Държавата чрез НКЖИ се опитва да изземе имота

Акцията предрешава съдебните спорове

- Адвокат Иванов, какво се случва в подлеза на Централна гара?


- В момента се поставят ограждения по продължение на самия подлез във връзка с уведомление от генералния директор на НКЖИ, че предстои затваряне на подлеза на 18 април. Посочено е единствено, че това се предвижда да стане по технически причини, без нищо по-конкретно - аварийни ситуации или някакви ремонти. Дава се срок на търговците да предадат обектите до 16 април.


- Какви са юридическите последствия от това?


- Споровете между двете страни продължават. Те са на етап съдебни производства, които не са завършили. В същото време предварителната писмена договорка между двете страни НКЖИ и “Рента груп плюс” е подобренията, направени от наемателя, да бъдат заплатени, когато договорът се прекрати. Това не е станало миналата година, когато  е изтекъл срокът на договора. Затова са заведени две съдебни дела за претенции и обезщетения за подобренията. Едното дело е в търговското отделение на Окръжния съд, другото - в районния съд. Те са за значителна сума, но не бих могъл да я коментирам.


Между двете страни има договорка до уреждането на този спорен въпрос е имотите да се ползват от “Рента груп плюс” при условията на прекратения вече поради изтичане на срока договор. Затова всеки месец “Рента груп плюс” си плаща обезщетенията по Закона за задълженията и договорите и от НКЖИ издават фактура. Това е регламент, който двете страни са уговорили след изтичане на договора. Няма незаконно пребиваване на “Рента груп” в чужд имот или незаконно задържане. Всичко е уговорено предварително.


Междувременно по искане на ВНКЖИ областният управител Венцислав Каймаканов издаде заповед за принудително изземване  на тези имоти. Тази заповед се обжалва и има дело в Административния съд. На 10 март беше насрочено делото за предварителното є изпълнение. По искане на “Рента груп” Административният съд спря тази заповед до произнасяне по спирането. Така че и тук сме в съвсем ранен етап на друго дело.


На този фон се появява действието на НКЖИ, пренебрегвайки висящите спорове в три съдилища, предрешавайки нещата. Изправени сме пред едно фактическо завземане на имота от НКЖИ.
Освен това другата пряка последица е, че ние не знаем какво ще бъде това затваряне на подлеза, но ако наистина бъде затворен, всеки може да си направи предположение откъде ще минават всички хора. Поне засега там няма нищо видимо, което да буди опасения, че ще бъде застрашен живота на преминаващите граждани.


Друга последица е, че ако прекратят достъпа до подлеза е, всички магазини ще прекратят дейността си. Това води до последици за търговците и техния персонал.


- Могат ли те да заведат дела и по съдебен ред да защитят интересите си?


- Няма пловдивчанин, който да не знае, че в подлеза има търговски обекти. Истината е, че би трябвало областният управител, когато е получил молбата от НКЖИ за изземване, да приеме търговците като заинтересовани лица по административната преписка и да ги добави като страни. Според мен всеки на мястото на един такъв търговец, когато му дадат двудневен срок да освободи имота, при условие, че има сключен договор за наем и си плаща редовно, би трябвало да се защити. Най-малкото той би трябвало да е информиран. Дори това не е направено. Договорите са сключени за различен срок, но няма нито един, който да трябва да напусне на 16 април.


В момента отношенията са регулирани, коректни и всички страни са изпълнявали  договора. Изобщо не е ясно каква е причината за предприемане на това действие. Но е видимо дори за неюристите, че това е предрешаване на съдебните спорове по неясно регламентиран начин. НКЖИ се опитва да вземе имота без ясно законово или друго основание.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?