Карлово излиза с боклука на Стоковата борса

Ще събира годишно по 7 т пластмаса за рециклиране, сочат първоначалните разчети

Битови отпадъци от карловското сметище, които подлежат на рециклиране, излизат на  стоковата борса. Общината  смята да продаде първата партида още до края на тази календарна година. По предварителни изчисления е възможно Карлово да предлага за рециклиране  поне около 7 тона  годишно пластмаса.  Делът на хартията, картона, метала  и стъклото, които не са от опаковки в общия отпадък, също не е малък.  Вчера Общинският съвет в Карлово обсъди възможността да упълномощи кмета д-р Емил Кабаиванов да търси борсов посредник  за сделката. Намеренията на местния парламент и общинската администрация са да изтъргуват при възможно най-висока цена  отпадъците, които подлежат на вторична преработка.

Отделянето на рециклируемите отпадъци  от общия боклук, който влиза в депата, е едно от изискванията на Европейския съюз. То е регулирано с отчисленията, които общините  са задължени да правят  от бюджетите си за Министерството на околната среда и водите на тон депонирани битови отпадъци.  През 2015 година Карлово плаща за тон боклук, пресован  и засипан в някоя от клетките на сметището по  36 лева. Отчисленията растат стремглаво  с всяка следваща година. През 2017-а  таксата за карловското регионално депо е 47 лева на тон  депониран боклук, през 2018-а - 61 лв./тон.  До 2020 година например отчисленията  от Карлово към МОСВ  ще стигнат  95 лева на тон депониран боклук.

Регионалното депо в Карлово събира  битовите отпадъци от  Карлово, Сопот, Хисаря, Калояново и Брезово.  Годишно в него постъпват около 31-32 000 тона отпадъци от петте общини.

Край огромното съоръжение вече е монтирана  и действа  сепариращата инсталация. 

Отделянето на битовите отпадъци, които полежат на рециклиране, значително ще намали тонажа и обема на боклука, който постъпва в депото. От това пък следват по-малко разходи по отчисленията, които изисква Министерството на околната среда и водите. А тези отчисления са за сметка на гражданите. Те се залагат в годишната такса смет, която всяко домакинство плаща.

След отделяне на подлежащите на преработка битови отпадъци в  депото ще влиза по-малко боклук. Това ще доведе до удължаване на живота на съоръжението.  Ще се намалят значително разходите по отчисленията.  А с приходите от продажбите на  рециклируемите отпадъци ще  се поддържат  съоръженията - депото и сепариращата  инсталация.

Следващата стъпка е отделяне на биоразградимите отпадъци от общите битови отпадъци, които постъпват в депото. Те  ще бъдат насочвани  към компостираща инсталация. И сега делът на  растенията, изхвърлени в края на реколтата от селските дворове - корени домати,  пипер, листна маса от картофи и др., е голям, твърдят екоексперти от общинската администрация.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?