Гайдарското надсвирване в село Гела е на 1 август

Никой не помни от кога, но всяка година Илинденските поляни край с. Гела събират местните родове в началото на месец август, когато е църковният празник Илинден по стар стил. Там, на около 5 – 6 км. над селото, край параклиса „Св. Илия”, има обширни поляни, които се превръщат в своеобразна сцена на изпълнителско и танцово изкуство, съобщава Смолян прес. Всеки род си има свое дърво /борика/, под което се събират потомците на раздумка и веселие. В разгара на местния събор спонтанно са се организирали надсвирвания и надпявания между родовете, а след това са се извивали кръшни хора…
На тези поляни всеки черпи сили от планината, потапя се в многоцветието на своето родово дърво, укрепва връзката с роднините, запечатва в съзнанието си спомена от срещата и се прибира обогатен, пречистен, одухотворен.
Тази традиция е запазена и до днес. Тя съхранява здрави корените на родопчанина, пази огъня на родолюбието, поддържа песенното богатство неувяхващо, създава най-прочутите гайдари в Родопа планина.
Поколенията помнят известните майстори гайдари от региона – Джиджа Насьо /свирил с най-ниската гайда/, Гюмюша, Тодор Шишков /Шишко/, Кръстьо Сарийски, Вълко Марински, Михаил Калфов /Хальо/, бай Дафо Трендафилов… Всички те са оставили ярка и незабравима следа в културното фолклорно наследство на с. Гела. Техните имена се знаят и споменават не само у нас, но и в чужбина. Те имат своите млади последователи, които пренасят майсторлъка в съвремието.
По примера на Илинденския събор край Гела се ражда една прекрасна идея – да се организира гайдарско надсвирване, което да събира на едно място всички свирачи на традиционния музикален инструмент за Родопа планина — каба-гайдата. Обединяващата идея за гайдарското надсвирване е да популяризира родопския фолклор, да възпитава любов към автентичното народно творчество, да съхранява традициите и духа на българския корен.
Още от четвъртък вечерта запълзяват по баира колите. Хората, които лагеруват на палатки се качват на Илинденските поляни възможно най-рано, за да си намерят подходящо местенце за престой, защото знаят, че следващите три дни и нощи ще са посветени на родопската музика и традиции, на срещи, веселби и надигравания с роднини и приятели.
Тазгодишния събор ще се проведе на 1 и 2 Август. Съботният ден е изцяло посветен на Гайдарското надсвирване. В него са включени: конкурсна програма, награждаване, концертна програма, уроци по народни хорà.
В неделния ден е срещата на родовете от с. Гела, съседните села и махали. Тогава се събират роднините на всеки род под своето родово дърво и започват раздумки и веселие, в което е вплетена родова памет, красивите носии, прочутите родопски чевермета, пеят се родопски песни, извиват се народни хорà.
Ако във времето назад надсвирването се е случвало съвсем спонтанно и непринудено, в последните години вече има изградени критерии и организация за неговото осъществяване.
Първото гайдарско надсвирване се организира през 2002 г. със съдействието на Екоорганизация „Родопи”. От четвъртото надсвирване до днес, основни организатори на събитието са: Организационен комитет с председател д-р Стефан Герджиков, кметство с. Гела, читалище „Съзнание” – с. Гела, с подкрепата на Община Смолян.
Задължителното условие за участие в надсвирването е изпълненията да са на каба-гайда. Допускат се и изпълнения на джура гайда, като първата мелодия трябва да е от родопския фолклор.
Участниците се разпределят в три възрастови групи, при следния регламент:
- Първа възрастова група – до 14 години – изпълнение на свободна програма до 5 минути;
- Втора възрастова група – от 15 до 20 години – задължително изпълнение на бавна и бърза мелодия до 6 минути;
- Трета възрастова група – над 21 години – изпълнение на бавна и бърза мелодия до 7 минути.
Компетентно жури, с председател – проф. академик Милчо Василев – ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в гр. Пловдив, оценява изпълненията на участниците. Наградите са парични и предметни.
За всеки изпълнител се изготвя грамота за участие в надсвирването.
Наградите са:
• I, II и III награда за всяка възрастова група
• Награда за най-млад участник
• Награда за най-възрастен участник
• Любимец на публиката
• Награди за групови изпълнения
• За „Най-добър чуждестранен изпълнител” наградата е „Уикенд за двама в хотелски
комплекс „Калина” с. Широка лъка, област Смолян.
Ако в първите години са се записвали участници в надсвирването само от региона и са регистрирани около двайсетина изпълнители, то броят им на последните надсвирвания варира между 50 и 70 гайдари. Най-малкият регистриран участник в надсвирването е на 5 години, а най- възрастният – на 85.
Хубавото е, че организацията става все по-стройна от година на година, а и вече се стичат любители на гайдата от цяла България. Фолклорната фиеста привлича погледите и на чужденците, които се прехласват слушайки магнетичния звук на каба-гайдите. Много от тях споделят, че това звучене ги „омайва“, влюбват се в родопската песен, усещат магията и силата на планината и се връщат отново следващата година.
Фолклорният празник се разгърна и придоби голяма популярност, която прерасна, не просто в изява на национално ниво, а в международен форум на изпълнители, които премерват силите си, свирейки на този невероятно чуден инструмент – каба-гайдата Посетителите на гайдарското надсвирване в последните години надхвърлят 20 000 души, по данни на органите на реда.
В единадесетгодишната история на събора са регистрирани чуждестранни изпълнители от Япония, Холандия, Унгария, Франция, Великобритания и Шотландия. Изумителен е фактът, че шотландецът Мейс Мюлер, професор по биофизика, си купува къща в родопското село Момчиловци, учи се да свири на гайда при известния гайдар Стефан Захманов от с. Соколовци и притежава 16 родопски гайди. Заедно със своята съпруга Селин Мюлер участват в надсвирването, като той свири на гайда, а тя пее.
Други чуждестранни изпълнители са: Кори Дейл от Австралия, който грабва вниманието на публиката с добра техника на свирене на бързи мелодии; Ютака Бан – Япония, удивлява с много добре уловения стил на изпълнение, близък до местните майстори-гайдари; Джейм МакДоналдс Рийд от Шотландия, Георги Щубер – Унгария, показват добро ниво на изпълнение, и стремеж към автентичност на звученето. Освен овациите и възхитата на публиката, тези изпълнители са стимулирани и от регламента на конкурса.
Организаторите имат амбицията да развиват гайдарското надсвирване като автентично събитие, което да популяризира изпълнителското майсторство на самобитни гайдари. Събитие, което да привлича ценителите на родопския инструмент, да превръща фолклорната изява в празник на духа, съхраняващ родното, изконно българското, пренасящ през времето силата на родопската мелодия, която обикаля света и Космоса !
Тазгодишното гайдарско надсвирване е тринадесето по ред и ще се проведе на 01.08.2015 г.
За по-подробна информация – д-р Герджиков на тел. 0888 87 99 92.

Източник: Гайдарско надсвирване 2015 – с. Гела

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?