Гневът на света към Русия расте

Свалянето на Боинга става ключов фактор в световната политика

В неделя вечерта още не се знаеше кой носи отговорност за свалянето на малайзийския пътнически Боинг-777 над източноукраинска територия, контролирана от опълченците, пише "Независимая газета".

 

Западът побърза да обвини Русия. Окончателна яснота ще има, щом приключи международното разследване под егидата на Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), посочва изданието.

 

Трагедията на 17 юли кардинално променя структурата на украинския конфликт, бушуващ месеци наред - това е вече истинска война между Киев и силите, подкрепяни от Русия, коментират пред вестника западни наблюдатели.

 

"Без съмнение ще се засилят гласовете за мащабни санкции срещу Русия, макар че досега европейските лидери се мъчеха да избягват по-нататъшната конфронтация с Москва", прогнозира всекидневникът.

 

Помолен да коментира възможните последици за връзките на Русия със Запада, политологът акад. Алексей Арбатов представя "три основни варианта".

 

Ако стане ясно, че самолетът е свален от сепаратистите с получени от Русия ракети "Бук", предстои "нова вълна твърди санкции срещу Русия. Този път към тях ще се присъедини и ЕС".

 

Ако обаче "въпросите, зададени от руския зам.-министър на отбраната Анатолий Антонов, поставят Киев в деликатно положение, очаквам промяна в позицията на Запада - по-малък натиск върху Москва и далеч по-силно въздействие върху Киев", разсъждава експертът.

 

В събота Антонов отправи 10 въпроса към ръководството на украинските въоръжени сили на Украйна, като предложи Киев да информира международната общност за своите авиационни и зенитни ракети, за да могат експертите да се произнесат с каква система е бил свален пътническият Боинг.

 

Ако пък "ИКАО стигне до извода, че няма начин точно да установи причините за катастрофата и въпросът е изключително заплетен", "тежки санкции по сектори няма да има", но "Западът ще е склонен да вземе страната на Киев, а не на Москва" и "пукнатината между Русия и Запада ще се задълбочава", твърди аналитикът.

 

Най-важното е никоя страна да не упражнява натиск върху комисията на ИКАО - безпристрастно разследване ще е в интерес най-вече на Русия, добавя той.

 

Основните надежди на Русия са разследването да е независимо и резултатът - признат в света, изтъква и "Комерсант".

 

Ситуацията около свалянето на Боинга в Украйна се превръща в ключов фактор за световната политика - от разследването зависи и бъдещето на отношенията между Русия и Запада, пояснява вестникът.

 

Изводите на ИКАО няма да решат нещата - "несъгласната с тях страна или страни явно ще се втурнат да оспорват тези заключения. Същевременно натискът на Запада върху Русия ще расте при всяко положение", коментира наблюдателят Сергей Ознобишчев.

 

След гибелта на малайзийския лайнер "руско-украинското противопоставяне вече не е локална тема, а фактор в международната публична политика", подчертава "Ведомости" в редакционен коментар.

 

"Доскоро лидерите на континентална Европа се изказваха далеч по-сдържано от американците и британците. Трагедията със самолета обаче кара европейците да бъдат по-откровени", отбелязва изданието.

 

Според него Русия трябва да вземе мерки, за да възстанови отношенията с Европа. Цял свят следи разследването, което всъщност още не е започнало, и "от Русия зависят много неща. Забавянето и проблемите с достъпа до мястото на катастрофата се възприемат в света като опити да се скрие нещо", пише всекидневникът.

 

Той припомня, че Франсоа Оланд, Дейвид Камерън и Ангела Меркел - лидерите на Франция, Великобритания и Германия, заплашиха Русия с нови санкции, ако президентът Владимир Путин не убеди проруските сепаратисти да предоставят свободен и пълен достъп до зоната на катастрофата. "Ако съдим по тези изявления, каквото и да стори Русия сега, то ще се прецени като недостатъчно за излизане от кризата, при все че Москва не контролира изцяло събитията в Източна Украйна", коментира експертът Фьодор Лукянов.

 

По думите му САЩ, Великобритания и страните от Източна Европа "ще положат всички усилия, за да използват трагедията като повод ЕС да приеме трети пакет от санкции срещу Русия".

 

"Дори ако се докаже, че Русия не е замесена, ще е трудно западният свят да бъде разубеден", смята Лукянов.

 

Катастрофата отново превърна ситуацията в неподдаваща се на прогнози, каквато бе, преди Русия да присъедини Крим, допълва колегата му Алексей Макаркин.

 

"Новие известия" претегля шансовете ЕС да наложи нови санкции на Русия след утрешната среща на външните министри от общността. Най-много ще пострада финансовата сфера в Русия – на фона на катастрофата руският фондов пазар затвори в петък на най-ниски стойности от два месеца насам, твърди изданието.

 

ЕС надали ще дръзне да изостри отношенията с Русия, като наложи секторни санкции - би трябвало да има твърде солидни основания, например руски войски да влязат в Донбас, заявява аналитикът Сергей Жаворонков.

 

"Без пряка военна подкрепа от Русия украинските въстаници са обречени на поражение. И тъкмо сега наближава моментът на истината" - ако Москва пряко подкрепи сепаратистите с военна сила, "ЕС ще бъде принуден да наложи твърди санкции", смята експертът.

 

Той сравнява случая със свалянето на южнокорейския Боинг от авиацията на Съветския съюз през 1983 г. "Санкции не последваха, но отношението към страната в света рязко се влоши", напомня Жаворонков.

 

Икономистът Владислав Гинко също не очаква секторни санкции, защото страните от ЕС "са стигнали до единна позиция: бизнесинтересите на европейците не бива да пострадат заради конфликта в Украйна. Грубо казано, през зимата ЕС не бива да замръзне".

 

Специалистите очакват в близките дни известен спад в руските индекси и курса на рублата заради неблагоприятния външнополитически фон. Финансовите пазари в Русия като цяло обаче са защитени от "срутване" - пазят ги високите световни цени на петрола, добавя "Новие известия".

 

Русия няма нито да спре, нито да засили подкрепата за украинските бунтовници. Москва ще следва курса", поет още през февруари и насочен към осъществяване на "световната идея за примирие", казва за "РБК дейли" коментаторът Йосиф Дискин.

 

Няма начин да се предскажат действията на руското държавно ръководство - "не знаем с каква информация разполага то", отбелязва пред вестника политологът Евгений Минченко.

 

Трагедията с малайзийския самолет е основна тема в британските и американските вестници. В статия, озаглавена "Гневът на света към Русия расте, а телата се товарят във влак на местопроизшествието", "Гардиън" пише за събирането на улики на мястото на катастрофа.

 

Изданието посочва, че политици, разследващи и роднини са изразили гнева си към Кремъл за това, че не принуждава проруските бунтовници да окажат по-голямо съдействие, но все още не е имало сериозен оглед на местопроизшествието. Вестникът се позовава на експерти, според които улики от жизненоважно значение може да се окажат унищожени и загубени, тъй като трети ден няма контрол върху ситуацията на мястото на трагедията.

 

"Гардиън" се спира и на гласуването, което се очаква да се състои днес в Съвета за сигурност на ООН на резолюция, осъждаща свалянето на малайзийския самолет в Украйна. В документа ще бъде отправено искане да се потърси отговорност от виновниците. Ще се настоява също така въоръжените групи в Украйна да запазят местопроизшествието непокътнато.

 

Изданието отбелязва, позовавайки се на Ройтерс, че в очевиден опит за постигане на компромис с Москва формулировката в проекторезолюцията е била смекчена и се използва думата "сваляне" (downing), без да се уточнява, че е вследствие на стрелба - (shooting down), какъвто е бил първоначалният вариант в английския текст.

 

"Дейли телеграф" акцентира върху опасения на семействата на загиналите в трагедията британци, че проруските бунтовници може да задържат телата, за да ги използват като "разменна монета".

 

"Индипендънт " отбелязва, че на мястото на катастрофата цари хаос, че телата на загиналите се изнасят в чували от хора, които нямат подготовка да работят с останки от катастрофи.

 

"Вашингтон пост" посочва в статия, посветена на Владимир Путин, че "руският президент преди е имал право да претендира за имидж на държавник от световна класа. Но след свалянето на пътническия самолет с ракета, доставена, както казват САЩ и украинските власти, от Русия на проруските бунтовници, Путин ще бъде осъден в целия свят, а това може да доведе до нови санкции срещу Русия, ако тя не промени бързо курса си по отношение на Украйна.

 

В друга статия вестникът се спира и на отправените вчера от държавния секретар на САЩ Джон Кери нови обвинения от американска страна срещу Москва. Кери каза, че ракетната система, използвана за свалянето на малайзийския самолет в Източна Украйна, е пристигнала от Русия.

 

"Ню Йорк таймс" също пише на случващото се на местопроизшествието, отбелязвайки, че светът изразява все по-голямо възмущение от отказа на проруските бунтовници да отстъпят контрола над мястото на инцидента.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
д:::::::::::::ръж прасето

д:::::::::::::ръж прасето

21.07.2014 | 20:42

минусчето си го наври в дирника и гледаи да е минимум 2 цола и аз имам 3 нета така че лесно мога да изманипулирам стоиностите:)

Отговори
0 0
тия партенки сме ги мирисали

тия партенки сме ги мирисали

21.07.2014 | 18:25

То в Ирак имаше боини отровни вещества-ама ги унищожиха на секундата-баси и факирите\n и в Либия бяха такива бананови обелки\nи за Афганистан изсраха лаината\nи за Сирия ги видяхме\nи за Египет същото стана\nДа го духат хамстерите крадливи,убиици долни,дано някои ден да ги стигне чума дано -ама мутирала изпусната от лабораториите им =без лек за нея\n

Отговори
0 0
нормален

нормален

21.07.2014 | 15:46

Ей,\"националист\"-че,и тук ли изникна с \"===\",негоднико?! Млъквай,че...

Отговори
0 0
===

===

21.07.2014 | 14:54

ZASLUJAVAT PO-STROGI SANKCII I TOTALNA MEJDUNARODNA IZOLACIA........NA RUSKI BANDITI , NE TRJABVA DA SE VJARVA NIKOGA

Отговори
0 0
...

...

21.07.2014 | 14:45

Да видим, доказателствата, първо. Не вярвам на голи твърдения от некомпетентни и като политици, хора, избрани временно за чиновници.Те и в КТБ, бяха изтеглили 206 млн. лв. във валута, но се оказа ,че не е така. И не само !

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?