Индустриалните динозаври на Пловдив: "Марицатекс" съсипа текстилното производство, "Марицатек" го възроди

За разлика от лекарствата, платовете не са приоритет за акционера Огнян Донев

От старата фабрика няма и следа. На нейно място ще се издигне Център за  информация и професионално ориентиране 

Емблематичният за соца текстилен комбинат в Пловдив е сринат до основи. От старата производствена база няма и следа. Спомен за фабриката, строена през 1952 г., носят единствено безлюдният портал, опасан с тежка верига и катинар, и вехтата административна сграда. Големият фирмен магазин, зареден преди години с топове платове, прежди и облекло, също е съборен. Малки количества залежала продукция се продават в невзрачно помещение в крайното крило на сградата. В двора като паметник е останала табелата с надпис "Марицатекс". Какво се случи с текстилния гигант, носител на 14 златни медала от Международен панаир в Пловдив? В чии ръце отиде след приватизацията? Каква е съдбата му след раздържавяването и каква перспектива има пред него, проучи репортер на "Марица".



"Марицатекс" имаше славата на най-големия памукотекстилен комбинат в България, водещ начало си от далечната 1890 г. Като мега производствен комплекс се обособява през 1953 г., при обединението на няколко по-малки текстилни фабрики, свързвайки всички цикли на производството. По време на държавното управление в експлоатация се пускат нови мощности за производство на платове за ризи и спортно облекло, конфекция за битов текстил и др. С високото си качество "Марицатекс" дълги години конкурира производители от Китай, Малайзия, Близкия изток и др. 70% от продажбите са реализирани на външния пазар, основно за Европейския съюз, а малка част за Канада и САЩ.  

ПРИВАТИЗАЦИЯТА

През 1996 г. фабриката става акционерно дружество. Производството рязко спада и се затварят десетки външни пазари. Тогавашният директор Росица Гашарова не може да овладее сътресението и от ръководител става ликвидатор на "Марицатекс". Започва политическа гонка на неудобните служители, а двата синдиката - на КНСБ и Подкрепа, са безсилни в ситуацията. През 1998 г. Агенцията за приватизация открива процедура за приватизация на "Марицатекс" АД. Същата е извършена 6 години по-късно чрез касова продажба на няколко централизирани публични търга на Българска фондова борса (БФБ) АД. Раздържавени са 67 процента. С най-голям пакет от 27 % се сдобива Индустриален холдинг "Доверие", 24% - Петрол фонд, и 4,62% - на ПФ Сиконко-инвест. 4,68 % са спечелени от индивидуални акционери, а 6,7% остават безплатните акции. Заради покриване на реституционни искове капиталът на "Марицатекс" е намален с 8,7 млн. лв. Инвестиционната програма на дружеството е свързана с изграждането на собствена парова централа. По-късно са изтъргувани и останалите държавни дялове. В момента мажоритарен собственик с 54,35 % е "Индустриален холдинг Доверие". С 22,98 процента от капитала е  "Телсо" АД и свързаните "Софарма" АД и "Софарма Трейдинг" АД на Огнян Донев. Акции имат също "Джи еф ен инвестмънтс", "Българска индустрия" ЕООД, "ЕОЛ - 07" ЕООД, "Венчър Вижън" и "Булхолдинг" АД. Акционери физически лица са 1777 души, притежаващи 42 009 броя акции.

ЗАТЪВАНЕ

След приватизацията "Марицатекс" започва да затъва още повече. Продажбите се свиват, основните суровини поскъпват, а вносът на евтини конкурентни стоки бавно и сигурно затяга примката около фабриката. Затова помага и липсата на защитни мита за вноса на аналогични продукти. Остарялото оборудване също си казва думата. Финансовият отчет за 1994 г. сочи, че при оборот от 660 милиона лева за същата година дружеството реализира загуба от близо 26 милиона лева. Основният проблем на предприятието е голямата му задлъжнялост. Към средата на 1995 г. близо 90 на сто от получените кредити на предприятието са в просрочие и с неплатени лихви. Едновременно с това "Марицатекс" има големи задължения към доставчици, персонала и бюджета. Разполага със значителна складова наличност от готова продукция и материали, доказателство за трудностите му при реализацията им на пазара. През 2008 г. Съветът на директорите на Марицатекс АД решава да уволни поетапно всички 180 работници и служители. Следващата стъпка е да се прекрати текстилното производство и да се изгови план за преструктуриране на дейността на дружеството. Крайната мярка е заради отчайващи резултати. За деветмесечието на същата година "Марицатекс" АД има 1,4 млн. лв. загуба при 4% ръст на продажбите на годишна база. На следващата година след преструктуриране на машините, съоръженията и редуциране на персонала производството частично е възобновено.

АГОНИЯТА  ПРОДЪЛЖАВА

На практика "Марицатекс" функционира като текстилно предприятие до 31.08.2010 г., е видно от годишния доклад за дейността за 2013 г. От последния одитиран баланс на дружеството, предоставен на БФБ, става ясно, че Марицатекс АД е реализирало загуба за 2014 г. в размер на 4212 хил. лв. Общите приходи в края на 2014 г. са 677 хил. лв., което е с 25,11 % по-малко спрямо предходния период. Общите разходи отчитат ръст от 313,27 % спрямо предходния период до 4889 хил. лв.  Нетните приходи от продажби за изминалата година са в размер на 677 хил. лв. и представляват 100.00% от общите приходи. Спрямо 2013 година те намаляват с 25.11 %. Към 31 декември 2014 г. дружеството показва загуба на акция в размер на 8.98 лв. Основните приходи идват от отдаване под наем на налични производствени и административни сгради, продажба на налични количества продукция и други материални запаси. С цел покриване на задълженията на дружеството се продават част от инвестиционните имоти.

СМЯНА НА КУРСА

Въпреки краха на текстилното производство, от "Марицатекс" АД твърдо са решили да съществуват, но под коренно различна форма. В момента се разработва идея за създаване на Център за професионално обучение с възможност за обучение по 35 професии и специалисти. В тази връзка ръководството планира да разкрие Център за информация и професионално ориентиране, за който очаква да получи лиценз от Националната агенция за професионално образование и обучение още тази година.

ТЕКСТИЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО СЪЖИВЕНО

Текстилното производство в Пловдив се съживява през 2011 г., но не от "Марицатекс" АД , а от "Марицатек" АД. Виновник за това е холдинг “Българска индустрия” АД. Дружеството е закупило терен и сгради от бившия текстилен комбинат “Марица”. В екипа му са привлечени най-добрите професионалисти от старата разрушена фабрика, която е на не повече от 200 метра от новото предприятие. В него се произвеждат няколко вида тъкани: за постелъчно бельо, за работно облекло, за ризи и за кухненски интериор. Компанията е инвестирала и в екологични, щадящи околната среда технологии. Притежава собствена пречиствателна станция на отпадъчните води от апретурния цех, осигуряващ Първа степен на пречистване на водите. Енергийното стопанство на "Марицатек" АД е на базата на природен газ./Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
р,Георгиева

р,Георгиева

28.04.2015 | 10:49

доста не точни неща има Марицатекс е приватизирана през 1997 година.1996 година Марицатекс завършва на печалба и раздава девиденти на акционерите за резултатите от 1996година Доколкото знам това са единствените платени девиденти

Отговори
0 0
Димитър Георгиев

Димитър Георгиев

27.04.2015 | 13:15

Статията ми звучи малко по поръчка. Сегашният собственик на Марицатек е един от управителите на \"Индустриален холдинг Доверие\". А съсипването на предприятието е от приватизаторите. Разпродадоха десетки декари застроена площ срещу - комисионна за директорите. А за какво съживено производство се пише. Новата фирма едва свързва двата края. Да бяхте писали за \"Прото\", от другата страна на ЖП. линиите. там е съвсем друго нещо. Нови машини, голям обем на производството и.т.н......

Отговори
0 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?