Европа разреши развод с парното!

Адвокати помагат за отказ от такса "тръба", "Топлофикация" поставя условия

Клиентите на Топлофикация няма да дължат такса "тръба”, ако подадат заявление преди старта на отоплителния сезон. Отпадането на таксата за сградна инсталация за хората, които не ползват парно, е в сила от това лято. Новата разпоредба се въвежда от тар. нар. Директива относно правата на потребителите на ЕС, която от 13 юни 2014 г. се прилага във всички държави членки. У нас разпоредбата се съдържа в чл. 62 от Закона за защита на потребителите и действа от 25 юли тази година. Това съобщи адвокат Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите вчера. 

По думите му, така се решава наболял проблем с Топлофикациите в България - т. нар. абонамент до гроб "сградната инсталация”. Адвокат Деков обясни, че съгласно новите разпоредби потребителите могат да се отказват от доставката на вода, газ, централно отопление или цифрово съдържание и ако въпреки това услугите им бъдат доставени, те не са длъжни да ги върнат или да заплатят цената им.

Потребителят има право да не плати непоискана услуга - категоричен е пловдивският адвокат. Той каза още, че Законът за защита на потребителите предвижда глоба от 1000 до 3000 лева за този, който достави непоискана услуга.

Законът за защита на потребителите е част от европейското право и има предимство над националното ни законодателство, заяви адвокат Димитър Деков, коментирайки точно обратното тълкуване на тези клаузи в Закона за енергетиката. 

Би било прецедент, тъй като досега няма заведени такива дела, но съдът е длъжен да се съобрази с европейските нормативи - категоричен е пловдивският адвокат. Според него българските потребители не са информирани за новите си права, затова не знае за случаи на абонати, отказали се от такса "сградна инсталация”. Заявление за отказ от ползване на услугите на търговците е публикувано на сайта на Сдружението за правна помощ на потребителите, каза юристът. 

Клиентът може индивидуално да заяви отказ от такса "сградна инсталация” само ако отсъства от дома си до 3 месеца. Заявлението се подава пред домоуправителя и двама съседи, обясниха вчера от EVN.  Действащите в момента разпоредби са тези. Те са влезли в сила от юни 2014 година. От компанията твърдят, че клиентите им са уведомени за всички новости в наредбата от Министерство на икономиката и енергетиката от това лято.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
14 коментара
ЕМИЛ ИЗМИРЛИЕВ

ЕМИЛ ИЗМИРЛИЕВ

20.10.2015 | 13:06

https://www.youtube.com/watch?v=7wBcgrtPnD8

Отговори
0 0
Old man

Old man

18.10.2015 | 01:45

Да. Аз подадох, още миналата година, и ефектът е нулев. Тук цари беззаконие!

Отговори
0 0
Аз

Аз

15.10.2015 | 09:23

Някои подавал ли е такова заявление за да се откаже ? Заявлението свободен текст ли е?

Отговори
0 0
Манолов

Манолов

13.10.2015 | 14:03

В Закона за метрология е записано ясно : \" За разпределение на дялове, акции или пари могат да се използват само измерителни уреди от одобрен тип и направена метрологична оценка\" /цитирам по памет/\nВсички измерителни уреди трябва да отговарят на определени изисквания за да им се направи метрологична оценка и след това подлежат на калибриране по разработена методика или на периодична проверка по съответната процедура.\nТопломерите, използвани за дялово разпределение на топлинна енергия не отговарят на изискванията за измерителни уреди и не може да им се направи метрологична оценка. Това означава, че използването им противоречи на Закона за метрология!

Отговори
0 0
Слънчице

Слънчице

12.10.2015 | 17:52

Да му мислят тези които ще се отопляват, техните сметки ще скочат двойно, \n

Отговори
0 0
Таня Вражалова

Таня Вражалова

11.10.2015 | 23:28

Всички българи плащаме независимо дали имаме парно или не. Този октопод бозае от всички ни под формата на държани , европейски и всякакви фондове. И баба ми на село, дето не знае какво е това плаща за парното .Това си е чист държавен рекет узаконен със закон, поднормативни актове, методики за изчисление и др./ не можеш им хвана края/. За тези 25 години със средствата дадени за пароно всички ние можехме да си решим отоплението със собствени средства за много по-евтино екологино и с по-малко топлинни загуби отопление. Но държавата унищожител на народа си ограбва най-бедните в полза на богатите, а никой от тях няма взаимоотношения Топлофикациите.Жестоко но факт.

Отговори
0 0
АНОНИМЕН

АНОНИМЕН

30.10.2014 | 14:40

Законът за енергетиката не е променен. Именно той е специалният закон, който се прилага. \nАдвокатът е решил да изкара някой и друг лев, за сметка на потребителите, които ще понесат разноските в евентуалните бъдещи дела, които ще изгубят.\n

Отговори
0 0
Бай Коста

Бай Коста

29.10.2014 | 19:18

Не съм абонат на парното, но го мразя като Баязид завоевателя. Абсурдно е да се плаща за част от отоплението на комшията. Би било нормално, ако ние изобщо не се отоплявахме. Дали съседите ще платят тока на климатика ми или дори на дървата? Защото коминът топли, както и тръбите. Само че парното със съдействието на НС ни превръща в крепостни селяни. Това е мръсна, непазарна политика, поддържана от някакво лоби.

Отговори
0 0
капути долни

капути долни

29.10.2014 | 18:12

Е що се е*авахте досега че не го обявихте , а чакахте да пуснат парното.

Отговори
0 0
Ванко 2

Ванко 2

29.10.2014 | 14:49

EVN не ще и да чуе за европейското законодателство и има намерение да продължи да граби българските граждани! Държаво, къде си, да ти еба майката!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?