Евроизборите не са модно ревю

Важно е да изберем кандидати, които ще работят за българската кауза

Всяко мнение за това кой би спечелил, би трябвало да се базира на изследвания, а те поставят БСП и ГЕРБ в рамките на социологическата грешка.

На старта на кампанията няма сериозни изненади по отношение на кандидатевродепутатите и листите. Единственото нещо, което възбуди известен интерес и провокира мнения, е присъствието на г-н Делян Пеевски на второ място в листата на ДПС. От гледна точка на Движението за права и свободи това не е никакъв проблем, защото той е бил два мандата депутат от тази партия.


Не виждам никакви сериозни изненади в другите листи. Очакваше се г-жа Кунева да води листата на Реформаторския блок. Това е много спорен ход от гледна точка на избора на личност, както виждаме в социологическите проучвания. До какво ще доведе тази кандидатура, няма да коментирам, защото сме в началото на изборната кампания и не е честно да правим резки изказвания по отношение на когото и да било. Още повече има преференция и всеки е способен да даде предимство за кандидата, който харесва, в която и да е листа. Това е едно от важните неща в европейските избори - имаме повече стимул да отидем да дадем гласа си и да кажем ясно кого от листата подкрепяме.


Социологическите агенции регистрират около 48 до 50 процента твърдо решили да гласуват и още 15 до 18 процента, които казват, че по-скоро ще гласуват. Това би трябвало да създава очаквания за висока избирателна активност. Бих искал да съм по-консервативен в очакванията си и си мисля, че около 50 процента от хората, имащи право на глас, ще излязат да гласуват. Това е добра активност за европейски избори.


Освен активността и липсата на изненада при водачите на листи друго интересно нещо е, че на евроизборите се гледа като на тест за политическото и партийно статукво в страната. От моя гледна точка това е грешка, защото животът продължава след евроизборите - на тях изпращаме представители в съответните партийни семейства в Европейския парламент - левица, десница, либерали. Така че всеки, който има амбиции в националната политика, бил той лидер на партия или не, и всеки, който не е специализирал европейски въпроси, няма място в листите за ЕП. Това ще се види много отчетливо в изборния ден, защото хората обикновено подхождат абсолютно рационално по отношение на политическите кандидати. На обществото веднага му става ясно кой се опитва просто да заеме някой пост, кой се опитва да използва европейските избори за трамплин към националните и кой иска да работи сериозно за българските интереси в ЕП. Тези неща се виждат, независимо какво казват колеги журналисти, анализатори, коментатори.


С оглед на това, как са структурирани кандидатските листи, се очертават неизвестни. Първо, много е рисково да се прогнозира коя от малките партии, които са около изборната бариера, ще преминат. Не бих си позволил да правя такива прогнози на старта на изборната кампания, защото всяка прогноза би могла да бъде видяна в отрицателна светлина, като негативен коментар за една формация и листа или позитивен за друга. Това, което е сигурно, е, че тия партии, които социолозите поставят на изборната бариера, не са сигурни, че ще имат представители в ЕП. Що се отнася до ГЕРБ, БСП и ДПС, там единствената интрига е по колко депутати ще има всяка от тези три партии в Европарламента и кой ще спечели първото място - дали ГЕРБ или БСП.
Всяко мнение за това кой би спечелил, би трябвало да се базира на изследвания, а те поставят БСП и ГЕРБ в рамките на социологическата грешка. Това е добра новина и за двата щаба, защото показва, че има смисъл от това да работят здраво и да убеждават хората, че подкрепата за тях е важна. Много интересна партия е Атака. Тя би трябвало да има достатъчен електорален ресурс, ако гледаме парламентарните избори през 2013 г. Но оттогава насам се случиха доста неща, Атака беше забъркана в доста скандали. Ако вярваме пак на изследванията, Атака има недостатъчна подкрепа, за да изпрати представители в ЕП. Свидетели сме обаче че Атака обикновено получава по-високи резултати в реалния изборен ден, отколкото на база очаквания. Възможно е част от избирателите на Атака да крият вота си, когато участват в проучвания. Така че представянето на Атака ще бъде една от интересните линии в тази кампания.


Ще бъда откровен с читателите на в. “Марица”. Голяма част от социологическите агенции имат договори с една или друга партия. И въпреки че като цяло на социолозите може да се вярва, всяка от агенциите, която има клиент, е склонна да му дава известен толеранс. Затова предпочитам да не си играя с числа. Не би било сериозно да прогнозирам колко партии ще влязат в ЕП. Има всякакви възможности - възможно е само три партии да изпратят представители в Европарламента, теоретично е възможно да са и шест. Това не зависи от моята прогноза, а от вота на хората. Наистина е невъзможно да изчислиш броя на партиите, които ще изпратят евродепутати, когато това зависи от 2, 3 или 4 партии около изборната бариера, където буквално 1000 или 2000 бюлетини могат да решат резултата от изборите.


Не бих коментирал отделни кандидати, нито листи. Ако имахме кметски избори или избори за общински съвет, би имало смисъл за говорим за пловдивски кандидати. Когато говорим за европейски избори обаче е по-важно това, което предлага отделният кандидат, а не дали се е родил в Пловдив или в Крумово. ЕП е сериозна институция и там трябва да изпратим най-подготвените хора, които могат да се впишат добре в европейските партийни семейства и да защитават такава визия за ЕС, която е позитивна и полезна за България. Този политически разговор засега отсъства.


Личните качества и професионалната квалификация на кандидатите са много важни, по-важно обаче е какви са вижданията на политическата партия, която изпраща хората да работят в ЕП и, разбира се, доколко активен може да бъде всеки от тях в съответното партийно семейство. Изпращаме 17 депутати, което не е малко, но те ще трябва да работят в екип с колегите си от останалите страни.  

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Аврамов

Аврамов

24.04.2014 | 17:08

Аз пък мисля,че именно изборите са модно ревю за политкурвите

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?