Журналистка от „Марица” командва 4000 модели в Чили

Веселка Градишка се снима в телевизионен сериал В Сантяго я обират до шушка и я блъска кола, преди да поеме по пътя към успеха

Веселка Градишка е завършила журналистика в Санкт Петербург, Русия. След дипломирането си 18 години живее в Пловдив, в две от които работи като журналист във вестник "Марица". През последните четири години живее в Чили, Латинска Америка. Има своя успешна рекламна агенция за модели за видеореклами и графики. Обожава работата си, защото чрез нея общува с  интересни хора от целия свят и може да пътува. Планира отваряне на филиал на агенцията в Аржентина, а по-късно и във Венецуела.


Веселка Градишка управлява успешна агенция с 4000 модели от 55 държави  в чилийската столица Сантяго. Бившата журналистка във вестник „Марица” започнала собствения си бизнес преди две години, а днес лица от каталога се снимат в клипове и постери на световни марки като Тойота, Рено, Проктър и Гембъл, Нескуик, Палмолив.

Оказа се, че Чили е един от световните центрове за производство на реклами. Има планина, море, пустиня, сняг, евтина работна ръка - актьори, модели, оператори… Работа в този бранш има много, разказва Веселка.

За краткото време, откакто влязла в този бизнес, българката реализирала договори за над 120 реклами. Те се излъчват по цял свят, включително и у нас.

Процесът на работа е много интересен в този бранш. Световните марки се свързват с чилийски рекламни агенции. След това рекламните къщи се обръщат към фирми, които организират кастинги, а те пък  търсят агенциите за модели и обявяват какви точно типажи искат - европейски или афроамерикански, мъже, жени, възраст. Аз преглеждам базата си данни и изпращам подходящите модели. Ако бъдат одобрени, сключвам договори директно с клиентите,  които после плащат на моята агенция, а аз се разплащам с моделите, обяснява Веселка.

Тя признава, че изкарва добри пари от работата си. По 4-5 нейни модели се явяват на кастинги всеки ден, а в силния сезон на чилийското лято - от декември до март, дори и по 7-8. Тогава  там се изсипвали всички големи американски и европейски фирми, за да снимат летните си реклами.  

Фактът, че Чили е най-емигрантската страна в Латинска Америка, помогнал да намери наистина интересни лица, които да включи в каталога си.

Преди четири години, когато пристигнах, беше много трудно да срещнеш друга раса. Сега е пълно с колумбийци, перуанци, доминиканци. Има и доста европейци. В последните години идват много имигранти от Испания и Франция, Русия и Украйна, сега има вълна от американци и канадци. Привлича ги стабилната икономика на страната. Почти не усетихме там световната криза. В страната корупцията клони към нула. Всичко е открито по отношение на институциите - това облекчава бизнеса. Не на последно място хората са привлечени и от добрите заплати, разказва Градишка.

Чили била страна мечта - с добри условия за живот, здравеопазване и образование, но най-вече за онези, които получават добра заплата.

Един строител или продавач там печелел около 1000 лева наши пари, това били 60-70 процента от населението.  Лекарят обаче печелел 10-15 хиляди в държавна болница, а в частна още повече.  Повечето училища и градини в Чили били частни и педагозите там също получавали добри пари, заради високите такси, които родителите заплащали - по 4-5 хиляди лева на  месец. В общинските училища обаче нещата били различни.

Веселка стигнала до Чили заради любовта си към Латинска Америка.

Още като следвах в Русия, имах много приятели латиноамериканци. Желанието да пътешествам ме доведе на този континент. Първоначално се бях насочила към Венецуела, където имам много близка колежка от университета. В крайна сметка се оказах в Чили, а приятелката ми идва тук при мен, за да работим заедно, споделя журналистката.

Пътят към успеха в Чили не бил никак лесен.  

Няколко месеца след като пристигнала, Веселка станала жертва на апаши - задигнали чантата с парите и документите. Наложило се да тръгне от нулата.  После на кръстовище в Сантяго я блъснала кола.

Аз минавах на зелен светофар, но той не спря. Влязох в болница и после дълго ми се налагаше да изплащам дългове за лечението си. И то при положение че той беше виновен и го осъдих да плати 60 процента от разходите ми. През първите години работих  като фотограф, рекламен специалист, сервитьорка, маникюристка. Снимах се в  сериали като статист в продължение на половин година. И тогава си  казах: „Защо и аз не си направя агенция за модели”, смее се Градишка.

По време на филмовата авантюра все възлагали роли на източноевропейки. Най-продължителният ангажимент бил в сериала „Кръв в градината”, където изпълнявала ролята на журналистка в местен вестник през 50-те години на миналия век.  Снимала няколко месеца.

После решила да търси хора за продукции, а не самата тя да застава пред камерата. Успява, защото по думите на шефа най-голямата им агенция за кастинги в Сантяго, българката работела „отговорно като европейка, много като китайка и със страст като латиноамериканка”.

Нашият европейски манталитет много помага, защото чилийците са доста различни. Те не идват навреме на уговорени срещи. Не могат да кажат „не”. Ако имаш уговорка с някой, той предпочита да не ти се обади,  вместо да ти каже „хайде да се видим друг ден”. За тях това е по-неуважително, отколкото да ти върже тенекия.  За чужденците тази логика е необяснима. Случи ми се да работя по един проект за предаване за култура. На обсъждането бяхме поканени група журналисти. Началният час бе 8. Аз бях навреме там, но останалите започнаха да идват с минимум 20 минути закъснение, спомня си  Веселка.

Преди известно време фирмата  станала част от Асоциацията на агенциите за модели в Чили. Така разбрала, че конкуренти са още 14 структури като нейната. 

Работата не е толкова лесна. Налага се да се справяш с много юридически документи, да координираш графиците на моделите си. Вероятно опитът ми в журналистиката ми помага, защото е факт, че се справям, разказва тя.

Към този момент от живота си бившият репортер на „Марица” свързва плановете си с Латинска Америка. Планира да разшири бизнеса си в близките държави. В родината си прави планове да се завръща временно, а някой ден, когато се умори от приключения - и за постоянно.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?