Ген. Валентин Петров: Не е скъпо да наемеш килър у нас

МВР не може да е силно, когато 90 процента от бюджета се харчи за заплати

Генерал Валентин Петров е бивш главен секретар на МВР. Преди това е преминал през цялата йерархия на вътрешното ведомство. Започнал е кариерата си като оперативен работник, зам.-шеф на Второ районно. После минава през постовете началник на РПУ - Асеновград, шеф на служба „Полиция” и директор на РДВР Пловдив. През юли 2004 година става директор на Националната служба “Борба с организираната престъпност. Година по-късно оглавява Национална служба “Полиция”, а след още две става и главен секретар на вътрешното ведомство. Напуска министерството през 2008 година. На последните избори ген. Петров беше водач на листата на АБВ в Пловдив-област.

-Ген. Петров, напоследък у нас зачестиха показни убийства - семейство предприемачи в София, пиарката на кмета в Пазарджик, Митьо Лудия в Пловдив. Какво се случва? Защо се поръчват и извършват такива посегателства в днешно време?

-Първо, искам да уточня, че в случая, а и въобще за поръчкови убийства, можем да говорим едва тогава, когато престъплението е разкрито, когато е установен съответният поръчител и когато са събрани доказателства, че действително има поръчител. В случая това, че тези престъпления имат един по-широк обществен отзвук и че са се случили в един кратък период от време, създава някакви предпоставки за по-голям публичен интерес. Но това е вредно, защото по такива престъпления полицията трябва да работи чисто оперативно и доста по-тихо, а не в светлината на прожекторите. Второ - какви са криминогенните фактори, които влияят върху оперативната обстановка. Те са твърде много. В България в момента има няколко основни фактора, които няма как да не повлияят. Първият и основен фактор според мен са обществено-икономическите отношения. Кризата, в която се намира страната - и чисто обществена, и икономическа, влияе върху престъпността. Увеличава се и битовата престъпност, увеличават се и другите криминални престъпления. След това - усещането за липса на институциите и МВР на първо място. Това, че МВР е слабо в очите и на обществото, и на престъпността. Не разкрива тежки престъпления, през последните няколко години не сме свидетели на нищо по-сериозно, разкрито от МВР.

-Откъде идва тази слабост - по политически или професионални причини?

-Говорим за слабост на МВР. Това във всички случаи се влияе и от политическото, и от професионалното ръководство. Причините са много. Толкова години вече МВР се обезкръвява. Идва поредното политическо ръководство и започват едни масови уволнения, смени. В МВР въпросът вече не е „кой”, а „няма кой”.

-По ваше време по-добре ли стояха нещата?

-Категорично беше по-добре. Не защото аз съм бил в МВР, а защото в МВР имаше хора със знания, умения и опит. Не е имало началници на районни управления с 1-2 години трудов стаж. За да стигнеш до началник на РПУ, началник на отдел и т.н., ти трябва да извървиш един професионален път, да натрупаш опит, рутина. Сега се назначават хора, които нямат тези професионални качества и виждате резултатите. В този период бяха сменени на сто процента на няколко пъти ръководствата на областните дирекции. Накрая вече критериите за назначаването на един такъв служител бяха снижени дотам, че се назначават служители с много малък опит, да не говорим, че в някои случаи дори такъв липсва.

-Това винаги ли са партийни кадрили?

-Категорично да. Но не само. Там се лобира и от определени икономически и други кръгове и в много случаи се назначават хора, които са, най-общо казано, неподходящи, които не отговарят на необходимите критерии. Показателен е и примерът с главния секретар на МВР. Преди години този пост можеше да се заема от човек, който е преминал през цялата йерархия, който е ръководил областна дирекция, национална служба в страната. Сега сме свидетели на това, че законът се промени, за да може да бъде назначен главен секретар, който е със седем години трудов стаж и е ръководил 6 човека. Няма как да си ръководил до вчера 6 човека и изведнъж - 60 000, и да няма проблеми.

-На това ли се дължат и често падащите в съда дела срещу престъпници заради недостатъчни или некачествено събрани доказателства. В тези случаи вината само на криминалистите ли е?

-Ясно е, че процесът на събиране на доказателства е преди всичко работа на оперативните работници и разследващите полицаи. Прокуратурата внася в съда и съдът се произнася по това, което е представено като доказателства. Очевидно слабостта в събирането на доказателства и представянето им в съдебната фаза е заради МВР. Аз не определям персонални вини на този или онзи. Но когато в МВР няма тази приемственост, това обучение на кадрите, тези хора, които са натрупали професионален опит и го предават на колегите си, няма как да се изградят професионалисти и експерти за един такъв кратък период от време.

-Значи МВР се вмирисва откъм главата, така ли?

-Защо само откъм главата? Те проблемите вече са повсеместни. И за съжаление МВР вече съществува само за да съхрани себе си, за да се получават някакви заплати. Няма как в това министерство бюджетът, който изразходва, 90 процента да е за фонд работна заплата, и то да функционира добре. Безспорно е, че е необходима реформа. Да се освободи един бюджет, който да позволи обучението и функционирането на това министерство. Защото при 90% разход за заплати, при още 6-7 процента разходи за обезщетения на служителите, които се пенсионират, капитално строителство, поддръжка на сградите и т.н., остават 2-3 процента за функциониране на министерството. Това са средствата, които се изразходват за консумативи, за горива, за оперативна дейност, за обучение на състава. С 2-3 процента няма как това да се прави ефективно.

-Какво трябва да се направи? Каква реформа е необходима?

-Ако сега чуваме нещо в публичното пространство, че ще стане някаква административна реформа, тя е много неясна. Говори се: „Ще ограничим социалните придобивки, които има администрацията”. Коя е тази администрация, обаче, не следва отговор. Защото МВР е сложен организъм. Има администрация в чистия смисъл на думата „счетоводител”, но администрация има и в някои специализирани служби като ДОТИ и други. Ставайки държавни служители, в събота и неделя тези хора дали ще дойдат, или не - това ще е въпрос на желание. Едно време ние знаехме, че сме 24 часа на разположение, без значение кое време на денонощието е. Сега не е така. Така че, ако сега на тези хора им се отнемат социалните придобивки, за какво ще работят в почивните дни? Те се превръщат в едни чиновници. Ще гледат да им мине денят и да си заминат. По времето на предишния министър на вътрешните работи бяха определени такива критерии за оценка на работата на служителя като например колко писма и кореспонденции бил извършил с други служби и институции. Повече точки носи едно писмо в оценката за работа, отколкото разкриването на едно престъпление, което е абсурдно. Основната дейност на МВР е превенцията, предотвратяването и разкриването на престъпления. Няма как една кореспонденция, която е рутинна работа, да носи такива точки. Това е безумие. И когато това се случва при няколко министри подред, тези процеси дотолкова са се задълбочили, че няма как да ги промениш. Ето и това, което в момента се прави - изваждаме БОП от ДАНС и го връщаме отново в МВР. Ама чакайте, това не са две кила чушки - да ги вземеш оттук и да ги поставиш на другия рафт. Защото ще са си отишли твърде много качествени служители. Качествените са заели вече отговорни позиции в ДАНС и те няма да се върнат в МВР по никакъв начин. Защото са по-високо платени, а и няма смисъл да се връщат и да изграждат наново една служба, която е стигнала дъното си и е в разруха. Аз не знам кой ще е този ръководител, който ще изгради БОП наново. Ако на мен сега ми предложат да възстановявам БОП, да отида като ръководител на тази служба, по скоро бих се самоубил, но не бих се върнал там. Когато се прави една реформа, тя трябва да се прави мащабно. В сектор „Сигурност” реформата не може да бъде преместването на БОП от едно място на друго. Когато вече 25 години не се прави закон за националната разузнавателна служба, за службата за охрана, а само се мести от тук-там, за каква реформа говорим? Освен това за какви полицейски специалисти говорим, след като цялото професионално ръководство на МВР е от разузнавачи и контраразузнавачи. Няма полицаи на високите позиции. Е как една полицейска структура се ръководи от хора, които не са полицаи? Ако те боли зъб и се нуждаеш от зъболекар, нали не отиваш на гинеколог? Търсиш зъболекар, който да ти реши проблема, защото гинекологът може да ти помогне в нещо друго.

-Тези „дупки” в системата ли са една от причините за завръщането убийствата по улиците?

-Не може една система да я съсипваш и да очакваш от нея тя да работи. Но когато не работят институциите, се случва това - саморазправи по улиците. Защото като знаят, че няма МВР, което да им реши проблема, че няма съдебна система, хората леко изперкват и смятат, че по този начин си решават проблемите. Но това са правилата на Дивия запад.

-Какво толкова се промени през последните 2-3 години, че зачестиха тези стрелби?

-Това може и да е случайно събитие, но може и да не е случайно. Хората, които знаят много повече за тези убийства, могат да направят този анализ. Аз обаче смятам, че основната причина всичко това да се случва е именно безсилието и безхаберието в институциите, липсата на държава и държавност и усещането на хората за липса на справедливост. Това е.

-Излиза, че убийствата са лично разчистване на сметки.

-Дали е това, дали са битови, дали са любовни драми или други, не мога да коментирам, защото не познавам достатъчно добре фактологията и събраните доказателства от местопроизшествията. Но не е добре, че се допусна МВР да работи на светлината на прожекторите. Че МВР търси повече публичност, отколкото да върши рутинната си работа. Издирването на един Петко Сертов например е толкова рутинна дейност, че няма работа в медиите. Това е един пример как не трябва да се прави.

-По ваше време също имаше такива кървави престъпления, и то много.

-Сигурно убийствата няма да спрат и след 50 години. Трябва държавата да раздава правосъдие, а не някой да извади пушката и да съди на улицата. Като се връщаме назад във времето, ще припомня случая с автокрадеца Цукровски - емблематичен за Пловдив. 100 висящи дела в страната, очевидно не са дадени достатъчно доказателства за неговата престъпна дейност. Едно дело в Пловдив, при което сме го задържали за извършване на престъпление, събираме достатъчно годни доказателства - 10-годишна присъда. Така се работи - вадиш го за 10 години от терена и той няма възможност да върши престъпления.

-Разстрелите от последния месец не напомнят ли за времето на мутрите отпреди 15-20 години?

-Не смятам, че по някакъв начин се връща времето на мутрите или групировките. Във всички случаи при убийствата става дума или за пари, или за лични взаимоотношения. Няма друга причина.

-Може ли лесно да се осигури наемен убиец в България?

-Аз смятам, че не е чак толкова трудно. Защото един младеж, млад мъж, живеещ някъде в затънтените села, без значение дали в Родопите, или Стара планина, тогава, когато попадне в една среда в София или Пловдив и т. нар. му „работодател” му дава едни средства, с които може да живее всяка вечер в средата на хапващи, пийващи, млади момичета, готови да си легнат с него за някакви смешни пари, той се чувства сякаш живее в Холивуд. И е готов да направи всичко, за да запази този си начин на живот и този космически за него стандарт. Така че да наемеш килър не е чак толкова скъпо мероприятие. Безспорно това зависи от личността на поръчания и от позицията, на която той се намира.

-А лесно ли се планира и извършва едно покушение?

-Няма нищо лесно на този свят. И ако бяха много старателно и прецизно подготвяни тези престъпления, нямаше да бъдат разкривани. Във всички случаи обаче се допускат слабости и пропуски. Ако полицаите и разследващите са добре подготвени, биха могли да се възползват от тези слабости и пропуски на извършителите. Никак не е лесно да се работи по разкриването на едно такова престъпление, което е старателно планирано. Иска се и време, и спокойствие. Затова казвам, че работата в светлината на прожекторите и искането на началниците разкриването да стане по най-бързия начин заради натиска на общественото мнение води до негативни резултати. Преди десетина години в групите по тежките престъпления работеха емблематични фигури  - и за пловдивската, и за националната полиция. В Пловдив това са например Валери Баненкин, Емо Ганчев, Георги Георгиев, Пламен Узунов. И професионалното развитие на тези хора показва, че те са извървели дълъг път и са стигнали далеч над нивото на тази група. В София такъв е Ботьо Ботев. И не само той, не изброявам, за да не засегна някого. Когато хората са висока топка, и резултатът е с високо качество./Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
патриот

патриот

31.01.2015 | 08:11

Боклук !Винпром Пещера да ти говори нещо!!Б А Н Д Е Р О Л И! Помияр!

Отговори
0 0
13

13

31.01.2015 | 07:53

Петров кажи колко струва да прикриеш колегите и идоли на Ванко 1.Кажи как получихте с Боико награда от французите.Добре ,че френска телевизия със скрита камера заснеха как действате корупция по ваше време.Тогава разследваха и френското посолство и Доминик Шасар е дано да дойдат да направят нов филм........Парашкева Иванова пиши как стана Петров генерал

Отговори
0 0
Lebed

Lebed

30.01.2015 | 20:55

Как може този БОКЛУК да говори тези неща ? Най продажното ченге в системата на МВР.

Отговори
0 0
ГЕРБ

ГЕРБ

30.01.2015 | 19:08

И ТОЗИ БИВШ МИЛИНЦИФАЙКА Е СМЕШЕН, АМА СЕГА МИЛИЦИЯТА СЪС КАКВИ НЕДОРАЗУМЕНИЯ--КАЛИНКИ СЕ ПЪЛНИ---ЩЕ ЧЕРПИТЕ УСПЕХА ИМ СКОРО...............

Отговори
0 0
митко солаков

митко солаков

30.01.2015 | 16:26

kakav si mrasnik ti Petrov dobre 4e be6e Jordan Bakalov da ta izdiga bokluk.\n

Отговори
0 0
АБВ

АБВ

30.01.2015 | 15:03

Точно по време на службата на др . ПЕТРОВ станаха няколко показни убийсва и нито едно не беше разкрито докато беше на служба .А сега дава акъл . Примери \" В . ИЛИЕВ .Г . ИЛИЕВ .МАРТЕНИЧКАТА , ДОКТОРА . ХОРА ОТ 777 И СИГ , КИЛАРИТЕ , НАГЛИТЕ ,АЛ . ПЕТРОВ И ОЩЕ ДРУГИ . НАЛИ ДР . ПЕТРОВ .

Отговори
0 0
OldTen

OldTen

30.01.2015 | 14:58

Пълен боклук, всякакъв друг коментар е излишен! Малко под него е Рангелов, но като простотия и селяния няма кой да го стигне/ и сега работи на топло в EVN/!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?