Екстри "на килограм" в новите къщи край Пловдив (СНИМКИ)

Умните инвеститори вече влагат средства в качествен проект и много често го получават

Ако можем да твърдим, че кризата има и своите положителни страни, то тя ги демонстрира по много странен начин в Пловдив. 2014 г. се оказа годината на градежи на съвременни еднофамилни къщи. Това се вижда и по проектите, които пловдивските архитекти показаха на традиционния архитектурен форум, а и по строежите в и около Пловдив.
Сградите и техните фасади са много показателни за интелекта на една нация. Суета или прекалена показност демонстрираха инвеститорите с тези луксозни еднофамилни домове? Оказа се, че нито едното, нито другото. Първо, тази година те не намериха смелост да реинвестират печалби в нови производства, второ - това беше добър начин да вложат спестяванията си при несигурната банкова система и трето - верни на поговорката "шило в торба не стой", с тези строежи те осмислиха липсващото им напрегнато ежедневие.


С какви екстри разполага днешната модерна къща на пловдивчани?


Още от пръв поглед личи, че успелите хора в България обичат да си създават лукс и самочувствие с прекалено скъпи техники.


Всички технически новости намират повече от радушен прием в новите къщи на богатите - озвучават се и се оборудват с видеотехника всички помещения, особено тези, които функционално са свързани с почивката и релакса, като санитарни възли, сауни и басейни.


На второ място са специалните инсталации, които улесняват битието на съвременния човек, като пълното автоматизиране на управлението на климатизацията и на различни електро уреди, на видео наблюдението и охраната, които са изключително популярни в този вид къщи. Монтират се съвременни системи с нискоенергийни източници за отопление и климатизация - термопомпи, които използват подпочвените води, слънцето - за пряко добиване на топла вода и фотоволтаици - на енергия за лични нужди. Все още системата за добиване на ток е с висока капиталоемкост и бавна възвръщаемост, но капацитетът на фотоволтаичните панели ежедневно се увеличава, а цената им пада. Някъде дори използват вятъра - за задвижването на малки ветрови помпи, които служат предимно за източване на подпочвена вода, захранваща системите за напояване. Не са рядкост и централните инсталации за почистване на дома, т. нар. вградени прахосмукачки, които поемат праха от всички помещения или пък програмирани машинки-роботи, които сами и напълно автоматично се справят с почистването на сградата.


Хората, които влагат парите си в луксозен собствен дом търсят и подбират най-добрите строителни материали. Затова всичко, което се произвежда по света, може да се види и тук. Като се започне от редки видове камъни и се стигне до редки видове дървесина. Екзотичната тикова дървесина например масово се прилага в настилките на терасите и около басейните, а по фасадите на сградите могат да се видят всякакви видове познати и непознати у нас синтетични и естествени облицовки.


Градината е другото специално място във всеки еднофамилен дом, на което напоследък българинът отделя особено внимание. Доскоро ландшафтните архитекти у нас не намираха поле за изява. Всеки се смяташе за достатъчно добър естет и градинар за да се справи с растенията в собствения си двор. А това велико по своята същност изкуство е свързано не само с геометрията в аранжирането на дворното пространство, а и с подбора на подходящи растителни видове, които да не си пречат в своето развитие. Трябва да се планира точно и периода на цъфтене и въздействието на растения върху алергичното състояние на човека. Много са въпросите, на които само ландшафтната архитектура може да даде точен отговор при планирането на едно зелено пространство, включително да подбере най-удачната поливна система, която с помощта на таймери да се включва и изключва в подходящо време. Всичко това увеличава търсенето и работата на специализираните в озеленяването фирми и те стават все повече и повече.


Особено внимание в новите проекти на къщи се отделя на пространството, преливащо от къщата към двора,
или т. нар. веранди. В България има четири годишни времена, но топлият сезон започва от ранна пролет и завършва с "циганското лято" в късна есен. Един продължителен отрязък от време, в което тези големи тераси са изключително използвани от семействата, дори са предпочитани пред интериора на къщата. Затова добрите архитекти разглеждат двора като продължение на интериора на сградата и винаги мислят за удачното преливане на тези две пространства чрез големи остъклени стени, отваряеми врати и прозорци така, че къщата да изглежда като огромна покрита тераса през топлите месеци и обратно - да се затвори през зимата. Това е и съществената разлика между градския дом и еднофамилната къща с двор, който е най-голямото й богатство. И в Пловдив, макар на малко места, могат да се видят чудесни примери на красиви, добре поддържани дворове, които са в хармония със сградите в тях, но те са рядък лукс за града.


Високите дувари са другото масово предпочитано явление в еднофамилния дом. Архитектите го обясняват с интимното, затворено дворно пространство, което създават, в което човек се чувства уютно и спокойно.


Все по-шарени ли стават фасадите?


В традиционната българска къща преобладава монохромното изпълнение - съчетанието между бялата фасада и естествения цвят на камъка и дървото. И това не е случайно. Бялата вар е най-евтиният и достъпен материал, с който е разполагал българина. По-луксозните къщи от пловдивския барок, най-добре проявен в копривщенската къща, са изографисвани предимно с естествени бои. Макар, че са богато оцветени, в тях преобладава синият цвят, защото той се добива лесно от естествени материали. И това е една топла и спокойна архитектура.


В момента не съществуват технически ограничения за оцветяването на фасадите. Това е въпрос на личен избор и вкус. Затова сме свидетели на фасади, боядисани във всички възможни цветове от богата палитра, която предлага пазара. Появиха се и много фирми, които доставят готови оцветени бои и мазилки по каталог. Напоследък обаче, мощни компании, които се занимават с производството на такива бои се придържат все по-често към пастелната гама и това спасява инвеститорите и проектантите в залитания до крайност. Пастелните цветове са меки, приятни и хармонични и не дразнят сетивата. В крайна сметка оцветяването на всяка фасада зависи от личния вкус на нейния собственик, както и от съвета, който ще му даде проектанта. И самите архитекти не виждат нищо лошо в това, че българските градове стават все по-цветни, стига тези цветове да не нарушават хармонията на отделните ансамбли.


Добра архитектура ли са все по-силно разчупените форми на сградите, които се строят през последните години?


Архитектите смятат, че в по-стари времена, когато възможностите и материалите са били много по-ограничени, са се изграждали сгради с по-добра архитектура, носеща характерния белег на региона. Докато сега, според самите тях, еклектиката е невъобразима и има сериозни залитания в тази посока. Като цяло доминира не добрата архитектура. Причините са комплексни. Една от тях е диктатурата на предприемачите. Опитвайки се да спестят от всичко, те първо започват с проекта. Един добър проект струва между 1.5 -3% от строителната стойност на сградата. Когато инвеститорът търси евтин проектант, той поема риска да получи слаб продукт, защото и най-добрият строител не може да направи хубава сграда от лош проект и обратно. Затова, според архитектите умните инвеститори не пестят пари за качествен проект и много често го получават.


Кризата се оказа изключително полезна за решаването на проблема с добрата и лоша архитектура. В момента вече никой не може да си позволи да ползва услугите на посредствен проектант, защото го грози риск от трудна продажба на готовия вече строителен продукт. Затова в града макар и единични, вече има чудесни примери на перфектно изпълнени луксозни сгради, които независимо, че се продават на 2 000 евро на кв. м се изкупуват още "на зелено".

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
все едно

все едно

03.10.2014 | 16:13

Мдааа, приятно е , но....само да ги гледаш! Бах ти и кефа! Пази Боже!!

Отговори
0 0
додо

додо

02.10.2014 | 23:39

Край Пловдив и селата в близост, особено тези към Родопите действително ,че има и и продължават да никнат много луксозни голем жилища с всички екстри Много е приятно да ги гледаш

Отговори
0 0
Кендзо

Кендзо

01.10.2014 | 17:09

Родени сме ние в страна на овчари, но станахме ние големи гъзари! Направи си къща, да ти видим акъла!

Отговори
0 0
ззззззз

ззззззз

01.10.2014 | 16:12

Танева, да ти напиша ли колко струва парцела, къщата, озеленяването и поливната система, както и озеленяването. Не споменавам обзавеждането.Интелигентността на нацията не се измерва с подарени пачки уж от благодарни пациенти, клиенти, и граждани. Взе ми си статията и бягай някъде надалече, че някой благодарен читател може..................

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?