Карлово и Сопот издигат за светци изкланите през "Страшното"

Общинският съвет в Карлово прие решение на заседанието си днес да поиска от патриарх Неофит и Пловдивския митрополит Николай канонизиране на всички мъченици от общините Карлово и Сопот, избити през време на “Страшното” от редовната турска войска и башибозука. Става въпрос за загиналите от турската армия през 1877 година, когато започва Освободителната война.

Марица.бг припомня, че църквата изисква поименен списък на убитите и предоставяне на костите на мъчениците. По изготвянето на списъка работят специалистите от Историческия музей в Карлово. Костите на убитите са погребани в двора на църквата "Свети Николай" в града. Знае се и кои са пострадалите в Сопот, както и къде са тленните им останки.

Имаше предложение да бъдат канонизирани и убитите от Клисура и Калофер. В Клисура жертвите са от Априлското въстание, а в града на Ботев - също от времето на "Страшното". Тяхното канонизиране, обаче се отлага, защото двата града не могат да предоставят все още поименни сипсъци на убитите.

Общинските съветници упълномощиха кмета Емил Кабаиванов и председателя на ОбС Стойо Карагенски да предприемат необходимите действия и да представят на Светия синод на Българската православна църква документи и доказателства, за да започне процедура по канонизиране. 

Първоначално идеята бе да се поиска канонизиране на близо 1000 души, посечени в Карлово при нахлуването на башибозука. По предложения на съветници, местният парламент реши да бъдат включени всички избити българи в общините Карлово и Сопот по време на масовата сеч през 1877 година. 

Тогава в освободената вече Стремска долина се завръщат турските орди. Те ограждат Карлово и започват безпощадно да избиват мъже, момчета и деца. Сред жертвите е част от интелигенцията на града - учители, занаятчии, търговци. До днес Карлово всяка година отбелязва тъжната дата, в която живота си загубва цветът на Подбалкана.

Марица.бг припомня, че това страшно време е описано от Иван Вазов в литературния портрет, който е направил на легендарния съдържател на карловско кафене от времето на "Чичовци" и "Под игото" - Хаджи Ахил. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
карловец

карловец

31.07.2015 | 01:47

Ей хитрец .имаш ли пониатие от религиа ходил ли си църква да се прекъстиш .

Отговори
0 0
gladiator

gladiator

31.07.2015 | 01:32

Този кмет е много прост .мазник и дволичник .не можали да измисли нещо друго за изборите .

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?