Живот между релсите и трафика по бул. "Христо Ботев": Десетки семейства останаха без паркинг

Хората масово напускат района. Най-старите блокове в Пловдив се превръщат в офис центрове

Десетки семейства от шестте железничарски блокчета на бул. „Христо Ботев” между Централна гара и Въздушния мост от две седмици имат нов проблем - няма къде да паркират. Табелата с паяка е поставена наскоро и уведомява, че вече не може да спират в дясната лента на булеварда. Хората са се видели в чудо, защото това е единственото място в близост до жилищата им. Вярно, че е основен булевард, но никой не ни пита преди години, когато го разширяваха. Ние не сме виновни, че законите и градоустройствените планове се променят. Сега сме в капан, твърдят в миникварталът. От северната страна на блоковете им е булевардът, от южната са жп линиите. 

Те обитават най-старите блокове в Пловдив. Строени са през 1923 година по времето на Стамболов заедно с Централна гара. По фасадите на шестте сгради има интересни архитектури орнаменти. Сега на повечето места те не се виждат, тъй като повечето собственици са направили външна изолация.  Блокчетата са на три етажа, във входа има по четири апартамента. Всичко е гредоред, отгоре е каратаван. Всяко жилище е по 42 квадрата. Стълбищата са дървени с перила. Стените са 60-сантиметрови, а мазетата са от камък. Архитектите са вложили в конструкцията релси, тъй като по онова време през Централна гара минавали влакови композиции с танкове. Блоковете е трябвало да издържат на вибрациите и сградите да позволяват усукване. Затова хората, които живеят тук, казват, че постройките не поддават по време на земетресение. По пода на стълбищата има цветни мозайки. Обитателите твърдят, че нормално хилти не може да пробие стените - направени са от тухли, върху всяка от които има надпис "Калпакчиев". Качеството на някогашната известна пловдивска тухларна е такова, че мнозина твърдят, че изолацията е излишен лукс. Затова предпочитат да подменят само дограмата, за да се изолират от шума и прахоляка в района. 

Тук живеят потомствени железничари. Получили правото да закупят апартаментите през 1988 г. Преди години имали дворчетата и гаражите от северната страна, но ги загубили при разширяването на булеварда. След новата забрана за паркиране се състезават кой да заеме място в локалното платно отсреща. Добре, че железничарските блокове на бул. "Христо Ботев" - север, които са от 1956 г.,  имат задни дворове и хората ги използват за паркинг, та намираме място и за нашите коли, казва Иван Вълчев. Той е живата история на железничарския квартал.  Дядо му Петър Петров навремето е бил стрелочник. Дошъл  в Пловдив от Садово, а съпругата му от Смолян. Като повечето железничари настанили семейството му
във ведомствено жилище. Стрелочници, машинисти, диспечери, кондуктори, работници по поддръжка на железния път. Такива са били професиите на първите обитатели на железничарското минисело. Всички са се познавали и са работили заедно. Децата играели пред блоковете, където били дворовете. Там били контейнерите за смет. Между тях по локалното шосе мъжете паркирали автомобилите си. Момчетата се биели с кестени с аверите си от отсрещната махала, която също е железничарска.

Днес в жилищата живеят синовете и внуците на част от първите собственици. Повечето обаче са предпочели да продадат апартаментите, след като родителите им са починали. Да се живее тук е доста неудобно. Затова и някогашният железничарски квартал все повече заприличва на офис център. В едно от блокчетата е кабинетът на светилото в психиатрията в Пловдив проф. Марин Роглев. Зъболекари от целия град идват често да зареждат кабинетите си от денталното депо. Майсторка на перуки е превърнала жилището си в ателие. Дотолкова сме свикнали с шума, че вече не го забелязваме, казват собствениците. Единствената разлика е, че по-рано им пищяли железничарски свирки пред спалните. Сега обаче влакове почти няма. Повече е шумът от клаксоните от булеварда.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
перде кириз

перде кириз

08.02.2016 | 10:24

Изглежда че миналата година са били на 3 етажа!

Отговори
0 0
032

032

08.02.2016 | 09:49

Хем редакцията ви е от другата страна на тези блокчета и пак не можете да ги преброите!Не са 6, а са 8!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?