Договор за един ден: Вземаш надница, без да губиш помощите за безработен

Осигуровките на берачите на череши ще се плащат върху 18 лева на ден

Идеята на министър Калфин за еднодневните договори по нивите хвана производителите неподготвени. Като цяло предложението е добро, единодушни са те, но съвсем не са наясно как реформата ще бъде приложена на практика.

Според социалния министър Ивайло Калфин и земеделския Десислава Танева идеята  „договор за един ден” ще бъде тествана първо върху черешарите, които тепърва ще набират хора, за да берат ранната продукция. Реформата ще обхване още розопроизводителите и производителите на полски зеленчуци.

Самите производители вече официално ще влязат в ролята на работодатели, пък макар и за един ден. Вноски ще се внасят върху 18 лева на ден, независимо колко е реалното възнаграждение. Така работник и работодател ще си поделят общо 5 лева на ден осигуровки, изчислиха от социалното министерство. Те ще бъдат само за фондовете „Пенсия”, „Трудова злополука” и „Здраве”.

Да допуснем, че аз като собственик на овощна градина, си закупя кочан с договори, хипотетично разсъждава Стефанка Цонева. Разпиша ги, но на следващия ден наетият не се яви на работа - ето, това е въпрос, на който нямам отговор, посочва тя. Ами ако излезем да берем и на обяд завали дъжд? Няма как реколтата да се прибира в такова време, така че какви осигуровки точно ще се отчислят за няколко часа и за чия сметка ще бъдат те, пита отново тя. Ако аз бях министър, щях да оставя производителите в селското стопанство на мира. Нека първо да си вземат дъх,  да се съвземат и едва тогава да се мисли за данъци и утежняване на работата им.

Кампанията по прибиране на реколтата по правило навсякъде по полето тръгва с извиване на ръце. Наемните работници, които в един момент стават дефицитни, искат повече и повече. Производителите пък са готови на всичко, за да не изгние трудът. Средният надник миналата година се въртеше около 20 лева, разказаха фермери от Пловдивско.

Мислили сме много по този въпрос и умишлено изградихме овощната си градина така, че плодовете да зреят поетапно, разказва Костадин Кумчев от Куклен. В овощните градини на семейството има над десет сорта череши, за да могат да смогнат с прибирането на реколтата. Това време е едно от най-напрегнатите, разказват кукленци. Не само защото тогава работната ръка е кът. Това е известен проблем, който възниква винаги по време на кампанията по прибирането, вметна Костадин Кумчев. Дори и надница от 30 лева на ден не може да привлече читави и внимателни берачи. В овощарството можеш да направиш много неща с помощта на техника и машини, но за брането трябва човешка ръка  да пипне. Идването на всеки нов работник е съпроводено с поне половин час инструктаж и въпреки това има хора, които не стават за тази работа, споделя и Стефанка Цонева.

Според Божидар Петков, председателя на Асоциацията на малинопроизводителите, с еднократните договори се обезопасяват както работниците, така и работодателите. "Представете си как в едно стопанство за ягоди, в което трябват за кратко 200 души, 10 нямат договори. Глобата за един човек без документи е 15 000, а за десет става 150 хил. лв.", разсъждава той. С промяната работниците вече ще се осигуряват срещу трудови злополуки и им се гарантира, че ще си получат парите. "Също така ние вече ще можем да декларираме тези възнаграждения като разход. Защото сега поради липса на такъв разход декларираме огромни печалби и плащаме големи данъци. В крайна сметка бюджетът отново дава тези пари за социално подпомагане", каза той.

= Правилата =

Нито един работник с такъв вид договор няма да загуби социалните си или енергийни помощи, гарантират от социалното министерство. Стига максималната заетост по тази схема да не е над 90 дни годишно. Запазва се и статутът на безработен в Бюрото по труда. Това бе една от причините работниците да не искат да излязат на светло.  Бланките с еднодневни трудови договори ще се купуват от Инспекцията по труда.

Договорите се зачитат за осигурителен, но не и за трудов стаж.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
селянката

селянката

28.04.2015 | 14:21

от скоро имаме дворче в едно село,сега видях колко е трудна селската работа.не само ,че не трябва да им вземате данъци,ами трябва и да им давате.

Отговори
0 0
Туй е лошо

Туй е лошо

28.04.2015 | 14:15

по добре е надницата да се дава и срещу електронен осигурителен номер надничарите сами да внасят своя данък - така е във европа , а съобщение във нап се подава от този който плаща ..- лесно , просто и във цял свят работи --просто хората трябва да получат права да плащат данъци и осигуровки - сегашните закони изземват тези права във полза на работодателя - и всичко е във гъза дето се вика ...

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?