Грипът е могъщ унищожител

Вирусът се цели в най-важните органи - бял дроб, сърце, бъбреци, мозък

Грипът не е опасен. Опасни са усложненията, които причинява, казват епидемиолози и вирусолози. Затова ако ви нагази вирус, дори да не е грип, взимайте мерки навреме.

Колкото по-слаб е организмът, толкова по-голяма е опасността от усложнения. В най-голям риск са пушачите, пристрастените към алкохол, страдащите от хронични заболявания и децата. Вирусът се цели в почти всички органи, но първите му мишени обикновено са синусите, ушите, белите дробове, сърцето и бъбреците. Най-честите проблеми, с които се сблъскват лекарите в резултат на инфекцията, са синузит, отит, бактериална пневмония. Тежко може да пострада сърцето, с развиване на ендокардит или миокардит, а неврологичните усложнения като енцефалит или менингоенцефалит дават сериозни поражения. Най-често има развитие на допълнителна, бактериална инфекция - суперинфекция във вече засегнатите от вируса органи. Така че нека не се заблуждаваме - „обикновеният” грип все още може да бъде могъщ убиец.

Въпреки напредъка на съвременната медицина, пневмонията винаги трябва да се счита за сериозно заболяване. Опасността идва от нарушаването на нормалния процес на дишане. Най-честите причинители на заболяването са пневмококи, стафилококи и стрептококи. Те попадат в организма по въздушно-капков път. Освен като усложнение от грип или друга респираторна инфекция, може да се развие и самостоятелно.

Болестта обикновено започва с висока температура, втрисане, изпотяване, задух, учестено дишане, кашлица, бодежи в гърдите, отделяне на храчки, умора, обяснява ръководителят на клиниката по белодробни болести към УМБАЛ „Свети Георги” доцент Владимир Ходжев. Възможно е обаче тези „класически" оплаквания да липсват при част от пациентите. Тежестта варира от безсимптомна форма до сериозна дихателна недостатъчност. Слушалките на лекаря невинаги са достатъчни, затова е необходима рентгенова снимка. Важна е и интерпретацията на това, което се вижда. Защото не е като на цветен телевизор, казва доцент Ходжев.  Усложненията могат да стигнат и до септично разнасяне на причинителя в други части на организма, възпаление на сърцето и неговите обвивки, бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Дихателната недостатъчност е изключително опасно състояние, при което се нарушава обменът на кислород и въглероден двуокис в белите дробове. Протичането  е много драматично - с много силен задух, отделяне на кръвенисти храчки. Лечението обикновено е в интензивните отделения. При забавяне на терапията може да се стигне до смърт.

Сериозен проблем, пред който е изправена съвременната медицина, е все по-голямата устойчивост на микроорганизмите спрямо антимикробните препарати. Много често се използват широкоспектърни антибиотици за тесен спектър от причинители, предупреждават пневмолозите. За да е успешно лечението, трябва да се използва най-мощният антибиотик от съответния клас. Много е важно да се избере най-подходящото антибактериално средство. За целта преди започване на терапията трябва да се направи антибиограма. 

Грипът е много сериозно изпитание и за сърдечносъдовата система. Натоварва я, от една страна, чрез високата температура, от друга - чрез общата интоксикация на организма. Миокардитът е сред най-често срещаните усложнения при грип. Представлява възпаление на сърцето и първите сигнали за него са ускорен пулс над 100-110 удара в минута и задух, особено през нощта. Консултацията с кардиолог е задължителна.

Другите тежки усложнения в резултат на грипа са неврологичните - енцефалитите и менингоенцефалитите.  Заболяванията изискват бърза диагностика и спешно лечение в болница. Всичко това е достатъчно сериозно, за да ви накара да не подценявате грипа. Той съвсем не е "обикновен", нито е настинка. Както и настинката не е грип. Затова още при първите симптоми вземете мерки, за да не допуснете усложнение. Не пренебрегвайте лекаря, който ще ви направи изследвания и ще предпише антивирусни средства, а при нужда - и подходящ антибиотик. Грипът е болест, която се лекува на легло поне седмица.  Не се насилвайте да ходите на работа веднага като почувствате подобрение, защото силите бързо могат да ви напуснат./Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?