Дилемата пред Гърция: Или в Еврозоната изцедени, или навън - унищожени

Няма да се въведе драхмата, очаквам избори, казва Йоаким Каламарис

Н.Пр. гл.ас.д-р Йоаким Каламарис е преподавател  в Европейския колеж по икономика и управление в Пловдив и  председател и учредител  на Асоциацията на елините в България (SAEB). Той  даде специално интервю за  "Марица" от Сан Франциско, където е на бизнес форум. 

Какъв според вас е най-вероятният сценарий за Гърция оттук
насетне?


- Вярвам, че след референдума в Гърция ще бъдат обявени национални избори, вероятно в началото на август. Гръцкият проблем е удобен и за спад на еврото спрямо долара, тъй като индиректно подпомага експортната политика на големите европейски държави износителки.

Доколко вероятен е вариантът напускане на еврозоната и въвеждане на драхмата?

- Не е възможен този ход! Немските интереси няма да позволят да се случи въвеждането на драхмата. Финансово, както и политически това би било пагубно за еврозоната и съответно за немската икономика. Съвременната немска политика поставя Гърция пред дилема: или с тях в еврозоната, изцедени финансово и социално, или без тях - третирани и унищожени!  Със сигурност всичко това не е нито демократично, нито  европейско! Репресия е!

Ако все пак гърците подкрепят спасителния  план на Запада, какъв сценарий предвиждате?

- Т.нар. "спасителен  план" е химера - резултатите са очевадни:  никакво съживяване на икономиката и на пазара в Гърция. Оптимизация на възнагражденията на гражданите не решава проблема, с 3 млрд. евро в повече годишно не се прави икономия! С изкореняване на политическата корупция, да!

Няма добронамерени кредитори, разберете го, както и няма крадливи граждани - те просто нямат подобен достъп до народните финанси.  Съществуват  обаче нелоялни политически лидери и партии, които се сменят периодично, за да продават надежди!

Още по-притеснителна е безнаказаността,  подкрепена именно от кредиторите. Същите, които участваха през последните 25 години в задлъжняването на нашата страна - чрез безразборна продажба на оръжия,  налагане на западноевропейски корпорации. 

Недопустимо е в 21. век страна в ЕС да бъде тероризирана, подлагана на огромен натиск, защото избра да се възползва от референдум! От какво се страхуват кредиторите? Вижте какво постигна Исландия с нейния референдум -  не допусна МВФ в страната и в момента се развива,  без да се "възползва" от предлаганата "помощ" на същите кредитори!  

Има ли гръцкият премиер полезен ход? 

- Всеки  народ, който успее да съхрани националния си суверенитет сред геноцида на глобализацията, може да се спаси! Вярвам в моралната солидарност между народите, но не и в спасение отвън.

Какви са рисковете за България заради гръцката криза на този
етап?
 

- Българската икономика е тясно свързана с гръцката! В Гърция живеят и работят над 200 000 българи, за тях също е проблем, част от тях трябва да се пенсионират, кога и как, при положение че 80 % от националните финанси отиват за погасяване на главницата и "кредитите" и не достигат даже за лихвите!
Останалата финансова мощ на Гърция, в секторите на производството, транспорт и търговията, са преместени 80% в България, където също така са открити над 200 000 работни места. Всяка подкрепа, устна дори, за унищожаване на гръцките капитали тук, крие рискове за процент от българския БВП и за огромна вълна на допълнителна безработица! Борбата трябва да е обща.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
dii

dii

05.07.2015 | 10:16

Разбрах че не е демократично и европейско това че не искат да ви дават пари за да щракате с пръсти. Голям капацитет е тоя другар Калмарис

Отговори
0 0
ххх

ххх

05.07.2015 | 09:08

Присмяли се посраните на попиканите.

Отговори
0 0
баба Меркел

баба Меркел

05.07.2015 | 06:37

Маляка, реформите през последните години не дадоха резултат защото само се имитираше че се правят.\nА теорията че длъжниците по-добре да продължават с хубавия живот ,отколкото да се стегнат и да почнат да изплащат не е правилна , това могат и децата да кажат . Ако някой с кредит спре да плаща банката му взема всичко, каква е разликата с държава длъжник, без никаква дисциплина . Ако на разглезените маляки продъжават да им изсипват заеми след 5 години ще имат вече 1трильон дълг и пак ще мрънкат . Сега е момента да ги изритат и да видят какво беше у нас 97-ма

Отговори
0 0
МВФ

МВФ

05.07.2015 | 05:22

\"Га яде кюфтетата не ревеше\"

Отговори
0 0
zizo

zizo

04.07.2015 | 21:36

ще се разплача.\nБорбата е обща, ама 300те милиарда като ги харчихте не бяха общи...

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?