Измерват качеството на въздуха с шведска система

Шведска система за управление качеството на въздуха ще бъде приложена за първи път в Бургас. Проектът е разработен от Асоциацията на Българските енергийни агенции (АБЕА). За целта ще бъде създаден офис за технологичен трансфер на знания в областите: качество на въздуха, енергийно потребление, енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), обясни Васил Златев от Енергийна агенция-Пловдив. Подобна система се използва в над 80 страни. На практика това е националната система за управление качеството на въздуха на Швеция, Естония, Чили и други държави.


Днес не е достатъчно само да наблюдаваме резултатите от измервания на качеството на въздуха в отделни станции. Необходимо е също да се отчитат метеорологичните параметри, да се събират данни за емисиите. Например, колко емисии изхвърлят предприятията, транспорта, битовото отопление. Шведската система събира цялата тази информация на едно място, в една платформа. И е разделена на различни модули.


С метеорологичната информация и с тази за емисиите в даден град може да се направи диспресионно моделиране. Какво представлява то? "Това е математическа симулация - как замърсяването се разпространява върху територията на определен град", обясни Златев.


Всичко това е полезно и при изграждането на сценарии, например ако трябва да се направи някакъв нов път се изготвя оценка. Тогава реално се изчислява какво ще е замърсяването на въздуха, ако се направи този път. И каква ще е ситуацията, ако не се направи. Също какъв ще е ефектът върху въздуха, в случай че даден брой домакинства преминат на ТЕЦ или на ВЕИ. "Моделирането дава много възможности за хората, които взимат решения за мерките за подобряване качеството на въздуха. Но е важно и за гражданите", уточни Златев. Обикновено информацията се представя на уеб страница или на друг формат, така че да е достъпна за хората. Така те реално могат да видят какво е замърсяването на въздуха в техния район.


Днес две станции замерват качеството на въздуха в Пловдив. Едната е на кръстовището на Баня Старинна и е транспортно ориентирана. Другата е разположена до Каменица и е свързана с градското фоново замърсяване. Тези станции са стационарни, но има и друг вид - мобилните станции. АБЕА планира да закупи такава. Предимството е, че станцията може да бъде местена постоянно. Разбира се, тя може да бъде локализирана в всяка точка, където има подозрения за повишено замърсяване, за по-дълго време, примерно за 2 седмици. Установено е, че измервания от 1-2 дни не са много представителни, защото метеорологията е различна. Къде смятат да експериментират с мобилната станция? "За нас е интересно да видим какво е замърсяването на централните градски части на Пловдив или около училищата. Искаме да обхванем 6-те административни района и поне по едно училищата във всеки от тях".

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?