В 35-ата минута Георги Славков изпълнява своя специалитет - пряк свободен удар от 20 метра и поразява вратата на гостите. Пет минути по-късно Костадин Костадинов вкарва топката в мрежата, но без всякакво основание белгийският рефер Роже Шотерс го отменя. До края на първото полувреме канарчетата създават още две голови положения, които за съжаление не са оползотворени. След почивката испанците се връщат в защита, залагат на твърдите единоборства, накъсвайки бързата и технична игра на домакините. Показател за това са извършените нарушения - 35 от играчите на Барселона и само 20 от тези на Тракия. Ето как испанският вестник "Ел Мундо Депортиво” отразява мача: Както Удо Латек каза след края на срещата: "Мисия изпълнена”. Въпреки че допусна минимална загуба, тази вечер Барса успя да се класира за втория кръг на КНК. Българите, които изразходиха цялата си енергия през първото полувреме, трябваше да се задоволят само с единствения гол на Славков. Консервативната стратегия на немския треньор не се оказа заплашена от българската игра, с изключение на момента, в който съдията анулира гол на Костадинов, а той щеше да означава неприятното и неудобно 2:0. Барса определено не блестеше, но в крайна сметка в един практичен мач завърши с удобен резултат. Заради един съдия, който не спря да свири нарушения, и Артола, и защитниците пред него се видяха затруднени. Ентусиазмът, който демонстрираха българите, не беше достатъчен, за да доминират на терена. Тракия искаше, но не можеше.

Ботев - Барселона 1:0
    Пловдив: Стадион "9 септември”, 50 000 зрители
    Рефер: Роже Шотерс (Белгия)
   Ботев: К. Пейчев  Р.Юруков  Д. Младенов  Бл. Блангев  Сл. Хорозов
К. Танев  К. Костадинов  Г. Славков  Кр. Манолов  (Тр. Пачев)  П. Зехтински  (М. Аргиров)  М. Бакалов
     Барселона: Артола Рамос Олмо Маноло Виктор Алексанко Симонсен