Ето как Хамбург превърна старите си складове в атракция

Шпайхерщад влезе в списъка на ЮНЕСКО

През 1871 г. Хамбург вече е част от Германската империя и трябва да влезе в Германския митнически съюз. Търговският град обаче държи да продължи да е свободна зона на търговците, които да изпращат и съхраняват стоките си там, без те да стигат до митницата в града.


За целта в периода 1883-1927 г. е създаден Шпайхерщад - най-голямата складова зона в света. В нея има 17 комплекса, всеки по 8 етажа, с повече от 300 кв. метра вместимост за различни стоки. В продължение на повече от 100 години там се съхранявали всякакви продукти - от кафе до ориенталски килими.    

„Шпайхерщад - пристанищният град в Хамбург  - е обявен за паметник на културата през 1991 г., а от 5 юли 2015 г. е регистриран в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

С навлизането на модерните системи за управление на стоките комплексът от складове се обезсмислил и в края на 80-те години на миналия век се превърнал в проблемна тема за града.

През 1991 г. кметът неофициално поръчва концепция за развитие на тази част от града, опасявайки се, че ще има съпротива на частните собственици на пристанището, защото планираните разходи за привеждането на складовете към съвременните норми за работа, при условието да се запази абсолютно обликът на  историческия квартал е щяло да увеличи наемите и да намали икономическата привлекателност.

Общината възложила на прочут в Хамбург професор по архитектура да формулира основните идеи на предстоящото развитие на тази част от града, като зоната се обогати с нови функции.

През 1997 г., преди разработване на Общ устройствен план на зоната, кметът прави голямо обществено обсъждане и представя концепцията за развитие на тази градска част. През 1997 г. за развитието на управлението на Пристанищния град е създадено смесено дружество между Община и частните собственици.Създаден е и "специален фонд“ за тази градска част, който да поеме тежестта на финансирането на инфраструктурата.

През 1999 г. след интензивни предварителни проучвания, се обявява международен конкурс за ОУП на Пристанищния град. Международно жури класира холандско-германски екип за победител.

През 2000 г., е приет ОУП от община Hamburg, в който са залегнали няколко принципа:

 - диалог, публично планиране и популяризиране на проекта

 - многообразни и нови смесени функции

- гъвкавост на генералния план и висока степен на адаптивност към бъдещи промени в процеса на развитие

- архитектурен конкурс за всяка една от сградите

- високо качество на обитаване, а не търсене най-високата постижима продажна цена

Още в началото през 2000 г.се създава информационен център с макет в голям мащаб, с многобройниброшури и периодични издания, с информации за текущото състояние на планиране. Издигнати са така наречените кули, от които посетителите получават визуална информация за Пристанищния град. Ефектът от повишената осведоменост привлича  в ранен етап стотици хиляди жители, нови работни места и инвестиции.

Функциите - днес тук заедно се съчетават култура, отдих, туризъм, търговия на дребно, офис и градски пространства. Освен старите функции - продажба на кафе, чай и подправки, се появяват съвременните услуги - офиси в близост до пристанището, жилища, ателиета, медийни компании, рекламни агенции, малки или стартиращи фирми, модни индустрии и производители, изложбени зали, различни ресторанти, пазар, хотели.

Общината въвежда облекчителни режими, като Пристанищният град получава статут на приоритетна градска част. Всички планове се разглеждат в специално създадена Комисия към Общината, която предоставя разрешенията за строеж. Привличат се, с редица облекчения, инвеститори и предприемачи, които използват иновации.

И в момента - четири пъти годишно - се печата бюлетин за актуалното състояние на  зоната, издават се брошури на няколко езика. Функционира сайт с информация за Пристанищния град. Веднъж месечно се излъчва по местен телевизионен канал 45 минутна програма”.


Извадка от проучването на арх. Мария Стоянова за пристанищните складове в Хамбург. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
Фърфър

Фърфър

04.05.2016 | 13:06

Така, така. Чете ли се внимателно. Собствениците са се СЪГЛАСИЛИ това да се случи, а не 10 некъпани с дрешки втора употреба да скачат наляво надясно и да казват какво ще става. При това, аз да бях собственик на пловдивските складове, като опъна една ограда и ще ми спрат строежа ама друг път! Аман от \"евроГейци\" при това бедняци.

Отговори
0 0
ПРОСТ

ПРОСТ

27.04.2016 | 13:24

ХОРАТА СА УМНИ! НЕ ПРОСТИ КАТО НАШИТЕ УПРАВНИЦИ.

Отговори
0 0
Хаджи Енчо

Хаджи Енчо

27.04.2016 | 13:04

Ако статията цели сравнение с Пловдив, то тя е безкрайно неуместна. Не може да става и дума за сравнение - нито архитектурно, нито административно. Това са различни светове!

Отговори
0 0
к.р...

к.р...

27.04.2016 | 13:01

Това е Германия - висока култура и съзнание (поне по времето когато се е решавал въпроса ,защото напоследък Меркел ги предава),а не България (в частност Пловдив) .......няма смъсъл да уточнявам ,че нещата са много и трябва да не ставам от компютъра.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?