Вехнат розите на Йоан Левиев в Карлово

Художникът създал мозайките за 150-годишнината от рождението на Васил Левски.


Тодор Живков и Добри Джуров били първите гости на новия площад през 1987 година.

Мозайка на Йоан Левиев със стилизирани рози, която краси площада на Карлово, се разпада. Част от фигурите отдавна са заличени. През годините няколко рози, оформящи красивия контур, са преправяни с боядисан цимент. Има кърпежи и със сив бетон. “Майсторите” са се опитвали да възпроизведат формите на камъка, като са очертавали правоъгълници с размера на камъчетата на мозайката, драскайки по мокрия материал. Всеки ден се отлющва по някое парче от мозайката, камъчета са с размери на кибритена кутийка - около 2.5 на 5 сантиметра. Някои от тях са лепени повторно с лепило С 200, други, от стъпките на хората по площада, стават на пясък.


Мозайката все още може да бъде възстановена, по остатъците от нея може да се изготви проект. Напълно обаче е изчезнала мозайката, украсяваща стъпалата на водната каскада, която се спуска от второто ниво на площада надолу. Там водата отдавна е измила плочките, подредени също в стилизирани фигури. Малцина карловци си ги спомнят.


Мозайките на Йоан Левиев в Карлово са правени в съавторство с Анастасия Кметова и Сами Биджерано при последната реконструкция на площад “20 юли” през 1987 година. Тогава градът чества славен юбилей - 150 години от рождението на Васил Левски. Карлово е организатор и домакин на невиждано дотогава национално честване на героя. Средствата за обновяване на града са от общинския бюджет и от фонд “13 века България”. Цялостният проект на площада се гледа от национална комисия в София, в този проект влизат и мозайките на художника, припомня тогавашният кмет на Карлово инж. Николай Бойков. Времето за изграждането беше много кратко, работеше се на високи обороти. Беше в средата или края на май, когато ходих с колеги в ателието на Йоан Левиев, за да видим проекта. Действително бях много впечатлен, разказва Николай Бойков.


Йоан Левиев ни показа проекта на картони, продължава бившият кмет. Бяха няколко много красиви пана. Напомни ми на чипровските килими, а също и на нашенски, защото имаше стилизирани рози. В Карловско навремето жените са тъкали килими с рози, спомня си той.


Мозайките са изображение в основата на плосък сух фонтан в центъра на площада. Декоративната решетка на съоръжението, от което блика водата, също е част от  художественото произведение. Лете фонтанът с розите е любимо място за игра на дечурлига и тийнейджъри. Преминаващи граждани и гости на Карлово също търсят прохлада от водните струи. По време на Празника на розите водата на фонтана се допълва с розова вода и тогава целият площад ухае.


Не мога да кажа колко време е работил художникът по този проект, предполагам, че е било кратко, сроковете бяха много къси. Показа ни и материала, от който щеше да се изработва мозайката, спомня си Бойков.


За цялата творба от кметството в Карлово платили 35 хиляди лева. “Не ми се струва, че цената е била висока, все пак е украса на централния площад на Карлово - мозайка на Йоан Левиев, художник с голям талант и много висок критерий, както и другите двама творци. В онези години нямаше случайни неща по отношение на монументалното изкуство. Пана, мозайки, паметници - всичко се гледаше от национална комисия от най-изтъкнати творци и архитекти. Нивото беше много високо. Тази мозайка наистина е прекрасна. Розите - символът на Карлово, градът - сърцето на Розовата долина”, припомня Бойков.


Новият площад на Карлово с целия му блясък тогава, посрещна на 18 юли хиляди гости от цялата страна по случай 150-годишнината от рождението на Васил Левски.


“Тодор Живков беше тогава в Карлово. От множеството, изпълнило площада, той едва ли е видял тези мозайки. Но генерал Добри Джуров много хареса обновеното Карлово - градът имаше нов, модерен облик, събрал символите, традициите и модерното начало в прекрасна композиция. Тогава Добри Джуров ми предложи Карлово да бъде домакин на церемонията по производството в офицерско звание на целия випуск от всички военни училища в България и това да стане на площад “20 юли”. Разбира се, веднага приехме.  Церемонията се състоя през септември, участваха випускниците от всички военни училища в България. Това беше началото на площадните изяви. Следващите големи прояви  на този площад бяха посрещането на новата 1988 година и поредният празник на розите през юни 1988-а”, връща се в спомените си Николай Бойков.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Иван

Иван

18.04.2014 | 09:45

Цяло Карлово е в дупки, неподредени околоблокови пространства, всеки ден стават водопроводни аварии... Единственото, което се прави в този град, е да се обезобразява. Разкопават се паважи, крадат се паветата, на тяхно място се залива некачествен асфалт. Сега в момента се разби добър плочник на тротоар през стадиона, вдигнаха се плочите и чакаме \"чудо\". Ще се случи същото, каквото стана с готова градинка около параклиса \"Света Марина\"- Важното е да се \"усвоят\"много пари!!!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?