Заедно на шествието: 93-годишна баба манифестира на 24 май

Помощник-директорка доведе 7-месечната си щерка

93-годишна жена дойде вчера с бастун на манифестацията за 24 май, разпъна походно столче точно срещу микрофоните на официалните лица и се заслуша в речите. 93-годишната Иванка е от Ръжево Конаре и голямата неосъществена мечта е да се изучи. Завършила е 7. клас.
Моят дядо беше даскал и кмет в селото, върна се в спомените Иванка. Когато завършила прогимназията, школският шеф лично дошъл в дома им със свидетелството и  рекъл на съпруга : „Ангеле, дай да пратим това момиче да продължи да учи в Пловдив, много е прилежно”. Мъжът в къщата  обаче само рекъл: „Тя си има майка и баща”. Повече дума не чух и не можах да завърша гимназия, тъгува Иванка. На съпруга си, който е покойник, вече простила. А сега пропуснатото от нея наваксва внучка , която я доведе на вчерашните празненства. Тя вече е завършила агрономстово, сега учи и второ висше - право.

„Много ми е липсвало учението цял живот, никой да не се отказва от него”, заръча баба Иванка, събирайки сгъваемото столче. Докато тя затътри болни крака, Духовият оркестър поде химна „Върви, народе възродени!”. Зад музикантите 10 мажоретки от Хуманитарната гимназия замаршируваха със стройни бедра под миниполички в бяло и червено. Знаменосци вдигнаха зад тях  трикольора, европейския флаг и знамената на Хуманитарната гимназия. Кметът Иван Тотев и митрополит Николай застанаха редом най-отпред в групата първенци на града. А подир тях в тържественото шествие се вляха представителни блокове  на училищата от целия град.

Помощник-директорката на СОУ „Климент Охридски” Жасмин Димитрова пристигна на манифестацията със 7-месечната си дъщеря Никол, а колежките се втурнаха да нацелуват бебето. „Това е празник за всички нас и трябва да даваме личен пример на децата, за да се запазим като нация”, каза гордата майка.  

„Кой сега е номер 1?!”, викнаха кралици и техните шутове. Принцът и просякът изскочиха от книгата на Марк Твен и се срещнаха на манифестацията. Вместо с школска униформа,  Националната гимназия по сценични и екранни изкуства дефилира със собственоръчно направени костюми. А Стефани от 9. клас даже беше преметнала на рамо бутафорен меч.

„Бен-ков-ски!”, даде отпор със скандиране следващият блок от ученици. „Лю-бе-на!”, пробваха да ги надвикат и от СОУ „Любен Каравелов”.

Специално за манифестацията директорът на ОУ „Алеко Константинов” накупил 85 тениски в жълто и синьо. В последните дни преди празника възпитаниците му се
затръшкали, че нямат отличителен знак. „Така е, като не искате униформи”, отвърнал им Красимир Ангелов и пуснал светкавична поръчка. Вчера учениците гордо минаха по Главната с фланелките със знака на училището в допълнение с ефирни шалчета на врата.

Със сламена шапка пък се беше докарал първокласникът Алекс Младенов от Арменското училище.  Научих буквите, но не остава време за игра, сподели момчето.

Въпреки лентата с надпис „отличник” върху празничната розова рокля, и третокласничката Ивайла Алексиева се оплака от много домашни.

Девойка от Търговската гимназия премина по рокля с презрамки и вратовръзка върху нея. От ОУ „Кирил Нектариев” пък на манифестацията дойдоха само учителите.

„За да е наред образованието, най-важното е да се управлява от хора от системата, които са били редови учители и са държали дневник в ръце”, каза преподавателката по философия от строителната гимназия „Пеньо Пенев” Николета Янева. Въпреки всички приказки колко трудно постижима е дисциплината в клас, тя няма проблем с момчетата от училището. Когато трябва да им говори за Хайдегер, просто им обяснява за човека-маса, който се слива с останалите. Когато по програма стигне до другите философи, пали младежите с дискусия за индивидуализма. Така през личното его на всеки тийнейджър стига до философските школи.  По-често обаче се налага да е не толкова учител, колкото психолог. „Нашите деца са със социални проблеми. Имат нужда да ги изслушат и да ги приемат като хора”, каза учителката. Като майка на шестокласници тя смята, че има нужда учебниците сериозно да се преработят. Ако на децата им е тежко, нормално е да намразят училище, убедена е Николета Янева. Тя е от младите учители в системата, но не гледа навън.  Обичам си работата и за мен тя не е само преподавателска, а и социална, обясни преподавателката по философия.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?