Как да познаем истинския козунак (ТЪНКОСТИ)

Гледайте маркировката върху яйцата и месото, предупреждават от Агенцията по храните

За великденските празници хората масово пазаруват яйца, козунаци, месо и пресни плодове и зеленчуци. За това какви продукти да сложим в потребителската кошница, за да сме сигурни в тяхното качество и безопасност, съветват експерти от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). При покупка на яйца е необходимо да се обърне специално внимание на маркировката на яйцата - за консумация се предлагат само яйца клас “А”. Всяко яйце трябва да има печат-код върху черупката, който се състои от 6 цифри и 2 букви: Първата цифра показва начина на отглеждане на кокошките (0 - яйца от кокошки-биологично отглеждане, 1 - яйца от кокошки ­ свободно отглеждане на открито, 2 - яйца от кокошки ­ подово отглеждане, 3 - яйца от кокошки ­ клетъчно отглеждане. Буквите показват страната на произход (за България-BG). Следващите цифри са кода на областта на територията на страната, а последните три цифри - номер на производителя. На външната страна на опаковките, в които са поставени яйцата, трябва да има следната информация: ветеринарен регистрационен номер на центъра за опаковане, качество и тегловна категория на яйцата, указание за съхранение на яйцата на хладно след покупката, метод на отглеждане на кокошките обяснение на кода на производителя.


Истинският козунак има голям обем и т.нар. “леко” тегло. Мирише почти като домашен козунак. При разкъсване се цепи на конци, не съдържа консерванти и бързо изсъхва. Срокът му на годност не е по-дълъг от 3-4 дни при температура 18 градуса. Изкуственият с готова смес от набухватели, подсладители и палмово масло се разпознава по двойно по-ниската цена. Срокът му на годност е от 6 месеца до 1,2 години. Когато се разчупи, структурата му е гладка като на кекс, рони се и никога не става на конци. Леко нагарча, което се дължи на консервантите, които му осигуряват дълъг живот.


От БАБХ напомнят, че прясно месо е това, което не е минало през друг процес на консервиране освен охлаждане, замразяване или бързо замразяване, включително и месо, което е във вакуумна обвивка или е обвито в контролирана среда. Най-важното е да видите задължителния печат- здравна маркировка, който е с овална форма и показва следната информация: името на страната, в която е заклано животното, ветеринарния регистрационния номер на предприятието и буквите ЕО. Здравната маркировка трябва да е поставена на външната повърхност на трупа по такъв начин, че ако се разрежат кланичните трупове на половини или четвъртини, всяко парче да има здравна маркировка. Повърхността на месото трябва да е суха, без странични замърсявания, без признаци на ослизяване. Безопасно за консумация месо е това, което е добито в регламентирани кланици, на което е извършен пред кланичен и след кланичен преглед и с поставена здравна маркировка.


На етикета на храните от животински произход е необходимо да бъде поставена идентификационна маркировка, която представлява елипсовиден знак, в който е изписана абревиатурата на държавата и регистрационния номер на предприятието. За млечни продукти, произведени в България и предназначени само за българския пазар, идентификационната маркировка е с формата на шестоъгълник, в който е изписан регистрационният номер на предприятието производител. За пресни плодове и зеленчуци търговците са длъжни да предоставят информация на видно място в близост до всеки продукт за името, страната на произход и производителя или обекта, в който е опакован продукта, както и клас, сорт и търговски вид, когато това се изисква от специфичния стандарт за предлагане на пазара. В случай, че потребителят се усъмни в качеството на храната или установи някаква нередност, трябва да запази касовата бележка и оригиналната опаковка на продукта. С тях той може да подаде сигнал до БАБХ на горещия телефон 0700 122 990700 122 99.


Не купувайте от улицата
Пазарувайте само от регламентирани производители и търговци. Закупуването на храни от улицата, багажници и други нерегламентирани места е опасно и крие риск за вашето здраве. Преди да купите какъвто и да е хранителен продукт, задължително трябва да огледате външния му вид. При опакованите храни проверете внимателно дали е запазена целостта на опаковката на продукта. При продажба на неопаковани и непакетирани храни на мястото на предлагането им трябва да бъдат изписани наименованието на продукта, името и адресът на производителя, търговеца или лицето, което опакова храната.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?