Казусът "Делфи" променя работата на онлайн изданията

Европейският съд за правата на човека сложи окончателен край на продължила 10 години сага с коментарите във форума на естонски интернет портал и кой носи отговорност за тях с решение от миналия месец. Евромагистратите са категорични, че издателят има достатъчно възможности да контролира случващото се на негов терен и затова може да бъде наказван, когато коментарите на трети страни накърняват достойнството на конкретен човек или заплашват сигурността и живота му.  Делото "Делфи" срещу Естония е заведено по иск на медията на 4 декември 2009 г. с основен аргумент, че е нарушен Член 10 от Конвенцията чрез наказването на компанията за коментар в неин интернет портал, но дело на трета страна. "Делфи" публикува около 330 статии на ден по времето, когато се случва въпросният инцидент, и е един от най-големите новинарски портали в Естония. На него се публикуват новини на естонски и руски, а сайтът оперира и в другите две балтийски републики.
 Проблемите започват през септември 2005 г., когато седмичникът Eesti Ekspress публикува отворено писмо до Министерството на правосъдието с оплакване от хулите, клеветите и лъжите в интернет сайтове в страната и "Делфи" изрично е посочен като място за брутални и арогантни коментари. Министърът отговаря, че засегнатите лица имат право да защитят честта и репутацията си в съда и да поискат обезщетение, а главният прокурор обяснява кои закони по-точно са нарушени.
Три месеца по-късно транспортна компания се възползва от това. Под статия за нейната дейност от 24 януари 2006 г. за два дни са направени 185 коментара, от които около 20 съдържат лични нападки и заплахи срещу собственика на компанията. На 9 март адвокатите на бизнесмена официално искат премахване на обидните коментари и обезщетение от 500 000 крони (около 32 000 евро) за понесените морални щети. Точно 6 седмици след публикацията от редакцията заличават въпросните коментари, но отказват да платят обезщетение. Тогава адвокатите на засегнатия предприемач завеждат граждански иск срещу издателя на "Делфи" на 13 април 2006 г. 
 Няма проблем със статията, обясняват съдиите, но коментарите под нея са вулгарни, обидни и накърняват честта, достойнството и репутацията на засегнатото лице далеч отвъд нивото на оправдани критики. Свободата на словото не може да е оправдание за това и засегнатият трябва да получи обезщетение от 5000 крони (320 евро). 

"Делфи" са принудени да предприемат мерки, които да им спестят нови проблеми, и инвестират в специален екип от модератори. На 1 октомври 2009 г. е обявено, че всеки, написал обиден коментар, губи право на последващ, докато не прочете и не приеме Правилата за коментиране. От около 190 000 коментара през август са отстранени 15 000 (около 8%) - предимно спам и коментари извън темата на статията. Делът на клеветите, обидите и заплахите е бил под 0.5%. По  повод на решението на ЕС търсим коментар на адвокат Михаил Екимджиев.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?