Деформациите от лоши обувки ще ви тормозят до живот

Много хора нехаят за стъпалата си - дали от суета, или от ниска здравна култура. В същото време има елементарни правила за добрата грижа за стъпалата, които, ако се спазват, биха променили живота на хората към по-добър или биха спестили бъдещи неприятности, казват от "Ходилеко". 

Г-н Петров, страда ли българинът от стъпалата си? 

- Човешкото стъпало е изумителна структура от 26 кости и 33 стави, еволюирала до съвършенство. Която ни позвлява да стоим, ходим и тичаме на два крака. Но осъзнаваме колко важни са стъпалата една когато се появи ситуация, в която те загубят част от функционалността си. Българинът страда от стъпалата си както всеки народ, но може би и малко повече. Причините донякъде се коренят в суетата и непознаването на нуждите на стъпалата.   

От какво се нуждаят стъпалата ни?

- Всичко започва от правилната обувка. Високите токове например са изтезание за стъпалата и за тялото въобще. Тесните обувки, както и тези с по-малък номер са друг "способ" да изтезавате стъпалата си (т.е. самите вас). Стъпалото расте цял живот. Ако сте била номер 38 като абитуриент, двайсет години по-късно може да сте и номер 40, но по навик да продължавате да купувате 38-и номер. 

Какво може да причини неправилната обувка? 

- Много неща, видими или не. Придобиването на деформации (кокалчета, пръст-чукче) е много често срещано състояние като резултат от високи токове и тесни обувки. На 30 години вече сте с кокалче, което ще ви тормози, докато сте живи. Отоци, шипове в петата, болки в свода,  в коленете, таз, гръб, врат... обувките имат връзка с опорно-двигателния апарат като цяло. 

Какво е особеното при децата? 

- В периода на бърз растеж ставите понякога изостават  в развитието си. В стъпалата това се проявява като т.нар. свръхпронация. 

Как може да се установи това? 

- Накарайте детето ви да стъпи босо на твърда настилка със събрани крака. Клекнете зад него и вижте петните му кости. Прави ли са, или завъртени навътре. Има ли свод, или е паднал. Ако имате съмнения - свържете се със специалист. Други белези са, ако детето се оплаква от бърза умора, болки в свода, глезени, колене. 

Какво препоръчват специалистите?

-  В общия случай стелки с коригиращ клин, обувки с твърд форт, които се огъват само в зоната на пръстите. Меките кецове, толкова популярни сред подрастващите, са последното, от което се нуждае стъпалото им. Другото, което бих препоръчал, е ходенето бос. 

Докога се носят тези обувки и стелки? 

- До края на пубертета детето с голяма вероятност ще има оформен свод и прави петни кости. Вижте, стелките са аксесоар като очилата например. Когато се налага, се носят и цял живот. 

От какво страдат възрастните

- Както споменах по-рано: кокалчета, плоскостъпие, плантарен фасциит (болки в свода), метатарзалгия (болки във възглавничките) отоци, артрит, диабетно стъпало. Всички тези състояния изискват повишена грижа за стъпалата. Ако имате дискомфорт - посетете специалист. При всички положения правилно подбраните обувки и стелки (съобразени с вашите нужди и особености) са в основата на добрата грижа за стъпалото. Сега е по-лесно от всякога да се сдобиете с подходящите "здравословни" обувки според нуждите ви. Добрата новина е, че вече на пазара има ортопедични обувки, които изглеждат модерно и се предлагат в богато разнообразие, както за ежедневието, така и за спорт или за официални.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?