Всеки 12-и тумор вече е причинен от слънчево изгаряне

Най-опасни са пораженията в детска възраст, предупреждава онкодерматологът доц. Красимир Киров

Около 35 000 нови тумора се откриват всяка година в България. Това сочат данните на Раковия център, казва   доц. Красимир Киров - онкодерматолог в Болницата за активно лечение по онкология в София.  Тревожна тенденция от последните години е, че туморите на кожата продължават да се увеличават и вече са 12,4  % от всички случаи,  а малигненият меланом е с 2, 77 процента годишно нарастване. През последните 50 години заболеваемостта се е увеличила 5 пъти.

Слънчевите изгаряния в детската  възраст са най-опасни, защото за появата на един меланом са необходими поне 6 съществени генетични изменения, обяснява доц. Киров. Винаги има мутация на един онкоген, който стартира процеса на израждане и на един туморпресорен ген, който го контролира. Този процес продължава около 20 години и затова средната възраст на пациентите с меланом, както е в България, е около 56 години. Рискът се увеличава многократно, когато има изгаряния още в детска възраст, подчертава онкодерматологът.

Всеки от нас може сам да си помогне, като внимава за ранното откриване на бенки, които са съмнителни, че са започнали да се израждат. В България от 4-5 години се провеждат профилактични прегледи и кампании под егидата на Евромеланом. Засега резултатите са доста незадоволителни. Откриват се около 3 случая на меланом при 1000 прегледани пациенти.

Практиката, която дава най-добър резултат, е хората да се научат да се самоизследват. Това означава при всяка новопоявила се бенка да  се обръща внимание, както и да се наблюдава за промяна на стара бенка. Следва преглед при домашен лекар и дерматолог. Ако те сметнат, че се касае за опасни промени, се извършва преглед от онкодерматолог, обяснява стъпките доц. Киров.

Първи признак е така нареченият синдром на грозното пате - поява на множество бенки и лунички след продължително излагане на слънце. Самата диагноза на бенките не е много лесна. Преценката дали една бенка се е променила към злокачествена е промяна на формата, неравномерни очертания и оцветяване. Най-важно е диаметърът да е нараснал над 6 мм. При напреднал малигнен меланом диагнозата е лесна, но за съжаление това са късни стадии на заболяването. Особено характерен е синкавият плащ, който се получава върху бенката.

Слънцезащитните препарати трябва да се намазват обилно върху кожата - 2 супени лъжици за цялото тяло за едно намазване, обяснява доц. Киров. Когато някой приятел ми каже, че му е останало от препарата след морето, му казвам, че нищо не е направил, подчертава онкодерматологът. Една туба от 30 грама е за 2-3 намазвания. Трябва да се образува стабилно на кожата, когато отива на плаж, за да има ефект.

Доцент Киров развенчава мита, че единствено препаратите с максимален фактор вършат работа. Слънцезащитните средства са се появили през 40-те години, когато не е имало понятие от вредата от слънчевите  лъчи. Обикновено това са били препарати, които са блокирали само Б-вълните. Впоследствие се установи, че и А-вълните са доста опасни, затова сега се използват комбинирани, които да блокират и двата вида.

При фактор 15 се блокират 93 процента от  Б-лъчите, при фактор 30 - 97 на сто, а при най-високия 50-и, - 98 процента. Разликата е 5-6 процента. Така че големите стойности на фактора имат по-скоро комерсиален ефект. Над 90 процента е сравнително добро предпазване. Има фармацевтични фирми, които  напоследък предлагат над 50-и фактор, което е нереално. В крайна сметка от 15-и до 30-и фактор се блокират над 90 процента от фонтоните, които  достигат до кожата, и това е напълно достатъчно.

SOS: 200 000 годишно с меланом, 1/3 умират

Всяка година в света има 200 000 нови случая на меланом, като 32 процента от тях се очаква да починат. В страните с най-голяма заболеваемост Австралия и САЩ смъртността е спаднала, но в България това не е така и смъртността е 35-38 процента. 

Основната причина е, че там новозаболелите случаи се откриват най-често в първи стадий, а в България във втори - трети стадий, когато лечението е много по-трудно. Факторите за увеличаване на заболяването са свързани както с външните фактори, каквито са  типът кожа, професионални ангажименти,  дали работим на открито или не, имунната система, така и това каква е здравната култура на населението.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Ами да

Ами да

01.08.2014 | 20:00

За това - студена бира на дебела сянка. Една здравословна комбинация :)

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?