Замърсяването на Красново от цеха за въглища е 13,5 пъти над нормата

13,5 пъти над нормата е било превишението на въглероден оксид, измерено в Красново на 14 и 15 септември т.г. Това сочи контролно замерване на РИОСВ-Пловдив. Работата на цеха за производство на дървени въглища предизвика недоволството на местните жители.

Те алармираха медиите, че понякога трудно дишат и заподозряха като виновник затова именно собственика на фабриката „АИБО-С” ЕООД.

„Марица” поиска конкретни данни от замерванията.

От РИОСВ уточниха, че в Красново има два цеха за производство на дървени въглища. Това са „Карбол” ООД, който не работи и „АИБО-С” ЕООД.

„С Наредба № 1/27.06.2005 г. са определени нормите за допустими емисии, които трябва да бъдат спазени при различните производства. За цеха на „АИБО-С“ ЕООД нормираните замърсители са серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид, общ органичен въглерод и прах. При контролните измервания проведени на 14 и 15.09.2015 г. са установени превишения само по показател въглероден оксид за двете реторти, на които са проведени измервания – за едната превишението е 13, 5 пъти , а за другата 11,5 пъти”, уточниха от РИОСВ-Пловдив. За констатираното превишение на дружеството ще бъде наложена санкция по реда на чл. 69а от Закона за опазване на околната среда. Предвижда се да се извърши проверка в обекта, при която ще бъде дадено предписание за предприемане на технически мерки за преустановяване на замърсяването, допълниха екоинспекторите.

Междувременно стана ясно, че двата цеха притежават Удостоверения за въвеждане в редовна експлоатация, издадени от главния архитект на община Хисаря, по реда на Закона за устройство на територията. При издаването на тези удостоверения обаче община Хисаря не се е съобразила с изискването на Закона за чистота на атмосферния въздух.

Според РИОСВ-Пловдив, преди въвеждане в експлоатация на обекти с източници на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, операторите са длъжни да проведат и да представят протоколи от измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекта, подлежащ на въвеждане в експлоатация. Ако тези данни бяха налични би следвало от страна на община Хисаря да не бъде издавано Удостоверение за въвеждане в редовна експлоатация и на двата обекта, допълниха от екоинспекцията. Оттам са категорични, че предписанието за фирмата ще бъда – до реализиране на мерките дружеството не трябва да извършва производствена дейност в обекта.

Собственикът на „АИБО-С” Борис попчев не бе открит за коментар. Телефонът му е изключен. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
aбе

aбе

05.10.2015 | 16:57

кой е този попов,който си прави каквото си иска и трови съселяните си.Няма ли закон,няма ли предсаннадзот и тркущ планов контрол ! Че то за народа май при соца беше по добре, е да не и за алчните частници.Кой е недосегаемия попов,чий син баща си,и чий член партакоски?

Отговори
0 0
така ще бъде защото

така ще бъде защото

05.10.2015 | 16:49

Уж демокрацията на практика ликвидира хеи/риокоз/.При такива концентрации предприятия от такъв тип незабавно се затваряха,докато не се ликвидират причините,в случая липса на пречиствателни съоръжения или ндостатъчно мпщни.Наказателни постановления и предписания за изпълнения,след което 3 дневни лабораторни измервания при минимум 80% натоварване на съоръженията и при достигнати санитарни норми отново акт за пускане в експлоатация.Но това беше при соца,когато човек се пишеше с главно Ч,когато \"човек-това звучи гордо\".Пробиха ни ушите герберасти и седерасти че държавата била лош стопанин,а сега дишайте отровите на частника.И второ,кой е подписал акт 16 , как го е подписал без тридневни измервания при почти пълно натоварване на пречисрвателните съоръжения.ДНЕС СЕ МИСЛИ САМО ЗА АЛЧНОСТТА НА ЧАСТНИКА И НА КОНТРОЛЬОРА!ХОРАТА КУЧЕТА ГИ ЯЛИ.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?