Д-р Попгеоргиев: Змии влизат през отворени врати в края на лятото!

Държите ли отворени врати на приземни етажи и живеете на село или в планината, винаги ще същестува опасността от влизането на змии. Това казва докторът по зоология Георги Попгеоргиев, който е експерт база данни към Българското дружество по защита на птиците.

Той дава серия практични съвети, как да си спестим ужаса от евентуална неприятна среща с пълзящи влечуги в края на едно лято, което бе белязано от много инциденти със змии. Какво ли не се случи - рибари откриваха в раниците си смоци, автомобилисти – големи стрелци под седалките на колите. Една жена дори намери увита на закачалка змия в гардероба си – между вратовръзките на мъжа си.

„Отворени ли са вратите на приземния етаж, змии винаги ще влизат, защото те търсят хладни места в обедните горещини”, казва д-р Попгеоргиев. Англичаните имат срязани наполовина врати, при които може да се затваря само долната част, а горната остава отворена.

„Това не помага – смокът се катери и реши ли да влезе, ще се промъкне през горната част на вратата. Пепелянката при такъв вид врати не може да направи това, защото не се катери – тя е тромава змия. Сигурен начин змиите да останат навън е на вратите да има мрежи”, казва специалистът по влечуги.

Друга хубава мярка е тревата в двора винаги да е ниско окосена. Така змиите се виждат отделече.

Може ли човек да сложи таралеж в градината си и да е сигурен, че няма да открие пепелянка под хладилника?

„Таралежите са защитен вид от Мярка 3 от Закона за биологичното разнообразие. Хванат ли ви компетентните власти с таралеж в двора ви грози глоба от 100 до 5000 лева като физическо лице. Същите наказания се прилагат и за убийството на змии. Единствените видове от тях, които не са защитени са сивата водна змия и усойницата. Пепелянката се води полезен вид, защото от нея се добива противозмийски серум”, обяснява Попгеоргиев. Две фирми у нас се занимават с тази дейност.

Не трябва човек да държи у дома си противозмийски серум, защото не му е необходим. „Този медикамент всъщност е вид протеин. Той трябва да се държи от медицински лица при специална ниска температура. Човек не може и не трябва да си удря сам инжекция с противозмийски серум”, категоричен е Попгеоргиев.

Друг проблем при серума е, че ако се бие дълго време след ухапването, по-скоро може да доведе до увреждане на организма.

„У нас няма смъртоносни змии. От ухапване на пепелянка няма да умрете. Имаше смъртен случай преди 2 години, но човекът бе възрастен и имаше други съпътстващи заболявания. При ухапване от пепелянка, стършел, пчела проблемът идва от алергичния шок, който може да получи организмът. Затова не ви трябва серум, а медикамент като орбазон”, съветва пловдивският специалист по змии.

Д-р Попгеоргиев препоръчва на всеки тръгнал на планина задължително да си носи нещо противоалергично – като орбазон или кортизон. „Когато съм със студенти в планината, винаги носим такива медикаменти. При последната ни експедиция имахме 7-8 ухапвания от змии. Нито веднъж не взехме серум, а антиалергичен медикамент”, казва Георги Попгеоргиев.

Друг съвет при ухапване от змия е човек да пие много течности. Обездвижването на мястото е задължително.

„При пиенето на течности, организмът се справя по-бързо с чуждите антитела, които са влезли при ухапването”, обобщава Попгеоргиев. /Марица.бг

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Пловдив

Пловдив

27.08.2015 | 16:11

Котките също усещат присъствието на змии,и ги унищожават,не се хранят с тях.Не го вярвахме,но се убедихме,че са полезни в такива случаи.Добре е да се знае.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?