Жулиета, която се самоуби след смъртта на сина си, водила протест за правата на деца с увреждания

28-годишната Жулиета Тодорова, която не преживя смъртта на сина си и сложи край на живота си на 22 ноември, е била от най-активните в организацията на протеста на родителите на деца с увреждания, който се проведе през април.

Тя много настояваше да бъдем по-смели, дори да затворим улица, за да ни чуят институциите и има ефект от нашите действия, разказва Недялка Гръкова, майка на вече пораснала дъщеря с увреждания.

Трагедията ни разтърси толкова много, че през последното денонощие ние, родителите на болни деца, които се познаваме, непрекъснато се чуваме, говорим за случилото се, търсим обяснение, допълва Гръкова.

Жул се чувстваше ангажирана с каузата държавата да промени отношението си към семействата, които имат деца с увреждания, казва друга майка - Гергана Маврова.

Двете заедно с децата си прекарвали доста време заедно, преди Жулиета да промени поведението си и да започне да страни от всички.

Когато преди 7 г. Жулиета ражда момченце, тя е посъветвана да го остави и да мисли за друго дете. 21-годишната тогава жена обаче няма колебание и решава да се грижи за болното дете. Остава сама, тъй като се разделя с бащата на детето.

Тя не е от майките, които крият “проблема” зад плътно затворена врата. Прес бе изключително обичано и обгрижвано дете, разказват приятелки на Жулиета. Това се вижда и от профила на младата жена във фейсбук, който е пълен със снимки, в които тя е гушнала сина си, пише “24 часа”.

Жулиета не спира да бъде съпричастна към съдбата и на другите деца. През август тя споделя снимка и зов за помощ на малката Гергана, също с диагноза детска церебрална парализа. Момиченцето е умствено съхранено и има нужда от рехабилитация.

Умна, будна и борбена, не приемаше за нормално отношението към децата със специални потребности, искаше да промени нещата, казва Михаил Попов. Секретарят на известната фондация “Безопасни улици от Валя” е и баща на дете с увреждания, и също бе начело на протеста през пролетта.

“Не, Преско не е починал и Жул не се е самоубила. Уби ги заспалото ни общество! Уби ги скапаната ни държава! Убихме ги ние.

За всичко, което става в България, е виновен всеки един българин. Колкото и да търсим оправдание, това е истината и оправданията няма да ни направят нито по-добри, нито държавата ни ще стане по-добра за живеене, докато не се променим всички ние”, заяви Мишо чрез новосъздадения във фейсбук хаштаг “Аз съм Жул и Преско”.

В протеста през април настоявахме за по-облекчени процедури при определянето на лични асистенти, за повече възможности за нас и децата ни, но промяната не се случи. Вече говорихме и с другите родители, че като се съвземем от този шок, е време отново да излезем на улицата, казва Гръкова.

Според нея, ако нещата не са били формализирани, Жулиета е можела да получи помощ и да продължи живота си въпреки трудните изпитания.

Тя също е била включена в програмата “личен асистент”. Едно от изискванията по нея е всеки месец да се представя дневник за положените грижи, който се преглежда от съответния социален работник.

Ако това не беше формално, все някой от социалните щеше да забележи, че с тази майка нещо се случва, добави Гръкова.

Психологическата помощ е това, което ни липсва не по-малко от средствата, признават и други майки.

През последните 5-6 месеца поведението на Жулиета съществено се променя. От борбеността и енергичността на младата жена не остава и следа. Тя е споделяла, че е непрекъсното ангажирана с грижи по Пресиян и няма свободно време, но същевременно с това се е страхувала да го остави на друг човек, притеснявала се е дали ще се нахрани, дали въобще ще се чувства добре в нейно отсъствие.

Все още не е ясна непосредствената причина за смъртта на 7-годишния Пресиян. От съобщението на полицията става ясно, че по тялото му не са открити следи от насилие.

Според лекари възможно е внезапно да е спряло сърцето му. Взети са хистологични проби от вътрешните органи, които са дадени за изследвания.

За трагедията от 22 ноември са образувани две дела - за смъртта на 7-годишния Пресиян се води разследване за убийство, каквато е обичайната практика. Едва след извършване на всички експертизи, ако се потвърди, че смъртта не е насилствео причинена, делото ще бъде прекратено.

За инцидента с Жулиета се води разследване за склоняване към самоубийство.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?