Заточили чичото на Тед Кочев в Белене заради джаз

Бащата на големия режисьор заминал за Канада на 16 години

Прочутият холивудски кинорежисьор Тед Кочев от месец е пловдивски жител. Церемонията в заседателната зала на община Пловдив, на която му бе връчена лична карта с адресна регистрация на улица "Капитан Райчо", бе отразена от всички медии. Заформи се дори и скандал - че адресът на документа за самоличност е сгрешен. Бомбата хвърли племенникът на режисьора - Джонатан, който прави родословно дърво.

Той обясни, че улицата, на която е живяло семейство Цочеви (както е българската им фамилия), не е "Капитан Райчо", а "Драган Манчов". В търсене на фамилната история се впусна и "Марица". Оказа се, че грешка няма. Бащата на Тед Кочев наистина е роден на ул. "Драган Манчов", но големият режисьор е регистриран на ул. "Капитан Райчо" на адреса на своя първи братовчед д-р Константин Цочев. Урологът с охота ни прие в кабинета си и се върна в детските си спомени.     



През 1920 г. най-голямата сестра на баща ми Катя емигрира със съпруга си в Канада и откриват работилница за обувки. След няколко години заминава и чичо Тодор, бащата на Тед Кочев, който по това време е едва на 16 години. След като проучват обстановката, канят цялата фамилия. Дядо Костадин и баба Теофана, баща ми Георги и брат му Величко заминават за Франция и оттам с кораб пристигат в емиграционната служба на остров Елис, подхваща историята д-р Константин Цочев.

Властите в Канада обаче буквално прекръстват семейството. Чиновникът в паспортна служба не успява да изговори името и ги записва като Кочеви. В Канада се ражда бъдещият създател на „Рамбо: Първа кръв” под името Уилям Теодор Кочев. Когато започва работа като телевизионен и филмов режисьор, той решава да вземе името на баща си Тодор, което съкратено става Тед.

„Моите роднини са били ляво ориентирани и са четели прогресивни за времето книги. Затова братовчед ми не е могъл да се реализира и е бил принуден да се премести във Великобритания, където намира поле за развитие", разказва урологът.

В Лондон Тед среща първата си съпруга - британската актриса Силвия Кей, известна с роли предимно в телевизията. Имат три деца - Аарон, Катрина, която живее в Лондон и също се занимава с изкуство, най-вече фотография и инсталации, а Джошуа си пробива път в киното. От втория си брак с Лейфън Чънг има две деца.

29-годишната Александра също се занимава с кино. По последния си проект, късометражния филм "Fearless", на който е сценарист и режисьор, тя работи заедно с баща си. 27-годишният Томас е обещаващ млад пианист и композитор, който с работата си привлича вниманието на музикалните критици.

След 18 години Кочев получава разрешение от САЩ да стане техен гражданин. И през 1990 г. се установява в Бевърли Хилс, окръг Лос Анджелис.

„По времето, когато фамилията емигрира, животът в Канада не е бил лесен. Това са годините на Голямата депресия. Всички са работели каквото намерят. Моят баща е миел чинии, блъскал се е къде ли не да търси препитание. Но събира пари и открива магазин за боядисване на обувки в Торонто”, казва д-р Цачев.

През 1932 г. обаче баща му се връща в България с канадски паспорт да си търси жена. В този момент започва Гражданската война в Испания. Пътуванията по море стават опасни. Георги Цочев е принудил да се откаже от канадското поданство, защото според тогавашните закони  чужд гражданин не може да работи в България.

Бизнес нюхът му проработва и под тепетата. Той открива ваксаджийница „Куба” на улица „Гурко” 13, останала в пловдивските хроники като единственото място, където можело да се чуе джаз. „Поради това, че пуска тази музика, го обвиниха в разпространение на западна идеология. Осъдиха го. От 1949 до 1953 г. беше затворен в Белене, а след това и в Софийския затвор. По политически причини.

Това, разбира се, се отрази на цялото семейство - и на майка ми, и на нас със сестра ми. Ваксаджийницата просъществува още известно време, тъй като това беше единственото препитание на семейството. След това майка ми отиде да работи в консервния комбинат „Първи май”. Изкарахме тежки години. Баща ми се завърна с решение на съда 15 години да бъде лишен от политически права. Това бе за назидание на други, които се занимават с подобно нещо. Голяма нищета, ала се справихме”, клати глава урологът.

Заради роднините в Канада и присъдата на баща му комунистическата власт не гледа с добро око и на самия него. Когато през 1961 г. завършва медицина, за него има работа само в Кърджалийски район. „Бях на работа в Либия шест години и половина и се върнах след 10 ноември 1989 г.

Информацията за роднините ми в чужбина повече ми е пречела, отколкото да са ми помагали. Семейството ми е постигнало всичко със собствени възможности и труд. И то труд с непрекъснати дежурства, операции, търсене на работа”, описва премеждията си лекарят. Но пък с гордост разказва за съпругата си, която се пенсионирала като старша сестра в Катедрата по рентгенология, и двамата си синове.

Големият - лекар в Центъра по хемодиализа на УМБАЛ „Св. Георги”. Малкият завършил МЕИ Пловдив специалност „Компютърна техника и информатика”, от две години живее със семейството си в Дания.

Най-ценното от последното посещение на Тед Кочев в Пловдив за него пък е, че най-младите потомци на фамилията са се срещнали с легендарния режисьор. „Да види, че пловдивската фамилия се разраства - и по моя линия, и по линия на сестра ми. Ние имаме братовчеди и в София.

Една от сестрите на моя баща е останала в България. Нейните внуци и правнуци също се срещнаха с Тед Кочев. Но разстоянията разделят, времето забравя - така стават нещата в живота”, допълва д-р Цочев. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
трагично

трагично

23.04.2016 | 15:47

Найсе, един американски пенсионер се върнал, а колко млади майни се чупиха!

Отговори
0 0
До скептично

До скептично

23.04.2016 | 09:37

Чичо ми се е обличал с модерни дрехи, държал се е по-свободно ,отколкото е позволявала властта и е полежал 1-2 годинки в Белене. При освобождаването са подписвали декларация да не говорят за това,което се е случвало в лагера

Отговори
0 0
скептично

скептично

23.04.2016 | 09:22

Да бе. Все едно сме канадци да повярваме. Джаз, Белене и за награда работа в Африка за долари. Морето било несигурно заради Испанската гражданска война. Българчетста Аарон и Йешуа.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?