Всички обичат рушвета: Война на корупцията? Е, как да се борим срещу себе си

Всеки месец у нас се дават 150 000 подкупа - от 20 лева на катаджията до десетки хиляди на върха

Реформаторите внесоха закон срещу корупцията, който се отхвърли или поне отложи за три месеца. Те се разлютиха, но... без ефект. Единствено може да използват случката като ПР за предстоящите избори - виждате ли, ние сме борците за свобода! Нещо като Бойковото: Ние ви предлагаме, Вие го отхвърляте закона срещу корупцията. Значи Вие сте тези, които всички мразим - корумпираните.  

Само че нито този, нито някой друг закон ще реши проблема. Кучето не е заровено там. Много и много различни са факторите, от които зависи борбата с корупцията, но това, че тя никъде не е изкоренена, значи, че има почва във всички общества. Нека да тръгнем оттам. Къде е най-ниско нивото ? Първо в развитите страни и второ в северните, защото не само степента на богатство на страната е важна, а и народопсихологията. А също така и нивото на развитие на демокрацията.

Това са трите основни групи фактори. Да се върнем хилядолетия назад във времето, през първобитнообщинния строй. Етапа на племето - жрецът и вождът имат цялата власт и този, който я застраши, бива убит или изгонен. Без помощта на другите, без племето той е обречен. Но някои са оцелявали. Приспособявали са се. И са създавали свои племена и общества. Понеже животът е възникнал в тропическия пояс, то изгонените са се отправяли на север, където условията на живот са били по-сурови. Ново племе, нови закони, нови вождове и жреци, но пак има изгонени. И те се придвижват на север. Само там има свободно място, защото е трудно и негостоприемно.

Така естествената многовековна селекция е изпращала на север инакомислещите, които за да оцелеят, създават по-развити общества, с по-развити социални отношения, защото трябва да подчинят природата, а това води до развитие на науката и прогреса. Естествено северните народи са по-развити. Има и богати южни, но те са по-скоро зависими от ресурсите, туризма или външни фактори. На север не стига, че измисляш нови материали, отопление, строителство, т.е. твориш наука, за да оцеляваш, но и отначало се бориш сам и така зачиташ правата и на другите като теб. Така развиваш демокрацията като форма на свободно съществуване. Както селектираме животните, така човешката селекция е довела до това, че корупцията има и генетичен характер. Ако случайно не знаете, то корупция има и при някои животни, живеещи на стада. 

Първият фактор, който ни пречи на нас, е, че живеем на юг и при нас никога не е съществувало общество без корупция. Южните страни, макар и развити, като Италия, Испания Гърция са изтъкани от нея. Те даже ни превъзхождат! И социалистическата тежка репресивна машина на БКП: милиция, ДС, доносници, вестници и масмедии, заедно с цялата държава, не можа да изкорени рушветчийството за цели 45 години борба. Та сега ли? Тогава или сега държавата е по-силна? Може ли изобщо да става сравнение? А сега какво? Искат с един закон да се преборят. Не. Няма да стане и даже е вредно. Ние сме убедени, че корупцията е от най-ниските до най-високите етажи на властта. Всеки месец се дават над 150 000 подкупа. За да има получаващи, трябва да има и даващи. Тоест ние сме част от проблема. Как да се борим срещу себе си?

Българинът масово участва в корупцията, но неистово го е яд, защото дава, а иска да получава. Не иска да я изкорени, а да си смени мястото в схемата. Вероятно малцина знаят, но Наказателният кодекс на България предвижда наказание за този, който дава подкупа. Или, ако трябва да цитираме чл. 304: „Който предложи, обещае или даде дар или каквато и да е облага на длъжностно лице, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева”.

Засега в затвора има само двама депутати, един кмет и един прокурор. Те ли са най-големите вредители? Големите риби няма никой да ги хване. Между другото в Румъния, която все ни дават за пример, борба има, много вкарани политици в затвора има, но корупцията не само че не е изчезнала, а е илюзорно да се каже, че е намаляла. В много държави като Китай тя се наказва със смърт. Хората умират, но като им предлагат пари, взимат. Представете си, че сте фактор в някакво министерство и някой ви подаде куфар с 5-10 и повече милиона лева, Вие ще го вземете ли? Колкото и да се страхувате, че това е постановка на ченгетата и могат да ви арестуват, 99% ще го вземат.

Сега тези методи са канализирани и отработени, цивилизовани и подобрени и не става така. Вие не взимате, някъде там някой взима от ваше име парите, че дори се оформя и като хонорар, сделка, изследване, проучване... Така както Ахмед Доган стана хидролог. Така обаче не се решават проблемите. Те само благоприлично и обществено се замазват. После загнояват и разлагат обществото. Законите не борят корупцията. И никога не са я борили. И хората не могат да я преборят. Нито Сталин, Хитлер, нито който и да е тотален диктатор не е успял.

Как тогава ние да успеем? Или поне да я намалим в прилични граници? В човешкия фактор, живеещ на юг, тя генетично си съществува. Него не можем да го премахнем. Хранителната среда на корупцията са всички комисии, комитети, лицензионни и други режими, които са над 1200. Повечето от тях са създадени само, за да бъдат преодолявани с пари. Тях кой ги създаде? Кои правителства? Всички.

А ясно ли ви е, че ДПС тайно и полека, но за сметка на това целенасочено и устремено завзе всичките ешалони на съда и прокуратурата и министерствата до ниво зам.-министри? Без тях вече нищо не може да се реши. Те са фактор като гравитацията. Ти си мислиш, че я преодоляваш, а после винаги падаш. И за това състояние сме виновни всички. Премахването само на  4 лицензинни режима, ще доведе до няколко милиарда лева спестени от бизнеса. До растеж на икономиката. Лицензионните режими са като 1 200 въжета, които ти стягат тялото и не можеш да дишаш. Ние харчим време, пари, енергия, за да се справяме с изкуствено създадени трудности и пречки, само защото за някой това е неговото разбиране за бизнес.

Къде е разликата от рекета? Представете си държавата като пирамида. Тя цялата е пропита с корупция от основата до върха. Отдолу дребната, рушветът, 20-лева на катаджията, докато се стигне до десетките и стотици милиони на върха. Сумарно може би милиарди. Има ли власт и орган в България, за който да не смятате, че са корупционно обвързани? Парламент? Съд? Прокуратура? Значи, ако се приеме какъвто и да е закон, той ще бъде одобрен от НС и прилаган от съда и прокуратурата. Как смятате, за да мине той ще се бори ли срещу одобряващите го? Вие ще гласувате ли срещу себе си? А това значи, че в тази корупционна пирамида чертата ще бъде сложена някъде, като така ще се бори срещу корупцията под нея, т.е. дребната, а ще защитава тази над нея -едрата. Това единствено значи преразпределяне на пазара на подкупите - борба срещу по-малките в полза на по-големите.

В криза всички пазари се стесняват. Този на корупцията - също. Явно, че на големите им трябват нови по-големи пари от рушвети и те искат да вземат от пазара на по-малките. Но проблемът не се решава, а даже се задълбочава. Спомнете си Илия Павлов, който каза, „....че гущерът трябва да си отреже опашката.” Мутрите и те станаха „добре облечени бизнесмени”. Какво се промени? Започнаха да печелят по по-приличен и обществен начин, не с бухалки, но си останаха същите бандити на прехода. Лицензионните режими защитават точно тях. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?