Ветеринари алармират: Иде нова бомба за родното животновъдство

Вирусът Шмаленберг е до нас, но все още не е изолирани в България, твърдят от Българската агенция по безопасност на храните

След синият език заболяването Шмаленберг ще бъде поредната бомба за родното животновъдство. Имаме подозрения, че вече е влязло у нас, но няма никаква информация от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). За това алармира д-р Вяра Гришина, председател на Областната  колегия на Български ветеринарен съюз (БВС). Вирусът Шмаленберг е изолиран при говедата в Германия през 2011 г. Кръстен е на името на  района, където е открит. Болестта засяга говеда, овце, кози и диви животни и също като синия език се разпространява от кръвосмучещи насекоми. Д-р Гришина е притеснена, че няма яснота дали вече се прави някакъв скрининг, закупени ли са консумативи за извършване на мониторинг, взимат ли се предпазни мерки и какви, дават ли се напътствия на стопаните  и др.  Тя уточни, че всички държави около България регистрират това заболяване, а ние не сме остров, за да казваме, че няма подобна болест у нас,  което е изключително тревожно. Засега нямаме констатирани случаи на Шмаленберг в България. Ще реагираме веднага, ако някой фермер подаде сигнал, заяви пред "Марица" д-р Пенчо Каменов, директор Дирекция “Здравеопазване и хуманно отношение към животните” при Централно управление на БАБХ. Той уточни, че контролният орган има диагностична готовност. В плана за държавната профилактична програма за 2015 г. били заложени скринингови изследвания. В същото време от Центъра за оценка на риска към БАБХ предупреждават, че всеки момент в страната може да бъде регистрирана инфекция от вируса Шмаленберг, който вече е достигнал границите ни със Сърбия и е засечен в Гърция и Турция. Според директора на Центъра за оценка на риска проф. Бойко Ликов е необходимо да се закупят тестове и спешно да започне изследване на животните в Северозападна България, най-вече в областите, които граничат със Сърбия и по границата с Гърция.  

Ветеринари коментират, че при бързото разпространение на болестта, валежите, които създават условия за размножаване на преносителите, както и общият начин на предаване на двата вируса  - на синия език и Шмаленберг,  има опасност за смесване на двете инфекции у нас. Вирусът, който заразява преживни животни, не представлява опасност за хората, а симптомите са едва забележими. Болестта може да се установи само по лабораторен начин. Стопаните не могат да разберат, че имат този проблем, преди да започне родилна кампания. Болестта предизвиква болести и уродства на младите животни. Причинява и намаляване на продукцията. Още през май тази година Европейската агенция по безопасност на храните EFSA публикува доклад за ситуацията в общността, според който в България има сериозни предпоставки за разпространяването на вирусите, причиняващи болестта син език и инфекцията Шмаленберг. Досега новата инфекцията е регистрирана в 25 европейски страни. Тя е засечена във всички държави в Западна Европа, включително в Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Ирландия, Латвия, Норвегия, Полша, Словения, Русия и Казахстан.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?