Гълъби политат в небето за Божията майка

Денят на Божията майка е най-големият летен християнски празник. Успение на Пресвета Богородица, или Голяма Богородица, е един от 12-те велики християнски празници, чествани и от православни, и от католици.

Според Светото писание това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Нейната смърт била тъй лека и блажена, че приличала на заспиване. Затова заспиването в църквата се нарича "успение".

В народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рожденият ден на Христовата майка. В Пловдивско има ритуал да се пускат гълъби - за здраве. Птиците излитат от ръцете на децата. Трябва да са бели като гълъба, чрез който се изобразява Бог Дух Свети, явил се по време на кръщаването на Иисус Христос в река Йордан от свети Йоан Кръстител.

След тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените следобед раздават за здраве и за починалите. Правят се курбани за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Събират се родове и фамилии на трапеза. 

Традиционни ястия на софрата са прясна питка, тиганици, варено жито, царевица. Непременно се яде диня и грозде.

Имен ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария, както и Марин, Мара, Мариян, Марияна, Марийка, Мариета, Богдан, Божан, Божана, Божидар.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?