Винаги номер 1: Армения разцепи СССР

В Ереван първи обявили християнството за официална религия

Република Армения е основана на днешната дата - 28 май 1918 година, след поражението на Османската империя в Първата световна война. На 21 септември 1991 година обявява своята независимост от Съветския съюз.  

Днес Република Армения заема само част от древната арменска земя, която се простира на юг от Малкия Кавказ през арменското плато, наричано още Арменска планинска земя, до Тавърските планини. През 6-и век пр. н.е. арменците се заселват в царство Урарту (асирийското име на планината Арарат).  Според библейската легенда Ноевият ковчег, символът на живота, спрял на Арарат след края на Големия потоп. Арарат сега е в пределите на Североизточна Турция. Арменците са сред хората, открили бронза и колелото, сред първите, които започнали да отглеждат лозя. През 301 г. покръстеният от Григорий Просветител (Григор Лусаворич) владетел Търдат ІІІ провъзгласява християнството за официална религия. Така Армения става първата и в това начинание.

Своя писменост арменците имат от 405 г., когато Месроб Мащоц съставя арменската азбука. Векове наред арменците се борят срещу завоеватели и окупатори - асирийци, римляни, византийци, парти, араби и турци, които, въпреки упоритата съпротива периодично нахлуват и заграбват техните земи. В началото на 19-и век арменците в Османската империя се събуждат и започват борба за граждански права, преминала по-късно в националноосвободително движение.

Първата световна война предоставя възможност на младотурското правителство на Османската империя да реши „арменския въпрос”.През 1915 г. е издадена секретна заповед за спешен арест и унищожаване на ръководителите на арменската общност. Служещите в османската армия арменци са изолирани, обезоръжени и зверски избити. Истанбулското правителство депортира цялото арменско население. Арменците са прокудени от своите градове и села и отведени към арабските пустини на Сирия и Междуречието. По време на насилствената депортация и „презаселване” те биват бити до смърт, погребвани живи, удавяни в реките,  или просто уморени от глад. Според арменците 1 500 000 души загиват при този първи геноцид на ХХ в. 

Турция признава, че загиналите са между 300 и 500 хиляди души, но твърди, че това са жертви на хаоса в последните години на Османската империя, а не на кампания за изтребление. Анкара отхвърля обвиненията за геноцид и крайно болезнено реагира на критиките срещу нея по този въпрос.

Поражението на Османската империя в Първата световна война и разпадането на Руската империя дават възможност на арменците да обявят своята независимост. След победите над турците при Сардарапат, Караклиса и Баш-Абаран на 28 май 1918 г. е провъзгласена Арменската република. Новосъздадената държава е изправена пред непреодолими трудности - война, блокада, бежанци. Но дори и при тези условия арменците насочват цялата си енергия към решаването на жизненоважния въпрос за възстановяването на своята страна. През 1920 г., притисната едновременно от турци и болшевики, републиката престава да съществува. Съветската Червена армия навлиза в Източна Армения и на 29 ноември 1920 г. провъзгласява създаването на съветска република. През 1922 г. Армения влиза в състава на Задкавказката социалистическа федеративна съветска република, а през 1936 г. се превръща в една от републиките в състава на Съветския съюз. 

През 1988 г. в Ереван се заражда движение в подкрепа на арменците в Нагорни Карабах в тяхната конституционна борба за осъществяване на правото им на самоопределение. Този населен предимно с арменци регион е предаден на Азербайджан по разпореждане на Сталин с едно противозаконно решение на Кавказкото бюро на Руската комунистическа партия от 1921 г. През същата 1988-а Армения е поразена от тежко земетресение, което отнема живота на хиляди хора, а доставките на хуманитарна помощ, както от Съветския съюз, така и от Запада, са блокирани от правителството на Азербайджан. Тези два проблема стават приоритетни в политическия живот на Армения от момента, в който за първи път през съветския период в републиката се провеждат демократични избори. През 1990 г. Арменското общонационално движение печели мнозинството от гласовете в парламента и съставя правителство. На 23 август 1990 г. Върховният съвет приема Декларацията за независимостта на Армения. По време на референдума от 21 септември 1991 г. огромното мнозинство арменци гласуват в полза на независимостта - ражда се независима Армения.

Този април църквата канонизира 1,5-те милиона арменски жертви на геноцида.Българският парламент призна с декларация масовото изтребление в Османската империя в периода 1915-1922 година.

 


Диаспората

 Около 60% от всичките осем милиона арменци в целия свят живеят извън страната. Един милион и половина арменци има в САЩ и два милиона в Русия. Изградени са арменски общности в Грузия, Франция, Иран, Ливан, Сирия, Аржентина, Канада и др. В България техният брой е между 13 000 и 20 000 души.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?